Kitap Mimarı Logo
19 Ocak 2020

En Sevdiğim 5 YAZAR

En Sevdiğim 5 YAZAR

En sevdiğim 5 listemin bu haftaki konusu yazarlar.

 

Sevdiğim yazarları belirlerken zorlanmamak adına kitaplığımdaki kitap sayısına göre liste hazırlamayı tercih ettim.

 

Uzun yıllardır düzenli kitap okuyan her okur gibi sevdiğim yazar sayısı oldukça fazla ama bunların içinden bazıları var ki neredeyse her kitabını alıp okuduğum için bu listeye gönül rahatlığıyla eklenmeyi sonuna kadar hak ediyorlar.

 

En Sevdiğim 5 Yazar listemi paylaşmadan önce bu serinin her yazısında olduğu gibi listenin kişisel bir nitelik taşıdığını hatırlatmak isterim.

 

1.Sir Arthur Conan Doyle


Listedeki yazarları seçmek kadar hangi yazarı hangi sırayla yazacağımı belirlemek konusunda da olabildiğince hassas davranıyorum. İlk yazar olarak sevilen kurgu karakter Sherlock Holmes’un yaratıcısını seçmemin tek sebebi, Conan Doyle’un bütün kitaplarını okuyup bitirdiğim ilk yazar olması. Keşke daha çok kitap yazsaydı da doya doya okusaydık.

 

2.Tess Gerritsen


Eski bir doktor olması sayesinde otopsi masalarının en ince ayrıntılarını okurlarına sunan ve tartışmasız tıbbi gerilim türünün kraliçesi olan Tess Gerritsen bir diğer sevdiğim yazar. Son yılların üretken yazarlarından biri olan Gerritsen’in yeni eski bütün eserleri arasında beğenmediğim neredeyse bir tane kitap bile olmadı.

 

3.Ahmet Şerif İzgören


Ne mutlu ki kendisini söyleşilerinde canlı canlı dinleme şansı elde ettim dediğim yazarlardan biri Ahmet Şerif İzgören.
Kişisel gelişim ve iş yaşamı alanlarında rehber niteliğindeki kitaplarının yanı sıra farkındalık yaratan Eşikaltı Büyücüleri gibi başvuru kitaplarıyla da kitaplığımın geniş köşelerinden biri sevgili İzgören’e ait. Duruşu, uslubu, hayat hikayesi ve ülkemize kattığı değerlerle hayranı olmaktan gurur duyduğum yazarın bu listede ilk sırada olmamasının tek sebebi Conan Doyle ile tanışıklığımın daha uzak bir geçmişte yaşanması :)

4.Stefan Zweig


Kalemiyle geç tanıştığım ama sayesinde insan olmaya dair pek çok kez düşündüğüm Stefan Zweig hayat hikayesiyle de kalbimde yer etmiş bir yazar. Bütün eserlerini henüz okumamış olsam da kitaplığımdaki yeri gittikçe artan Zweig’in okuduklarım içinde beğenmediğim bir eseri henüz olmadı.

 

5.Hüseyin Rahmi Gürpınar


Türk edebiyatının en sevdiğim kalemlerinden biri Hüseyin Rahmi Gürpınar. Yaşadığı dönemin yanlışlarını ve batıl inançları o kadar keyifli bir dille eleştiriyor ki insan ciddi meselelere bu kadar gülümseyerek baktığına okuduğu her kitapta biraz daha şaşırıyor.

 

Bu beş kıymetli yazarın haricinde bir solukta aklıma gelen onlarcası var. Ama konseptimiz 5 ile sınırlı. Kim bilir belki “nasıl bu listede olmaz?” dediğiniz yazarları başka listelerde konuk etmişimdir :) Siz en iyisi her hafta yeni bir konu başlığıyla devam eden En Sevdiğim 5 serimi takipte kalın.

Sevgiler!

 

En Sevdiğim 5 yazı dizisinin önceki yayınları için tıklayınız;
En Sevdiğim 5 KİTAP
En Sevdiğim 5 AGATHA CHRISTIE ROMANI

kitap mimarı kitap yorumu kitap önerisi en sevdiğim 5 en sevdiğim 5 yazar sevilen yazarlar sir arthur conan doyle tess gerritsen ahmet şerif izgören hüseyin rahmi gürpınar stefan zweig
En Sevdiğim 5 YAYINEVİ

En Sevdiğim 5 YAYINEVİ

En Sevdiğim 5 yazı dizimin bu haftaki konusu yayınevleri.   Her okur
Kitap Alışverişi #8

Kitap Alışverişi #8

Merhaba ^^          Biraz gecikmeli de olsa
Kitap Alışverişi #10

Kitap Alışverişi #10

  Merhaba!        Geldi mi geliyor mu diye düşünürken
Ayın Yazarı - Stefan Zweig

Ayın Yazarı - Stefan Zweig

     Biyografi türünün ustası olarak kabul edilse de kaleme aldığı

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie