Kitap Mimarı Logo
08 Mayıs 2021

Mart Ayında Okuduklarım |2021

Mart Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba!

       Kitap okumayı sevdiğim kadar kitaplarla ilgili yıllar boyu gelişen ritüellerimi de seviyorum.
       Henüz okumadığım kitaplarla, okuduğum kitapların başka kitaplıklarda durması, okuduğum kitapları ay boyu bir köşede biriktirmek ve yeni ayın ilk günü, önceki ay okuduğum kitapları öpe koklaya esas kitaplıktaki yerlerine yerleştirmek… Tüm bu ritüellerin arasında en çok hoşuma giden, koca bir ayın muhasebesini yapar gibi okuduğum kitapları ayın son günü incelemek.

 

       Pandeminin ilk dönemleri odaklanma sorunu yaşadığım için kitap okuma alışkanlığımı sürdürmekte zorlanmıştım. Geçirdiğim plansız bir yıl beni onlarca kitaptan mahrum bıraktı ve takip ettiğim serilerde epey geride kalmama sebep oldu. O yüzden bu senenin ilk günlerini koca bir yıl okuyacağım kitapları seçerek geçirdim ve yaklaşık 50 kitaplık, 2021 Yılında Okuyacağım Kitaplar listemi hazırladım. Yılın ilk çeyreğinde hedeflediğim sayıya ulaşabileceğim hızda ve planıma yarı yarıya sadık ilerliyorum.

 

       Gelelim geride bıraktığım mart ayına. Mart ayında yaşadığım en büyük değişiklik çocuk kitapları okumaya başlamam oldu. Ortaokula giden yeğenim için kitap seçerken internet sitelerinde ve kitap okuma platformlarında çocuk kitaplarına dair yorum/öneri sayısının neredeyse yok denecek kadar az olması, uzun zamandır planladığım kararı hayata geçirmeye başlamamda etkili oldu. Açıkçası çocuk kitabı okumaktan bu kadar büyük bir keyif alacağımı tahmin etmemiştim. Gerek konu, gerek tasarım açısından çocuk kitapları, benim çocukluğuma nazaran kat be kat gelişmiş. Küçük kitap kurtlarına kitap önermek adına başladığım okumalar bir süre sonra; gündemdeki boğucu haberlerden, salgının bunaltan psikolojik etkilerinden kısa süreli de olsa uzaklaşmak için sığındığım bir liman oldu adeta. Bu yüzden her hafta düzenli bir şekilde kitapmimari.com’da çocuk kitaplarıyla karşılaşacağınızı müjdeleyebilirim.

 

Mart ayında çocuk kitapları okumanın da bir etkisiyle 8 kitap okudum.

Okuduğum kitaplar okuma sırama göre;
Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu - Laurence Yep & Joanne Ryder

 

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum       - Iain Reid

 

Sherlock Sam ve Kaybolan Robot - A.J. Low

 

Rüzgâr, Bulut ve Yağmur 2 - Fatma Işık

 

Illuminae – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #1)

 

Cesetler Merdiveni - Agatha Christie

 

•Kor Sancısı – Lüset K. Fins

 

•Şah Mat – Mario Mazzanti

 

       Okuduğum kitapların neredeyse hepsini yorumladığım için ayrıca sevinç duyduğum bir ay oldu mart. Mart ayının önemli ve unutulmaz bir yanı da Merhaba Kitap Kulübü üyeleri olarak Sevgili Lüset Kohen Fins ile söyleşi yapma şansı bulmamızdı. Lüset Hanım’la tanışma şansı yakaladık ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kitap kulübü olarak yaptığımız ilk yazar söyleşimizi hayat boyu mutlulukla hatırlayacağım.

 

 

       Merhaba Kitap Kulübü üyeleri olarak hem artan kitap fiyatlarından etkilenmemek hem de yurt dışında yaşayan üyelerin ihtiyaç duyduğu temin süresini sağlayabilmek adına; geçtiğimiz günlerde, bir yıl boyunca okuyacağımız kitapları belirledik. Merhaba Kitap Kulübü 2021 Okuma Planı ile bu yıl okuyacağım kitaplar tam anlamıyla belli oldu diyebilirim.

 

       Nisan ayında okumayı planladığım kitaplardan bahsedecek olursam; Merhaba Kitap Kulübü ile birlikte Anıl Alacaoğlu’nun Başka Yasalar kitabını okuyacağım. Bookstagram arkadaşlarımla Illuminae Dosyaları Serisi’ni okumaya 2. Kitap Gemina ile devam edeceğim. Geçen ay ara verdiğim Lisa Jackson polisiyelerine Ölüme Doğan Beden ile devam etmeyi planlıyorum. Bir de geçen ay başladığım Dedektif Ash Rashid Serisi’nin ikinci kitabını okumayı düşünüyorum. Aslında bu kitabı okumayı planlamıyordum ama serinin sadece ilk iki kitabı dilimize çevrilmiş aradan çıksın istedim. Polisiye demişken yıl boyu sürdüreceğim Agatha Christie okumalarına nisanda da devam edeceğim. Çocuk kitapları listemdeyse Sherlock Sam ve Mektubun Sırrı kitabı ile Korku Tüneli kitabı var.  

 

       Kısacası bol polisiyeli bir ay planlıyorum, bakalım nisan sonunda kendimi hangi kitapları yeni raflarına yerleştirirken bulacağım?

 

Şimdiden keyifli bir ay dilerim.

Benzer diğer içerikler;
Şubat Ayında Okuduklarım |2021

Ocak Ayında Okuduklarım |2021

2021 Yılında Okuyacağım Kitaplar

kitap mimarı kitap yorumu mart ayında okuduğum kitaplar mart ayında okuduklarım kitap blogu okuma güncesi kitap yorumu kitap önerisi kor sancısı şah mat cesetler merdiveni ılluminae rüzgar bulut ve yağmur sherlock sam ve kaybolan robot her şeyi bitirmeyi düşünüyorum ejderhalar için evcil insan bakım kılavuzu okuma listem
Kitap Alışverişi #3

Kitap Alışverişi #3

Merhaba! Mart ayında kitaplığıma eklediğim kitapları ay bitmeden paylaşmak istedim.    
Şubat Ayında Okuduklarım |2021

Şubat Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba!   Yaşadığım odaklanma sorununu daha az hissettiğim bir ay
Kitap Alışverişi #4

Kitap Alışverişi #4

Merhaba!   Geçen ay kitap kulübü etkinlikleri için seçilen kitapları
2020 Yılında En Çok Okunan Kitap Yorumları

2020 Yılında En Çok Okunan Kitap Yorumları

Merhaba. Neredeyse tamamını salgın şartlarında geçirdiğimiz koca bir yılı geride

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie