Kitap Mimarı Logo
31 Mart 2022

Mart Ayında Okuduğum Kitaplar |2022

Mart Ayında Okuduğum Kitaplar |2022

Merhaba

       Keyifli ve dört mevsimi birden hissettiren bir ay geçirdik. Bol bol okuma, araştırma ve yeni yazarlar keşfetme şansı buldum.

 

       Mart ayında uzun zamandır okuma listemde olan kitaplardan tutun, hiç aklımda yokken önce alışveriş listeme sonra da okuma listeme giren kitaplarla yolum kesişti. Hatta bu ay okuduğum kitapların bazılarını yıllar sonra ikinci kez okudum ve ayı tıpkı şubattaki gibi 7 kitap okuyarak sonlandırdım.

 

Mart ayında okuduğum kitaplar;

♦ Kızıl Veba – Jack London

♦ Annem Savaş İsterdi – Kolektif

♦ Uğultulu Tepeler – Emily Brontë

♦ Profilci – Jennifer Lynn Barnes

♦ Her Yönüyle Roman Yazmak - Joyce & Jim Lavene

♦ Dünya Sineğe Baktı – Cahit Kaya

♦ Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

 

       Her ay türünün ilk örneklerinden bir kitap okumaya dikkat ediyorum. Bu ay bu kategoride okuduğum eser Jack London’ın Kızıl Veba’sıydı.

 

        Annem Savaş İsterdi, 2000 yılında yayımlanmış hazine gibi bir kitap. İçinde iki ses CD’si var ve ciltli bir kitap. Karşıma bu kadar geç çıkmış olmasına epey bir üzüldüm çünkü birbirinden kıymetli sanatçıların seslendirdiği şiirleri dinleyebileceğim CD çalara artık sahip değilim. Değişen teknolojik dinamiklerle hayatımdan usulca çıkan CD’ler zaman yolculuğu yapıyor gibi hissettirse de savaş konulu şiirler, köşe yazıları, alıntılar ve birbirinden kıymetli karikatürlerle dolu bu kitabı çok sevdim.

 

       Uğultulu Tepeler, Çavdar Tarlasında Çocuklar ve Dünya Sineğe Baktı Merhaba Kitap Kulübü ile birlikte değerlendireceğimiz için ikinci kez okuduğum kitaplardı. Yaklaşık 15 senenin ardından Uğultulu Tepeler ve Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı okumak kişisel farkındalığımı algılamamı sağlayan bir deneyim oldu. Mesela Uğultulu Tepeler için eskiden hissettiğim pek çok duyguyu artık hissetmediğimi, kitabı değerlendirirken daha derin bir gözlem yapabildiğimi fark ettim. Bundan sonra okuma listelerimde ikinci kez okudum bilgisini sık sık görebilirsiniz.

 

       Profilci hakkında hazırladığım yorumu ilerleyen günlerde paylaşacağım. Şimdilik sadece polisiyeye giriş için tercih edilebilecek bir kitap olduğunu ileteyim, ileride uzun uzun açıklamasını yaparım.

 

       Her Yönüyle Roman Yazmak sadece roman yazarlarının değil tüm okuyucuların inceleyebileceği kitaplardan biri. Kitap, kitap yazmak hakkında olduğu için içinde örnek olarak verilen onlarca kitap var. Eğer benim gibi kitapların içinde bahsi geçen kitapları incelemeye meraklı bir okursanız ya da roman yazmakla ilgileniyorsanız mutlaka kitaplığınıza eklemelisiniz.

 

Mart ayımı bu güzel kitaplarla geçirdim, sizler de okuduğunuz kitapları sosyal medya hesaplarıma yorum yaparak iletebilirsiniz.

 

Sevgiler ♥

kitap mimarı mart ayında okuduğum kitaplar okuma listem edebiyat kültür sanat merhaba kitap kulübü çavdar tarlasında çocuklar annem savaş isterdi uğultulu tepeler her yönüyle roman yazmak kızıl veba
Eylül Ayında Okuduklarım |2022

Eylül Ayında Okuduklarım |2022

Merhaba!          Yılın son çeyreğine girdiğimize
2021 Yılında Okuyacağım Kitaplar

2021 Yılında Okuyacağım Kitaplar

Merhaba!      2021’in ilk günlerini, bu yıl okumayı düşündüğüm
Kitap Alışverişi #8

Kitap Alışverişi #8

Merhaba ^^          Biraz gecikmeli de olsa
2020 Yılında Okuduğum Kitaplar

2020 Yılında Okuduğum Kitaplar

Merhaba!      Dünya tarihinin en korkutucu ve global salgınına denk geldiğimiz

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie