Kitap Mimarı Logo
03 Ocak 2020

En Sevdiğim 5 KİTAP

En Sevdiğim 5 KİTAP

Merhaba, 2020 yılı için özel bir seri hazırladım.

“En Sevdiğim 5” ana başlığı altında, her hafta farklı bir konuda en sevdiğim ilk 5 listemi paylaşacağım. Bu seriyi planladığım anda hissettiğim heyecan, konuları belirlemeye başladığımda gitgide yükseldi. Umarım siz de benim heyecanımı paylaşır ve seriyi yıl boyu beğeniyle takip edersiniz.

 

Kitaplarla alakalı, doğrudan ya da dolaylı pek çok konuya değineceğimiz serinin başlangıcını “En Sevdiğim 5 Kitap” ile yapmak istedim.


Listeme geçmeden önce “En Sevdiğim 5” yazı dizimin bütün yayınlarının, kişisel okur geçmişimden seçtiğim eserlerden oluştuğunu ve tamamen öznel bir nitelik taşıdığını hatırlatmak isterim.


Bütün seriyi tamamladıktan sonra fark ettim ki böyle bir liste hazırlamak, geçmişte okuduğum kitapları daha hızlı hatırlamam için epey yardımcı oluyor. Size tavsiyem hafta hafta benimle birlikte kendi “En Sevdiğim 5” listenizi hazırlamanız yönünde olacak.


Kimi haftalar, her ay bir yazarı seçip bütün eserleriyle konuk ettiğim Ayın Yazarı’nı destekler nitelikte olacak ve emin olun 2020 bittiğinde kitaplara dair değinmediğimiz tek bir konu kalmayacak. O zaman uzun soluklu bu seri başlasın!

 

En Sevdiğim 5 Kitap

Her okurun zaman zaman karşılaştığı o muhteşem soru “En çok hangi kitabı seviyorsun?” Bu sorunun cevabı bende çok netken en sevdiğin 3 kitap, 5 kitap gibi sayı belirtilen sorularla karşılaştığımda cevap vermekte zorlanıyorum. Açıkçası bu listeyi hazırlayana kadar geniş bir sevdiğim kitaplar listem vardı ama bu listeyi sıralamak aklıma gelmemişti.
Durup düşündüm ve seneler geçmesine rağmen unutamadığım ya da etkisinden çıkamadığım, öyle ya da böyle bir şekilde hayatıma etki etmiş ilk 5 kitabı belirledim.

 

 

1.Monte Cristo Kontu – Aleksandre Dumas

En sevdiğim kitap Monte Cristo Kontu.

Aleksandre Dumas külliyatının beğenilen kitaplarından biri olan Monte Cristo Kontu ile yolum bir komşumun önerisi ile liseye başlayacağım yaz tatilinde kesişti. Hatta ödünç olarak kitabı aldığımda o kadar uzun süre sayfa sayısından korkup başlayamamıştım ki, “Kitabı okumadın, en azından ilk 30 sayfasını... Yoksa bitirirdin.” gibi bir uyarı bile almıştım. Diğer bütün kitapları ne zaman okuduğumu tam olarak hatırlayamasam da bu kitaba dair pek çok detayı unutamıyorum.

Haksız yere suçlanan ve hüküm giyen onurlu bir adamın intikam hikayesi olarak kısaca özetleyebileceğim kitap, ileriki zamanlarda da bana motivasyon ve güç verdi. Hatta ne zaman gücümün azaldığını, mücadeleci ruhumun köreldiğini hissetsem alıp baştan bir daha okuyorum.

 

2.Yüzbaşının Kızı – Aleksandr Puşkin


 

Yüzbaşının Kızı, en sevdiğim kitap listemde ikinci sırada yer alsa da kitaplığımda en çeşitli baskısı bulunan kitap olduğu için farklı bir listenin ilk sırasında yer alıyor.
Hangi yayınevinden karşıma çıktıysa kitaplığıma ekledim ve her seferinde bu yalın dilin keyfini sürdüm. Savaşın abartısız anlatımını dünya edebiyatına sokan Yüzbaşının Kızı’nın pek çok kitaba yol açan öncü bir eser olduğu söyleniyor ve kitap bütün övdü dolu sözleri hak ediyor.

 

3.İlkgençlik Çağına Öyküler – Selim İleri

Klasiklerden 2 önemli başyapıttan sonra bu derleme kitabı listeme eklememin oldukça önemli bir sebebi var. Şimdilerde Everest Yayınları tarafından basımı yapılan kitabı, Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldığında alıp okuyan okurlardanım.

