Kitap Mimarı Logo
26 Şubat 2024

Ocak Ayında Okuduklarım |2024

Ocak Ayında Okuduklarım |2024

Merhaba!

 

       Ağır aksak okusam da burada olmak çok güzel!

       Ocak ayında 2 kitap okudum. Evet eskisi gibi kule kule kitaplar okuyamıyorum ama geçtiğimiz koca bir yılı neredeyse ‘hiç’ kitap okuyarak geçirdiğim için, okuduğum iki kitabı da gururla paylaşmak istedim.

 

       2024’ün ilk kitabı Dünyanın En Şanslı Kızı oldu. Kitap, Mila Kunis’li film uyarlamasını Netflix’te gördükten sonra alışveriş listeme girmişti. Uyarlama filmleri izlemeden önce, uyarlandıkları kitapları okumayı ve kitabın beyaz perdeye ne kadar eksiksiz aktarıldığını gözlemlemeyi seviyorum. Kitabı okurken konunun gereksiz uzatıldığını düşünmüştüm, filmde de bu hissi tekrar yaşadım. Kitap da film de bana göre fazla durağandı. Yazar böyle bir iddiada bulunmasa da bir yerde yükselecek bir tempo beklediğim için kendi kendimi hayal kırıklığına uğrattım ne yazık ki ama kitabın odağındaki isim; Ani FaNelli’nin tüm bunlara rağmen akılda kalıcı bir kadın karakter olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

 

       Ocak ayında okuduğum bir diğer kitap Billy Milligan’ın Zihinleri’ydi. Daha önce Algernon’a Çiçekler kitabını okuduğum yazar Daniel Keyes’in kalemine bir kez daha hayran kaldım. Daniel Keyes, çoklu kişilik bozukluğu teşhisi alan Billy Milligan’ın hayatını ve barındırdığı 24 kişiliği ustaca kitaplaştırmış.

 

       Okuduğum kitapların dışında ocak ayı hayatımın geri kalanında hatırlayacağım anılarla dolu bir ay oldu çünkü evlendim. Eskiden sadece bir odaya sığdırmaya çalıştığım kitaplarım evin her köşesini ele geçirmeye başladı diyebilirim.

       2014’den beri okuduğum kitapları paylaşıyorum ve kurduğum Merhaba Kitap Kulübü ile insanların daha fazla kitap okumasına ya da bir sonraki kitaplarını seçmelerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu yüzden diğer bookstagram/kitap yorumcusu arkadaşların aksine 1-2 kitap bile okusam sizlerle iletişim halinde olmaya devam edeceğim.

 

Sevgiler!

kitap mimarı ocak ayında okuduklarım okuma listem edebiyat kültür sanat merhaba kitap kulübü dünyanın en şanslı kızı billy milligan'ın zihinleri
Aralık Ayında Okuduklarım |2022

Aralık Ayında Okuduklarım |2022

Merhaba! 2022 yılını gözden geçirmeden önce yılın son ayında hangi kitabı okuduğumdan
Kitap Alışverişi #9

Kitap Alışverişi #9

Merhaba! Eylül ayında kitaplığıma 16 kitap ekledim. Baskısı bulunmayan ikinci el
Kitap Alışverişi #2

Kitap Alışverişi #2

Merhaba! Şubat ayında kitaplığıma eklediğim yeni kitaplarımı ay bitmeden paylaşmak
Kitap Alışverişi #3

Kitap Alışverişi #3

Merhaba! Mart ayında kitaplığıma eklediğim kitapları ay bitmeden paylaşmak istedim.    

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie