Kitap Mimarı Logo
30 Mayıs 2022

Mayıs Ayında Okuduklarım |2022

Mayıs Ayında Okuduklarım |2022

 

Merhaba!

      2022 yılını yarıladık, zaman ne kadar hızlı ilerliyor sizce de öyle değil mi? Daha dün gibi yeni yıl için okuma planı yaptığım günleri hatırlıyorum. Bu sene için ‘seri kitaplar yılı olacak’ demiştim ama sözümde, en azından yılın ilk yarısında pek duramadım.

 

     Okuma listemi her zamanki gibi beklenmedik kitaplar, katıldığım metin çözümleme atölyesinin incelenecek kitapları ve Merhaba Kitap Kulübü ile birlikte seçtiğimiz kitaplar ele geçirdi. Bu durumdan şikayetçi değilim aksine okuduğum kitabı diğer okurlarla inceleme fırsatı bulduğum ve kitaba dair her detayı konuşabildiğim için halimden memnunum. Sadece yaz aylarını en azından yılın ilk günlerinde büyük bir okuma açlığıyla satın aldığım serileri okumaya ayırsam hiç de fena olmayacak diye düşünüyorum.

 

Mayıs ayında 8 kitap okudum, okuduğum kitaplar:

• Cemile – Cengiz Aytmatov

• İnsan Çiftliği – Sıddıka Zeynep Bozkuş

• Acımak – Reşat Nuri Güntekin

• İsyan – Joseph Roth

• Çoğu Zaman Derbeder – Sophie Gonzales

• Nasıl Ölünür - Émile Zola

• Tatar Çölü – Dino Buzzati

• Yasak Aşkın Kanıtı – Taylor Jenkins Reid

 

       Cemile, İnsan Çiftliği ve Acımak kitaplarını metin çözümleme atölyesinde incelemek için okudum.

       Tatar Çölü kitabı hoş bir tesadüfle iki okuma grubumun da listesindeydi. Merhaba Kitap Kulübü ile birlikte okuduğum kitabı henüz diğer atölyedeki arkadaşlarımla değerlendirme fırsatı bulamadım ama kulüp toplantımıza konuk olan Hakan Akdoğan sayesinde gerçeküstücülük akımına dair çok değerli bilgiler edindim. Sanırım Tatar Çölü’nü öğrendiklerimin ışığında bir kez daha okuyacağım.

       İsyan çok uzun zamandır okunacaklar rafımda bekliyordu. Bu ay tanık olduğum ‘hakim olmadığım dilden kitap çevirdim, Google Translate ile kitap çevirmek bence mümkün’ gibi birkaç farklı sosyal medya tartışmasından sonra ‘programdan çevrilen kitaplar etrafı sarmadan adam akıllı çevrilmiş bir kitap okuyayım’ paniğiyle hemen okumaya başladım. Okuduğum ilk Joseph Roth romanıydı. Yeni yazarlarla tanışmak için sevdiğim çevirmenleri takip etmeyi seviyorum. Ne yazsa okurum dediğimiz yazarlar vardır ya hani benim için hangi kitabı çevirse okurum dediğim çevirmenler var ve Anıl Alacaoğlu onlardan biri.

      Çoğu Zaman Derbeder, Nasıl Ölünür ve Yasak Aşkın Kanıtı başladığım gibi bitirdiğim kitaplar oldu. Bazen inceleme yaptığım, yoğun bir şekilde araştırarak okuduğum kitapların arasına hızlıca okuyabileceğim kitaplar sıkıştırmayı seviyorum. Nasıl Ölünür’deki öyküler kısa olmasına rağmen yoğun ve edebi açıdan doyurucuydu. Çoğu Zaman Derbeder ve özellikle Yasak Aşkın Kanıtı tam bir plaj listesi kitabıydı. Havaların ısınmayı unutup direkt kavurmaya başladığı şu günlerde bana çok iyi geldi.

 

       Mayıs ayını bu kitaplarla geçirdim. Umarım haziran ayında da yolum beni mutlu eden, düşündüren, sorgulatan ya da bir kez daha okuma ihtiyacı hissettiren kitaplarla kesişir.

 

Sevgiler ♥

Ceren

kitap mimarı mayıs ayında okuduklarım okuma listem edebiyat kültür sanat merhaba kitap kulübü cemile acımak çoğu zaman derbeder yasak aşkın kanıtı tatar çölü nasıl ölünür isyan insan çiftliği
Mayıs Ayında Okuduklarım |2021

Mayıs Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba!   2021, onlarca yıllık okur geçmişimde senenin başından itibaren
Yeni Yıl İçin Hediye Önerileri

Yeni Yıl İçin Hediye Önerileri

     2019 yılına sayılı günler kala hepimizi yeni yıl heyecanı ile birlikte
Ocak Ayında Okuduklarım |2021

Ocak Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba!      2020’de bir heves başladığım ama yaşadığım odaklanma
Kitap Alışverişi #10

Kitap Alışverişi #10

  Merhaba!        Geldi mi geliyor mu diye düşünürken

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie