Kitap Mimarı Logo
22 Aralık 2018

Yeni Yıl İçin Hediye Önerileri

Yeni Yıl İçin Hediye Önerileri

     2019 yılına sayılı günler kala hepimizi yeni yıl heyecanı ile birlikte sevdiklerimize hediye alma telaşı sardı. “Birini sevindirmek, mutlu etmek, onurlandırmak, kutlamak için veya anı olarak verilen şey.” olarak tanımlanan hediye, uzun yıllar kız çocuklarına isim olarak verilmiş ve hala daha verilmeye devam ediyor.

     Hiç hediye almamış ya da birisine hediye hazırlamamışımız yoktur. Geleneğimizde de özel zamanlarda hediyeler hazırlamak var. Birisi evlendiğinde, yeni ev aldığında, çocuk sahibi olduğunda ya da bir başarı elde ettiğinde sık sık hediyelerle karşılaşıyoruz. Son yıllarda bu hediyeleşmeye özel günler ve yılbaşı da dahil oldu. Öğretmenler günü, anneler günü, babalar günü derken yılın bir çok zamanı hediye vermeye fırsatımız oluyor. Herkesi ilgilendiren ve geniş kitlelerce hediye telaşına düşüren en önemli gün sanırım yılbaşının kutlandığı 31 Aralık.

     Ailemiz, ev arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız derken epey geniş bir kitle için hediye seçmemiz gerektiğinden bazen yeni yıl hediyesi seçmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden sizlere Yeni Yıl İçin Hediye Önerileri listesi hazırladık.

     Özellikle kitap okurları tarafından beğeniyle karşılanacağını düşündüğümüz listenin hediye seçme işinizi kolaylaştırmasını diliyoruz.

Kitap     

     Kitap okumayı seven hiç kimsenin yeni bir kitaba hayır diyeceğini zannetmiyorum. Bir okurun en doyurulamaz açlığı kitaplara karşı olandır ve herkes yeni bir kitabı sevinçle karşılar. Yüz yıllardır kitaplar hala hediye listelerinin en başında!

Ajanda     

     Yeni yıl demek yeni kararlar demek. Ve herkes bu kararlarını not alabileceği bir ajandaya ihtiyaç duyar. Özellikle çalışan insanlar için vazgeçilmez bir araçtır ajanda. Toplantıların, günlük işlerin ve uzun vadeli planların bir arada görülebildiği ajandalar çalışan insanların vazgeçilmezi.
     Öğrenciler için de durum pek farklı değil. Günlük ders çalışma hedefinin kontrolü ve sınav zamanlarının takibi için bir çok öğrenci senelerdir ajandalardan yardım alıyor. Ajandaların ve son yıllarda popülerleşen planlayıcıların hediye edeceğiniz kişinin zevkine uygun bir tanesini bulmak çok zamanını almayacaktır ve aldığınız hediyenin yıl boyu kullanılacağından emin olabilirsiniz.

Kalem   

     Son yıllarda kalem sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler binlerce çeşit arasında kaybolmamızı sağlıyor. Koleksiyonluk, günlük kullanım için gibi genel bir ayrım yapabileceğimiz kalemlerin en tercih edileni dolma ve tükenmez kalemler. Modası asla geçmeyecek ve yeni teknolojilere rağmen eskimeyecek bir diğer hediye tartışmasız şık bir kalem olacaktır.

Teknolojik Alet / E-kitap okuyucu   

     Hoparlör, kahve makinesi, hafıza kartı, taşınabilir şarj cihazı gibi herkese hitap edenlerinin yanı sıra waffle makinesi gibi biraz daha hamaratlara yönelik onlarca teknolojik alet alabilirsiniz. Bu aletler artık o kadar hayatımızın içinde yer almaya başladı ki neredeyse zaruri ihtiyaçlardan sayılmaya başlayacaklar. Tabi teknolojik alet kategorisinde bir kitap kurdunu en çok mutlu edecek şey kuşkusuz ki e-kitap okuyucudur. En basılı kitap okumayı seven bile uzun bir tatil sırasında e-kitap okuyucusu olmasını diler.

Çorap     

     Yeni yılda ve yılın geri kalanında kullanılabilecek bir diğer hediye önerisi çoraplar. Çoraplar herkesçe sevinçle karşılanır çünkü hepimizin çamaşır makinesi yılda birkaç çorabımızı gizemli bir şekilde yiyor ve çoraplarımız eksiliyor. Özellikle kış soğuğuna karşı koruyacak yeni yıl temalı çoraplara göz atmanızı öneririm.

Çikolata     

     Büyük küçük, kadın erkek, kitap okuyan okumayan herkesçe sevinçle karşılanacak bir diğer şey çikolata! Sağlık problemi olmayan herkes çikolataya bayılır ve çikolata başlı başına insanı mutlu etmeye yetebilen bir gıdayken hediye olarak alınınca sevinci iki katı yaşanır. Butik çikolatacıların hazırlayacağı özel çikolatalarla hediyenize ayrı bir değer katabilirsiniz.

İçecek    Hediye edeceğiniz kişinin yaşı, zevki ve damak tadına göre sıcak ya da soğuk içecek seçebilirsiniz. Sıcak çikolata dolu bir kutudan, uzun yıllar bir kutlama için saklanacak cam şişeye kadar bir çok içecek mevcut. Geniş bir okuyucu kitlesinin kitaplarının yanında kahve tükettiğini göz önünde bulundurursak, kitap okurları için bir kahve sepeti hediyesi unutulmaz olacaktır.


Ev Dekorasyon Ürünleri   

      Evimiz kendimizi en rahat hissettiğimiz ve dekoruyla uzun saatler ilgilendiğimiz tek mekan. Bence ince düşünülmüş ve hediye alınan kişinin zevkine uygun bir ev hediyesi büyük sevinç yaratacaktır. Yalnız dekorasyon konusunda hediye seçeceğiniz kişinin zevklerini biliyor olmanız gerek. Bitkilere alerjisi olan birine vazo almak pek de mutlu edici olmaz değil mi?

Ücretli üyelikler     

     Eğer hediye alacağınız kişinin ücretli üyeliği olup olmadığını biliyorsanız mutlu edici bir hediye seçebilirsiniz. Dizi izlemeyi seven birine dizi sitesi üyeliği hediye etmenin ne kadar büyük bir sevinç yaratacağını düşünün. Spor, müzik, televizyon, dizi/film gibi bir çok konuda meraklısını mutlu eden ücretli üyelikler mevcut. Size düşen kimin hangi üyeliğe ihtiyacı olduğunu araştırmak.

Hediye Çekleri   
     Hediye dünyasının en hayat kurtaran ama üzerinde en az düşünülmüş kategorisi bence hediye çekleri. “Sana hediye almayı çok istedim ama ne alacağımı bulamadım” mesajı ile iletilirse hediye seçememe beceriksizliğimizi kibarca örtüp kocaman bir gülümsemeyle karşılanabiliyorlar. Bir çok giyim mağazasının ve marketin hediye çeki uygulaması var. Aynı şekilde kitap kurtları için de kitap satan mağaza ya da internet sitelerinde geçerli hediye çeklerini son tercih olarak sepetinize ekleyebilirsiniz.
     Kurumsal firmalar için hediye bütçesinin hediye çekleri ile kullanılması taraftarıyım ama özel ilişkide olduğumuz kişilere hediye çekini en son çare olarak başvurmanızı öneririm.

     Şimdiden herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve bol kitaplı bir 2019 diliyoruz.

-

Görseller pinterestten alınmıştır

tadımlık yeni yıl yeni yıl hediye önerileri 2019 yılbaşı hediye gift kitap mimarı
Ayın Yazarı - Celil Oker

Ayın Yazarı - Celil Oker

     Türk polisiyesinin unutulmaz karakterlerinden biri olan Remzi Ünal’ın
Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar |2022

Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar |2022

Merhaba!          Yıla güzel bir başlangıç yaptım,
Kasım Ayında Okuduklarım |2019

Kasım Ayında Okuduklarım |2019

Yılın son ayına girdik bile. Koca bir yıl ne kadar da çabuk geçti sizce de öyle
Kitap Alışverişi #7

Kitap Alışverişi #7

  Merhaba! Temmuz ayı bolca kitap satın aldığım ve bolca kitap okuduğum

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie