Kitap Mimarı Logo
02 Haziran 2021

Mayıs Ayında Okuduklarım |2021

Mayıs Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba!

 

2021, onlarca yıllık okur geçmişimde senenin başından itibaren planlı okumalar yaptığım ilk yıl oldu. Hem kendimi denemek hem de planlı okumanın etkilerini görmek için aldığım bu radikal karar sonucu hazırladığım listeye bağlı kalmaya çalışsam da zaman zaman rotamı farklı kitaplara çevirdiğim oluyor.


Hiç aklımda yokken hayatıma giren ve hayranı olduğum yazarlar, kitaplara dair bütün planlarımı alt üst eden çarpıcı okumalar yaşıyorum. Kimi zaman günlerce kitap okumadığım, kimi zaman biraz ondan biraz bundan derken birkaç kitabı aynı gün içinde okuduğum günler de oluyor. Kısacası okur olmanın en doğal halleriyle haşır neşirim diyebilirim.Yaklaşık 2000 sayfa okuduğum keyifli bir mayıs ayını geride bıraktım. Mayıs ayında toplamda 6 kitap okudum. Bu ay kitaplığıma eklediğim 3 kitabı Merhaba Kitap Kulübü ile birlikte okudum. Diğer okurlar ile birlikte okumak, kitabı pek çok farklı okurun değerlendirdiği toplantılarda bulunmak hakikaten büyük bir farkındalık yaratıyor. Kitaba dair gözünüzden kaçan detayları diğer okurlar sayesinde yakalayabiliyorsunuz ve tek başına okuduğunuz kitaplardan daha kalıcı bir şekilde ilerleyen yıllarda kitabı hatırlıyorsunuz. Bu gibi sebeplerden insanların hazır pandemi sebebiyle alternatifi bolca ortaya çıkmışken kitap kulüplerine üye olmalarını öneriyorum.

 

Gelelim mayıs ayında okuduğum kitaplara. Mayıs ayında okuduğum kitaplar;

 

Körlük – José Saramago

 

• Görmek - José Saramago

 

Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

 

• Kibir – Robin Wasserman (Yedi Ölümcül Günah #3)

 

• Öfke – Robin Wasserman (Yedi Ölümcül Günah #4)

 

• Kirpi Mesafesi – Hakan Akdoğan

 

Körlük ve Görmek uzun zamandır okuma listemdeydi. Bu iki kitabı Merhaba Kitap Kulübü’nün geçen ay başlatmış olduğu Ek Okuma listesi kapsamında okudum. José Saramago’nun hem yazım tarzı hem de ele aldığı konuları düşününce okuma grupları ile birlikte okumak için en elverişli yazarlardan biri olduğunu düşünüyorum. Kitap toplantılarında Saramago kitaplarına dair saatlerce konuşabiliyoruz.

 

Kibir ve Öfke geçen ay başladığım Yedi Ölümcül Günah Serisi’nin üçüncü ve dördüncü kitaplarıydı. Açıkçası bu gençlik serisini kafam kitap kaldırmaz, canım dizi izlemek istemezken vakit geçirmek için okuyorum. Üzerine çok düşünmek gerekmeyen konusu ile beni rahatlatıyor ve itiraf etmek gerekirse merak uyandıran sonlarıyla seriyi yarım bırakma şansı tanımıyor.

 

Bu ay Merhaba Kitap Kulübü ile birlikte Kirpi Mesafesi kitabını okuduk ve Hakan Akdoğan’ı kulüp toplantımızda konuk olarak ağırlama şansı yakaladık. Ah nasıl büyük bir şanstı bizim için anlatamam! Söyleşinin etkisinden saatlerce çıkamadık. Hayata, insan olmaya en önemlisi de okur olmaya dair uzun uzun düşünme şansı bulduğumuz söyleşinin okuma planlarımızı kökten değiştireceğini söyleyebilirim.

 

Bir süre önce başladığım çocuk kitabı okumaya bu ay ara verdim. Yıl başından beri sürdürdüğüm her ay bir Agatha Christie kitabı okuma etkinliğine de ne yazık ki devam edemedim. Umarım yılı ortaladığım ve okuma planımı gözden geçirdiğim haziran ayında daha çok kitabı, okunmayı bekleyen kitaplar kitaplığımdan, okuduğum kitaplar kitaplığıma transfer edebilirim.

 

Keyifli bir ay geçirmenizi diliyorum.

Sevgiler

Ceren

 

Diğer okuma güncelerim için tıklayınız;

Nisan Ayında Okuduklarım |2021

 

 

Mart Ayında Okuduklarım |2021

 

 

 

Şubat Ayında Okuduklarım |2021

 

 

 

Ocak Ayında Okuduklarım |2021

kitap mimarı kitap yorumu mayıs ayında okuduğum kitaplar mayıs ayında okuduklarım kitap blogu okuma güncesi kitap yorumu kitap önerisi kirpi mesafesi körlük görmek kibir öfke obsidio
Kitap Alışverişi #10

Kitap Alışverişi #10

  Merhaba!        Geldi mi geliyor mu diye düşünürken
Eylül Ayında Okuduklarım | 2019

Eylül Ayında Okuduklarım | 2019

Merhaba!      Geçtiğimiz ay yeniden başladığım günce paylaşımlarımın
Ağustos Ayında Okuduklarım | 2019

Ağustos Ayında Okuduklarım | 2019

Merhaba, uzun yıllar ara verdiğim aylık okuma durumu güncelerimi yeniden paylaşmaya
Ekim Ayında Okuduklarım | 2019

Ekim Ayında Okuduklarım | 2019

Merhaba!      2019’un sonuna doğru hızla yaklaşıyoruz, kasım

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie