Organik Bozukluk – Şenay Aydemir

Organik Bozukluk – Şenay Aydemir

     21. Yüzyılda Tembellik Hakkı alt başlığıyla sunulan Organik Bozukluk, Şenay Aydemir’in kaleme aldığı bir kitap. Anlatı türündeki eser Can Yayınları’nın sevilen dizisi Kırkmerak seçkisi olarak okuyuculara sunulmuş. Diğer Kırkmerak kitaplarında olduğu gibi hem keyifli zaman geçirip hem de kısa sürede okumak için ideal bir eser ve bir o kadar da akılda kalıcı.

 

     Organik Bozukluk, günümüz insanının tembellik hakkını kullanabildiği tek zaman olan işsizliği konu olarak ele alıyor. Bizzat içinde bulunduğum bu döneme dair ne yazık ki tamamı doğru olan tespitleri okumak kendimi yalnız hissetmememi sağladı. Demek ki işsiz kalınca herkes benzer süreçler yaşıyor ve bu durum bir gün öyle ya da böyle sona eriyor.

 

     Arka kapak yazısında ilk cümle olarak “Hayat her gün, her fırsatta aslında işsiz olduğunuzu hatırlatır size.” yer alıyor. Çalışanlar her saniye evde olmanın ne kadar keyifli bir şey olduğunu hayal etse de, işler işsizken hiç de öyle değil. Aslında yapılacak yüzlerce şey var. Şenay Aydemir’in kitabında belirttiği gibi bir süre birikim, işsizlik maaşı, birikmiş kitaplar, izlenmemiş diziler derde çare oluyor ama bir süre sonra tüm bunlara rağmen işsizlik sancısı tekrar nüksediyor.

 

     Kitapta 9 bölüm var ve işsizliğin ilk günlerinden bu döneme son verme kararına kadarki bütün aşamalar ana hatlarıyla ele alınmış. Kitapta yer alan bölümler: Tembellik Hakkı, İçeride Mutlu Bir Dünya Var, Dışarıda Mutlu Bir Dünya Var, “Cezaevi” Arkadaşları Önemlidir, Tembelliğin Hayatla Sınandığı Anlar, Bir Duvarın Eşiğinde, Para Paradoksu!, Tembellik Yolu, Oblomov’a Çıkabilir ve son bölüm olan Ölemeyecek Kadar Canlı, Yaşayamayacak Kadar Ölü. Benim sınırında olduğum ve işsizliğime dair endişelenmeme sebep olan kısım Tembellik Yolu, Oblomov’a Çıkabilir bölümüydü.

 

     Nasıl ki her sağlıklı insan engelli adayıysa bence her çalışan da aynı derecede işsizliğe aday, hatta ikincisinde ihtimaller çok daha yüksek!

     İşsizlere adeta bir rehber olan Organik Bozukluk’ta uzun tatil dönemlerine de ışık tutabilecek keyifli öneriler var. Kitabı hayatının küçük bir yerinde işsiz biriyle karşılaşan herkes alıp okumalı ve işsizleri pahalı mekanlarda yapılan arkadaş toplantılarına davet etmek görgü kuralı kapsamına alınıp yasaklanmalı. Bu keyifli ve kısa sürede okunan dili akıcı kitabı bütün işsiz dert ortaklarıma ve hayatını bir işsizle paylaşan kadim dostlara öneriyorum.

Yayınlanma Tarihi: 08 Nisan 2019
Etiketler:

kitap mimarı, kitap yorumu, organik bozukluk, can yayınları, kırkmerak, şenay aydemir, organik bozukluk kitap yorumu, işsizlik, tembellik hakkı, 21.yüyılda tembellik hakkı

Bunlara da Gözatın

Mor Kaftanlı Selanik – Yılmaz Karakoyunlu

Mor Kaftanlı Selanik – Yılmaz Karakoyunlu

     Akıllarda ve yüreklerde yer eden siyasi ve toplumsal olayları romanlarında işleyen Yılmaz Karakoyunlu, Mor Kaftanlı Selanik romanında milyonlarca insanın hayatını

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

     Biyografi türünün ustası olarak kabul edilen Stefan Zweig’in dünyaca kabul görmüş ve geniş okuyucu kitlelerine ulaşan &o

Acı Kahve – Agatha Christie

Acı Kahve – Agatha Christie

     Acı Kahve, Polisiye Kraliçesi Agatha Christie’nin kalemiyle tanışma kitabımdı. Polisiye türüne bu kadar düşkün olup 28 senemi nasıl Agath