Türk Edebiyatı’nın okunması gereken bütün öykülerini barındıran ve 2 ciltten oluşan seri Selim İleri’nin başarılı seçimleriyle o genç yaşımda bana Türk Edebiyatı sevgisini kazandırmıştı. Hala daha her ay en azından bir kitap ile ihmal etmeden okuduğum edebiyatımızın pek kıymetli öykülerini barındıran İlkgençlik Çağına Öyküler kitabını “En Sevdiğim 5 Kitap” listemde gururla sergiliyorum.

 

4.Öç Öyküleri Antolojisi – Haluk Erdemol


En sevdiğim kitaplar sayıca o kadar fazla ki hangisini listeye ekleyip, hangisini liste dışı bırakacağıma karar vermek epey zorlayıcı oldu. Listenin 4 ve 5. Kitaplarını belirlerken tabiri caizse uzun yıllar sürecek bir tutkunun fitilini ateşleyen kitapları seçtim. Öç Öyküleri Antolojisi şimdilerde yeni baskısı yapılmayan ama ikinci el temin edilebilen bir kitap.

 

İçinde dünya edebiyatının usta kalemlerinden derlenen ve ana teması öç almak olan 22 öykü var. Kitap 2004 yılında basılmış. O yıllar yani ben 13-14 yaşındayken evimize en yakın kırtasiye sadece Bordo Siyah Yayınlarının kitaplarını satıyordu bu yüzden kitabı basıldığı ilk aylarda okuduğumu düşünüyorum.

 

Öç Öyküleri Antolojisi’ni benim açımdan unutulmaz yapan şey Sir Arthur Conan Doyle ve Edgar Allan Poe’nun kalemiyle tanışma kitabım olması. İlerleyen yıllarda bu yazarların bütün eserlerini okudum ve hala daha en sevdiğim yazarlar arasında yer alıyorlar ama o başka bir “En Sevdiğim 5” listesinin konusu tabi ki :)

 

5.Kan Gölü – Tess Gerritsen

Listenin bir diğer kitabı Kan Gölü. On yıllar önce okuduğum kitaplardan bir anda güncel sayılabilecek bir kitaba geçmemin önemli bir sebebi var.

Kan Gölü’nün öncesinde, polisiye ile olan ilişkim Sherlock Holmes kitaplarını okumanın ötesine geçmemişti. Bir anda bütün Conan Doyle kitaplarını bitirmiş olmak beni derin bir hüzne boğmuştu ve uzun yıllar polisiye kitap okuyamamıştım. Sizi bilemiyorum ama sevdiğim yazara dair tüm kitaplarım bitince sürüklendiğim şey hüzünlü bir savruluş oluyor ne yazık ki.

Tess Gerritsen, polisiye seven bir arkadaşımın önerisiyle okuduğum ve hala daha hayranı olduğum yazarlardan biri. Kitap, alışılmışın dışında bir Tess romanı değil ama benim hayatımdaki yeri o kadar büyük ki en sevdiğim kitaplardan biri olarak listeme eklemek istedim.
Üniversiteye ilk başladığım yıl okuduğum Kan Gölü, polisiye türünü bana yeniden hatırlattı ve şu günlerde bile sıkı bir polisiye okuyucusu olmamı sağladı.

 

İşte benim En Sevdiğim 5 Kitap Listem bu.
Listeye dahil edemediğim diğer en sevdiklerimi ilgili başka listelerde yücelteceğim ama müsadenizle bu haftanın bütün beğeni ve sevgisi minnet duyduğum bu beş kitaba gitsin. Bugün olduğum okurda etkisi göz ardı edilemez bu beş kitabı mutlaka kitaplığınıza eklemenizi öneriyorum.

Sevgiler!

 

kitap mimarı kitap yorumu kitap önerisi dünya edebiyatı türk edebiyatı kitap blogu en beğenilen 5 kitap en beğenilen kitaplar monte cristo kontu kitap yorumu yüzbaşının kızı ilkgençlik çağına öyküler öç öyküleri antolojisi kan gölü kitap yorumu
Ayın Yazarı - Celil Oker

Ayın Yazarı - Celil Oker

     Türk polisiyesinin unutulmaz karakterlerinden biri olan Remzi Ünal’ın
2020 Yılında En Çok Okunan Kitap Yorumları

2020 Yılında En Çok Okunan Kitap Yorumları

Merhaba. Neredeyse tamamını salgın şartlarında geçirdiğimiz koca bir yılı geride
Kitap Alışverişi #8

Kitap Alışverişi #8

Merhaba ^^          Biraz gecikmeli de olsa
14 Şubat’a Özel 14 Kitap Önerisi

14 Şubat’a Özel 14 Kitap Önerisi

     Kökeni antik çağlara dayanan, günümüzdekine yakın

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie