Kitap Mimarı Logo
30 Ocak 2022

Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar |2022

Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar |2022

Merhaba!

 

       Yıla güzel bir başlangıç yaptım, mutluyum.

 

       Bu yıl hem artan fiyatlardan hem de 300 kitabı aşan ayrı bir kitaplığa dönüşen “okunmayı bekleyen kitaplar” yığınımdan dolayı stoktan okuma yapmaya karar verdim. İlk ay bu kararımı başarıyla uyguladığım için de ayrıca mutluyum. Şöyle bir bakıyorum da hepsini büyük bir heyecanla “Hemen okuyacağım!” diyerek aldığım kitapları senelerce rafta bekletmişim. Umarım yılın son günlerine kadar bu kararımı istikrarla uygulayabilirim.

 

 

       Gelelim ocak ayında okuduğum kitaplara.

       Ocak ayında;

• Bereketli Topraklar Üzerinde – Orhan Kemal

• İlişmek – Hakan Akdoğan

• Bir Zanaatla Beklenmedik Karşılaşma – Stefan Zweig

• 4. Maymun – J.D. Barker

• 5. Cinayet – J.D. Barker

• 6. Yaramaz Çocuk – J.D. Barker kitaplarını okudum.

 

 

       2022’ye, uzunca bir süre Türkçe çevirisini beklediğim 4 MK Üçlemesi ile başlamak istedim. Kitaplar, daha dün okumuşum gibi hafızamda canlılığını koruyor olsa da detayları yitirmiş olabileceğim için seriye sıfırdan başladım. İkinci kez okumama rağmen 4. Maymun ve 5. Cinayet’e bir kez daha hayran kaldım diyebilirim. Bu büyük beğeniyi ne yazık ki 6. Yaramaz Çocuk’ta yakalayamadım. Kitabın sonunda beklenmedik, tüm seriden daha çarpıcı bir final bekliyordum ama beklediğimi ne yazık ki bulamadım. Sanki yazar başka bir son planlamış ama olayları o noktaya getiremediği için çalakalem bir son ile seriyi noktalamış gibi hissettim.

 

 

       Bereketli Topraklar Üzerinde’yi Merhaba Kitap Kulübü üyesi arkadaşlarımla birlikte okudum ve itiraf etmek gerekirse beklediğimi bulamadım. Kitapta karşılaşmayı umduğum şey aslında kitabın son bölümünde daha çok ele alınan tarım işçilerinin hayatta kalma mücadelesiydi ama kitabın büyük birçoğu tuhaf ilişki yumaklarını hayret içinde okumakla geçti.

 

 

       İlişmek bir süredir kitaplığımda, Hakan Akdoğan kalemini özlediğimde okunmak üzere bekliyordu, daha fazla bekletmek istemedim. Kitabı birkaç güne bölüp tren yolculuklarımda okuma hatasına düştüm. Keşke acele etmeyip tek seferde okuyabileceğim bir zaman için saklasaymışım. Bence Hakan Akdoğan kitapları tek seferde, ara vermeden okununca çok daha etkileyici oluyor. Sanırım İlişmek’le yolum bir kez daha kesişecek.

 

 

       2020 yılında okuma listemde çok sık yer vermiş olsam da 2021’de Stefan Zweig kitabı okumamıştım. Bu yıl arayı kapatmaya kararlı olduğum için yılın ilk ayında Bir Zanaatla Beklenmedik Karşılaşma’ya yer verdim.

 

 

       Yılın ilk ayını bu güzel kitaplarla geçirdim. Umarım diğer aylarda da yolumuz hep güzel kitaplarla kesişir.

 

Sevgiler ♥

 

 

kitap mimarı merhaba kitap kulübü ocak ayında okuduğum kitaplar okuma listem ilişmek 6. yaramaz çocuk 5. cinayet 4. maymun bir zanaatla beklenmedik karşılaşma bereketli topraklar üzerinde kitap yorumu kitap blogu
Eylül Ayında Okuduklarım |2021

Eylül Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba! Eylül, 2021 yılının en az kitap okuduğum aylarından biri oldu. Aslında
Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar |2022

Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar |2022

Merhaba!          Yıla güzel bir başlangıç yaptım,
Kitap Alışverişi #10

Kitap Alışverişi #10

  Merhaba!        Geldi mi geliyor mu diye düşünürken
Ayın Yazarı – Agatha Christie

Ayın Yazarı – Agatha Christie

Merhaba! 2020 ile birlikte kitapmimari.com’un

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie