Kitap Mimarı Logo
01 Ekim 2019

Eylül Ayında Okuduklarım | 2019

Eylül Ayında Okuduklarım | 2019

Merhaba!

     Geçtiğimiz ay yeniden başladığım günce paylaşımlarımın eylül listesi ile karşınızdayım.

 

     Eylül ayı pek çok açıdan yenilikle dolu bir ay oldu benim için. Uzun zamandır hayalini kurduğum kitap kulübümü hayata geçirdim, bir sürü kitap kurdu arkadaş edindim ve kitaplara dair doyasıya sohbet etme şansı buldum. Açıkçası kitap kulübünün aylık okuma listeme 1 kitapla katkı sağlayacağını düşünüyordum ama üyelerden gelen öneriler o kadar isabetliydi ki ekim listem neredeyse şimdiden tamamen doldu!

 

     Eylül ayında sırasıyla;
• Mecburiyet – Stefan Zweig
• Kendini İyi Hisset – Alexsander Winterman
• Ve Kızın Adı Gece – Ertürk Akşun
• Cehennemin Kızıl Hakikati – Clive Barker
• Porsuk Ağacı Cinayeti – Agatha Christie
• Bilinmeyen Adanın Öyküsü – Jose Saramago
• Sevgi Öyküleri 2 – Selim Gündüzalp
• Sıradışı 202 Fikir - Alexsander Winterman
• Genç Prens’in Dönüşü – A. G. Roemmers
• Saraybosna Marlborosu – Milenko Yergoviç
• Paylaşılan Sır – L. Marie Adeline kitapları olmak üzere toplamda 11 kitap okudum.

 

Her ay mutlaka bir Agatha Christie, bir de Stefan Zweig kitabı okuyorum. Bir süre daha bu iki yazarı her ay listemde görmeye devam edeceksiniz.

 

Dikkat etmeye çalıştığım bir diğer husus mutlaka yerli bir yazarımıza okuma listemde yer vermek. Bu ayın yeni yerli yazarı benim için Ertürk Akşun oldu. Ve Kızın Adı Gece o kadar etkileyici ve tahmin edilemez bir kitaptı. İlerleyen günlerde yorumuna ayrıca değineceğim.

 

En sonunda Jose Saramago’nun büyüleyici kalemiyle tanıştım! Bu ayın bir diğer unutulmazı Bilinmeyen Adanın Öyküsü oldu benim için.

Masalsı tadını sevsem de Genç Prens’in Dönüşü beni pek memnun etmedi. İlk defa bir kitabın farklı bir yazar tarafından getirilen devam versiyonunu okudum. Bana göre değilmiş.

 

Cehennemin Kızıl Hakikati elimde adeta süründü diyebilirim. Konusu güzel ama akıcı olmayan kitaplarda bıraksam mı bırakmasam mı ikilemi yaşarsınız da eliniz bir türlü bırakmaya gitmez ya öyle bir durum yaşadım kitapla. Bitirdim ama okuma hızımı da hevesimi de neredeyse bir haftaya yakın yitirdim.

 

Saraybosna Marlborosu, Merhaba Kitap Kulübü üyeleri ile birlikte okuduğum ve hakkında uzun uzun sohbet etme şansı bulduğum bir kitaptı. Yorumumu merak edenler şuradan ulaşabilir.

 

Kendini İyi Hisset, Sıradışı 202 Fikir ve Sevgi Öyküleri ay boyunca ara ara karıştırarak okuduğum kitaplardı. Açıkçası bu üçlüden beni en mutlu eden Kendini İyi Hisset oldu. Sıradışı 202 Fikir ilham vermek adına başarılı önerilerle dolu. Eğer motivasyon adına hayatınıza yeni rutinler eklemek istiyorsanız mutlaka inceleyin.

 

Ağustos ayında okuduğum ve benim için türünün ilk örneği sayılan S.E.C.R.E.T.’ı çok sevmiştim, seriye ikinci kitap olan Paylaşılan Sır ile devam ettim. Ah kitap öyle bir yerde bitiyor ki insan keşke devam kitabı da dilimize çevrilseydi diye  hayıflanmadan duramıyor.

 

Neredeyse 5 senedir kitaplığımda okunmayı bekleyen, yaklaşık 100 tane kitabım var. (Toplam bekleyen sayımı vermek istemiyorum çünkü hala daha toplu kitap alışverişi yapmaya devam ediyorum, vicdanımı biraz olsun rahat hissetmem lazım :D) Bu yığını azaltmak adına kitap kavanozu yaptım. Kitap isimlerini küçük kağıtlara yazıp bir kabın içine attım ve her ay rastgele bir kitap seçip okuyacağım. Bu ay Savaş Makineleri kitabını okumaya başladım ama ay bitmeden yetiştiremediğim için listeye eklemedim. Önümüzdeki ay kitap kavanozundan 2 kitap bitirmiş olacağım.

 

Daha iyi olabilirdim desem de eylül ayından genel olarak memnundum. Özellikle hayatıma kattığı yenilikler ve kalemiyle tanıştığım yazarlar unutulmaz bir ay geçirmemi sağladı.

Ekim ayında 1 Agatha, 1 Zweig, 1 kulüp, 1 sosyal medya etkinlik, 2 de kitap kavanozu kitabı derken şimdiden 6 kitabım belirlenmiş oldu. İlk defa bu kadar dolu bir liste ile yeni aya başlıyorum bakalım Ekim Ayında Okuduklarım ne durumda olacak. Herkese şimdiden keyifli bir ay dilerim.

kitap mimarı kitap yorumu eylül ayında okuduklarım bilinmeyen adanın öyküsü mecburiyet porsuk ağacı cinayeti saraybosna marlborosu paylaşılan sır ve kızın adı gece kendini iyi hisset cehennemin kızıl hakikati genç prensin dönüşü
Daha Fazla Kitap Okumak İçin Öneriler

Daha Fazla Kitap Okumak İçin Öneriler

Merhaba!        Uzun zamandır daha fazla kitap okumak için
Ağustos Ayında Okuduklarım |2022

Ağustos Ayında Okuduklarım |2022

Hoş geldin sonbahar, hoş geldin yağmur, hoş geldin serin hava, hoş geldin!    
2023 Yılında Okuduğum Kitaplar

2023 Yılında Okuduğum Kitaplar

  Upuzun bir aranın ardından merhaba!        
Kasım Ayında Okuduklarım |2019

Kasım Ayında Okuduklarım |2019

Yılın son ayına girdik bile. Koca bir yıl ne kadar da çabuk geçti sizce de öyle

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie