Kitap Mimarı Logo
29 Nisan 2021

Kitap Alışverişi #4

Kitap Alışverişi #4

Merhaba!

 

Geçen ay kitap kulübü etkinlikleri için seçilen kitapları satın alıp kitap alışverişine ara verdiğimi düşünmüştüm. Aslında senenin başından beri, “bu yıl okuyacağım kitapları belirledim, biriken kitaplarımı okumalıyım, artık kitap koyacak yer kalmadı” gibi bahanelerle kendime defalarca “kitap almayacağım!” sözü verdim de durdum. Bekleyen kitaplar yığınım ayrı bir kitaplığa dönüşüp 300 kitaba yaklaştığı için yaşadığım bu tedirginlik okuma hızımın düşmesiyle gözüme bir problem olarak gözükmeye başlamıştı ama artık böyle hissetmiyorum.

 

Kitap almaya devam ediyorum. Hunharca, yarınlar yokmuşçasına, gördüğüm her indirim sanki son indirimmişçesine kitap alıyorum. Eh, madem eskisi kadar okuyorum, artık bunu hak ettiğimi düşünüyorum.

 

Kitapların satın alma kararı verdiğimiz andan itibaren hayatımıza girdiğine inananlardanım. Bir kitap önce aklımıza düşüyor sonra kitap rafımızda kendisine yer buluyor ve onu hangi araştırma ya da heves ile aldığımız okuma zevkimizi arttırıyor ya da azaltıyor. Bu yüzden olabildiğince kitapları satın alma kararlarımı not etmeye çalışıyorum. Bahanesiz, pişmanlık hissettirmeyen ya da herhangi bir sebep olmaksızın yaptığım kitap alışverişlerinde toplamda yaklaşık 15 kitap aldım.

 

Nisan ayında kitaplığıma eklediğim kitaplar;

● Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

● İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

● Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

● Nü Peride – Hakan Akdoğan

● Kirpi Mesafesi – Hakan Akdoğan

● Müthiş Bir Şey - Chitra Banarjee Divakaruni

● Michael Vey Hücre 25'in Mahkumu - Richard Paul Evans

● Aurora’nın Dönüşü - Amie Kaufman - Jay Kristoff

● Profesör ve Hizmetçi - Yoko Ogawa

● İç Savaş: Bir Marvel Evreni Romanı - Stuart Moore

● Aquila Yarığı’nın Ötesi - Alastair Reynolds

● Zima Mavisi / Toplu Öyküler 1 - Alastair Reynolds

● Amat - İhsan Oktay Anar

● İki Şehrin Hikayesi - Charles Dickens

 

İçimizdeki Şeytan, Nü Peride, Kirpi Mesafesi ve İki Şehrin Hikayesi; Merhaba Kitap Kulübü ile birlikte okuyacağım kitaplar.

 

Hazır İçimizdeki Şeytan’ı sipariş ediyorken, Sabahattin Ali’nin 2 kitabını daha sepete ekledim çünkü bütün kitapları İş Bankası Kültür Yayınları’ndan bir kez daha okumak istiyorum.

 

İhsan Oktay Anar’ın kalemiyle geçen ay tanıştım. Sadık okurlarımdan biriyseniz bazı beğeneceğimden emin olduğum seri ya da yazarları bile isteye okuma ilgimi yitirdiğim günlerde okumak üzere ertelediğime denk gelmişsinizdir. Puslu Kıtalar Atlası’nı okuduktan sonra arkadaşlarımın önerisiyle yazarın Amat kitabını temin ettim.

 

 İç Savaş: Bir Marvel Evreni Romanı hediye olarak kitaplığıma eklendi. Açıkçası ne film ne de kitaplarla kapısını aralamadığım bu evrene güzel bir hediye ile giriş yapacağım için memnunum.

 

Normalde seri kitapları seri tamamlandıktan sonra toplu bir şekilde tek seferde almayı tercih ediyorum ama günden güne artan kitap fiyatları bu alışkanlığımı değiştirdi. Aurora’nın Dönüşü’nü satın almaya Illuminae Dosyaları Serisi’nin son kitabını okumaya başladığım için karar verdim. Bu ikilinin kurgu yeteneğine ve hayal gücüne hayranım. Kitaplığımda mutlaka yeni serilerine de yer vereceğim.

 

Müthiş Bir Şey, Michael Vey Hücre 25'in Mahkumu, Profesör ve Hizmetçi, Aquila Yarığı’nın Ötesi ve Zima Mavisi’ni bir internet sitesinin toplu alım kampanyasında gördüm. Bu zamana kadar yaptığım en kârlı alışverişlerden birinde, Love, Death & Robots dizisini izledikten sonra okuma listeme eklediğim Alastair Reynolds kitaplarını almak mutlu ediciydi.

 

Kısacası nisan ayında uzun zamandır okuma listemde olan kitapları çeşitli kampanyalarda görünce kitaplığıma eklediğim bir ay geçirdim ve kitap alışverişi yapmadan duramadığımı bir kez daha kabullendim.

 

Önümüzdeki aylarda yeni kitaplar ile görüşmek üzere…

 

 Diğer alışveriş yazılarım;

Kitap Alışverişi #3

 

Kitap Alışverişi #2

 

Kitap Alışverişi #1

kitap mimarı kitap yorumu kitap alışverişi merhaba kitap kulübü kitap blogu kuyucaklı yusuf içimizdeki şeytan kürk mantolu madonna nü peride kirpi mesafesi müthiş bir şey michael vey hücre 25'in mahkumu aurora'nın dönüşü profesör ve hizmetçi iç savaş: bir marvel evreni romanı aquila yarığı'nın ötesi zima mavisi amat iki şehrin hikayesi
Ayın Yazarı - Stefan Zweig

Ayın Yazarı - Stefan Zweig

     Biyografi türünün ustası olarak kabul edilse de kaleme aldığı
Kitap Alışverişi #2

Kitap Alışverişi #2

Merhaba! Şubat ayında kitaplığıma eklediğim yeni kitaplarımı ay bitmeden paylaşmak
Mayıs Ayında Okuduklarım |2021

Mayıs Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba!   2021, onlarca yıllık okur geçmişimde senenin başından itibaren
Eylül Ayında Okuduklarım |2021

Eylül Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba! Eylül, 2021 yılının en az kitap okuduğum aylarından biri oldu. Aslında

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie