Kitap Mimarı Logo
15 Haziran 2022

Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston (Çeviren: Çınar Demir)

Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston (Çeviren: Çınar Demir)

 

2019 yılında Goodreads okurlarının oylarıyla En İyi Çıkış Yapan Kitap seçilen Red, White & Royal Blue listede yer aldığı günden beri okuma listemdeydi. Kitap geçtiğimiz Mart ayında, orijinal dilinde yayımlanmasının üzerinden çok geçmeden dilimize kazandırıldı. Casey McQuiston'ın yazdığı, Ephesus Yayınları’nın okuyucularla buluşturduğu kitabın çevirmeni ise Çınar Demir.

 

       Red, White & Royal Blue, Amerika Başkanı Ellen Claremont’ın oğlu Alex Claremont-Diaz ve İngiltere Prensi Henry’nin nefret, arkadaşlık ve aşk arasında gidip gelen çalkantılı ilişkisini konu alıyor.

 

       Ellen Claremont seçilmiş ilk kadın başkan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin İlk Oğlu (ABDİO) olarak anılan oğlu Alex siyasi arenada da yükselen bir yıldızdır. Ablası Luna ve aynı zamanda Başkan Yardımcısı’nın kızı olan Nora ile birlikte “Beyaz Saray Üçlüsü” olarak anılmaktadırlar. Yaptıkları her hareket gazete ve dergi manşetlerini süsleyen bu üçlünün dostluklarına bayıldım. Kitapta okumaktan keyif aldığım pek çok ilişki vardı ve ilk sırayı zorlayanlardan biri de Luna, Alex ve Nora arasındaki birbirini her koşulda destekleyen, tamamlayan ve kucaklayan sıcak dostluk ilişkisiydi.

 

       Tabii hem kitabın ana karakterleri oldukları hem de bana bu zamana kadar kahkaha krizleri yüzünden okumaya ara vermek zorunda bırakmayı yaşattıkları için kitabın yıldızları Alex ve Henry’di. Gerçekten abartmıyorum! Kitabı bir kenara bırakıp kahkaha krizimin geçmesini bekledim…

 

       Alex, davet edildiği Kraliyet Düğünü’ne giderken Prens Henry ile karşılaşacağı için tuhaf duygular içindedir. Kibirli, soğuk ve kendini beğenmiş bulduğu Henry için pek de hoş duygular beslemeyen Alex sarhoş olur ve Prens ile tüm dünyanın manşetlerini meşgul eden bir skandalın başrolüne oturuverir. Seçime aylar kala yaşanan bu skandalın görüntüleri basında yer aldıkça, Başkan Ellen Claremont’ın yeniden seçilmesi riske girer ve bu durum aynı zamanda Kraliyet Ailesinin ‘asil’ geçmişini de gölgelemektedir. Kısacası iki ülke arasındaki barış elçileri Henry ve Alex arasında sahte bir dostluk yaratmaya karar verirler ve eğlence tam olarak burada başlar.

 

       Alex ve Henry’nin ilk başlarda birbirlerine laf sokmaktan öteye geçmeyen tanışıklıkları devreye sokulan sahte arkadaşlık planından sonra tahmin edilemeyen bir dostluğun kapısını aralar ve ta daa! Tüm dünyanın gözlerini üzerlerinden ayıramadığı yakışıklı gençler birbirlerine âşık olurlar.

 

       Alex ve Henry’nin aşklarını gizli saklı yürütmesi için geçerli sebepleri vardır. Biri ABD Başkanı’nın oğludur ve kökleri Teksas gibi tutucu bir eyaletten gelmektedir, diğeri ise Kraliyet Ailesi’nin taht varislerinden biridir ve bu ilişkinin Kraliçe tarafından kabul görmesi imkansızdır.

 

       Açıkçası bu zamana kadar okuduğum queer aşk hikayeleri arasında derinliği en fazla olan Red, White & Royal Blue’ydu.
       Arka planda kitap boyu devam eden seçim süreci, ABD’nin kadın başkanının siyasi ve günlük hayatında yakalamaya çalıştığı denge, bir başkan ve bir anne olarak hissettiği sorumluluklar, Luna ve Alex’in ekran önünde büyüyen iki çocuk olarak maruz kaldıkları olaylar, Henry’nin ise neredeyse her hareketinin İngiltere halkının kabul edeceği sınırlar içinde planlanarak tıpkı bir kukla gibi basın önünde sergilenmesi gibi konular kitabı zenginleştirmişti. Kendini keşfetme, kabullenme, gizli saklı yürütülen aşk kaçamakları ve aileye açılma gibi her kitapta görmeye alışık olduğumuz süreçlerin de büyük bir titizlikle planlandığını da söyleyebilirim.

 

       Konu ve karakter bakımından dopdolu bu kitabın beni en mutlu eden yanı mizahi bir dille yazılmış olmasıydı. Yukarıda da belirttiğim gibi özellikle Alex ve Henry’nin diyaloglarında girdiğim kahkaha krizleri yüzünden okumaya ara vermek zorunda kaldım ve ikilinin arasındaki ilişki derinleştikçe okuru tarihin tozlu sayfalarına sürükleyen yazışmalarını defalarca sıkılmadan okudum.

 

       Kitap, yakın zamanda Matthew López tarafından Amazon Prime için sinemaya uyarlanacak. Red, White & Royal Blue filminin oyuncu seçimleri tamamlandı ve yapım isabetli oyuncu seçimleriyle dikkatleri şimdiden üzerine çekti diyebilirim.

 

       Uma Thurman’ın Ellen Claremont’ı canlandıracağı Red, White & Royal Blue’da The Kissing Booth Serisi’nden tanıdığımız Taylor Zakhar Perez Alex Claremont-Diaz’ı canlandıracak. Yakışıklı İngiltere Prensi rolünün sahibi ise daha önce Cinderella’da yine bir prensi canlandıran Nicholas Galitzine.

 

Not: Kitabın arka kapağında “Yetişkin okurlar içindir.” uyarısı yer alıyor. Bu uyarıyı alacak kadar yoğun fışfışlı bir kitap değildi. Karakterler kadın ve erkek olsaydı eminim böyle bir uyarı konmazdı çünkü çok daha fazla +18 sahneler içeren kitaplarda bu uyarı yok. Uyarının, ülkemizde LGBTQ+ karakterli kitaplar/filmler için gelen temelsiz, asılsız ve mantık sınırlarının dışındaki ‘Çocuğum bunu okuyup/izleyip etkilenir’ tepkilerinden dolayı konmuş olabileceğini düşünüyorum. Kitabı seçerken, tıpkı kim olacağınız ya da kime âşık olacağınızı seçtiğiniz gibi etiketleri umursamadan karar vermekte özgürsünüz!

 

Keyifli okumalar…


Diğer kitap yorumlarım için tıklayınız.

kitap mimarı kitap yorumu kitap yorum sitesi kitap blogu red white & royal blue red white royal blue kitap yorumu red white & royal blue kitap özeti casey mcquiston ephesus yayınları ellen claremont Alex Claremont-Diaz Henry George Edward James Fox-Mountchristen-Windsor abdio alex ve henry beyaz saray üçlüsü Goodreads Choice Award Winner 2019
Rüzgâr, Bulut ve Yağmur 2 – Fatma Işık

Rüzgâr, Bulut ve Yağmur 2 – Fatma Işık

Rüzgâr, Bulut ve Yağmur; Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan yazar Fatma
Anne Frank’in Hatıra Defteri – Anne Frank (Çeviren: Hakan Kuyucu)

Anne Frank’in Hatıra Defteri – Anne Frank (Çeviren: Hakan Kuyucu)

Bergen-Belsen toplama kampındaki ölümünden sonra babası Otto Frank tarafından kitaplaştırılan
Körlük – José Saramago

Körlük – José Saramago

  Nobel Edebiyat Ödüllü yazar José Saramago’dan okuduğum
Oblomov – İvan Aleksandroviç Gonçarov

Oblomov – İvan Aleksandroviç Gonçarov

Rusya’nın dünyaya kattığı kuşkusuz binlerce kıymetli değer vardır ama edebiyat dünyası

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie