Süper İyi Günler – Mark Haddon

Süper İyi Günler – Mark Haddon

     Süper İyi Günler ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı, 2003 yılında 2 Whitbread Ödülü almış ve yazarın yetişkinler için kaleme aldığı ilk romanı.

 

     Mark Haddon kitabında Christopher Boone isimli "özel" bir çocuğun hayatını komik, eğlenceli, akıcı bir dil kullanarak okuyuculara aktarmış ve bu kitabı bir oturuşta bitirmek için oldukça ciddi bir etken.

 

     Christopher gibi çocukları tanımlarken "özel" kelimesini tercih ediyorum "otistik" yerine ve bunun için birebir tanık olduğum binlerce sebebim var. Kitabın otistik çocuk sahibi ailelere kılavuzluk edebilecek potansiyele sahip olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Özel bir insan ile hayatı paylaşmak zor gözükebilir fakat karşınızdaki insanı tanır ve onu özel kılan şeyleri tam olarak anlarsanız hayatınızın muhteşem geçeceğine dair şüphe duymamalısınız.

 

     Christopher astronot olma hayali kuran, birbirine temas eden yemekleri yiyemeyen, matematik konusunda oldukça başarılı ve günlerini peş peşe gördüğü kırmızı araba sayısıyla;


3 kırmızı araba: İyi Sayılabilir Bir Gün
4 kırmızı araba : İyi Bir Gün
5 kırmızı araba: Süper İyi Bir Gün, olarak adlandıran bir çocuk.

 

     Süper İyi Günler ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı'nı, bu özel çocuğun gizemli bir köpek cinayetini aydınlatmak için kalkıştığı dedektiflik macerasını, hayata dair komik bir dille gerçekleştirdiği tespitlerini ve otistik bir çocuk hakkında ailelere rehberlik edebilecek ipuçlarını büyük bir keyifle okudum ve sizlerin de kitaplığınıza eklemenizi öneriyorum.

 

     Aslında yıllar önce okuduğum Süper İyi Günler’i bu haftanın yayın planına eklememin önemli bir sebebi var. Mark Haddon’un 32 ülkede yayınlanan ve beğeniyle okunan romanı, Tiyatrokare tarafından sahneye uyarlandı.
     Nedim Saban’ın yönettiği oyun daha önce karşılaşmadığımız bir teknoloji ile izleyicilerin beğenisine sunuluyor. 80 metrekarelik led ekran sayesinde Christopher Boone’un hayal dünyasını canlandıran tiyatro oyununun oyuncu kadrosu oldukça zengin. Emir Özden, Ayça Erturan, Korel Cezayirli, Didem İnselel, İbrahim Can Sayan,  Şebnem Şeviktürk, Onur Kırat, Uğur Can Arıkan, Cem Arslan,  Sevcan Aydın, Beste Koçak ve Celile Toyon’un sahnelediği Süper İyi Günler’in biletleri hızla tükeniyor.
     
     En yakın gösterim tarihi 2 Mart olan Süper İyi Günler’in iki kategorili bilet satışı mevcut. Biletinizi Tohum Zone kategorisinden alıp, bilet için ödediğiniz tutarla otizmli bireylerin eğitimine katkı sağlayabilirsiniz.  Oyun hakkında daha fazla bilgi almak için Tiyatrokare'nin internet sitesi'ne göz atabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 18 Şubat 2019
Etiketler:

kitap mimarı, kitap yorumu, süper iyi günler, mark haddon, christopher boone'un sıradışı hayatı, süper iyi günler kitabı, süper iyi günler tiyatro oyunu, türkiye iş bankası kültür yayınları

Bunlara da Gözatın

Organik Bozukluk – Şenay Aydemir

Organik Bozukluk – Şenay Aydemir

     21. Yüzyılda Tembellik Hakkı alt başlığıyla sunulan Organik Bozukluk, Şenay Aydemir’in kaleme aldığı bir kitap. Anlatı türündeki eser Can Yayınl

Cerrah – Tess Gerritsen

Cerrah – Tess Gerritsen

Gerilimi ilk sayfadan itibaren damarlarınızda hissedeceğiniz bir Tess Gerritsen kitabı Cerrah…

Tıbbi Gerilim türünün sevilen serisi Rizzoli & Isles’ı

Vaiz – Camilla Läckberg

Vaiz – Camilla Läckberg

     Sevilen polisiye yazar Camilla Läckberg’in kaleme aldığı Fjällbacka serinin ikinci kitabı Vaiz’de olaylar ilk kitap Buz Prenses’ten çok da