Kitap Mimarı Logo
31 Ekim 2021

Ekim Ayında Okuduğum Kitaplar |2021

Ekim Ayında Okuduğum Kitaplar |2021

 

Merhaba!

 

       Havaların serinlemesiyle, tatlı hafif yaz okumalarımın da sonu geldi. Daha uzun soluklu ve dikkat gerektiren kitaplara ufak ufak giriş yapmaya başladım.

 

       Aslında ekim ayının büyük bir çoğunluğunu Merhaba Kitap Kulübünün listesinde yer alan kitaplarla geçirdim diyebilirim.

Ekim ayında;

● Çığlık Attığını Kimse Duymayacak – Stephanie Perkins

● XX – Angela Chadwick

● Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig

● Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

● İlahi Komedya - Dante

kitaplarını okudum.

       

       Çığlık Attığını Kimse Duymayacak geçen ay hediye olarak kitaplığıma eklenmişti. Netflix film uyarlamasının geleceğini öğrendiğimde hemen okuma listeme aldım. Kitaptan memnun kalsam da film uyarlaması ile arasında uçurumlar olduğunu söyleyebilirim. Hatta film kitaptan o kadar bağımsız ki bir ara şüpheye düşüp acaba aynı kitap mı diye tekrar araştırma gereği bile duydum. Sanırım izlediğim en kötü uyarlamalardan biriydi.

       XX, distopya türünün keyifli bir örneği. Erkeksiz hamile kalmanın mümkün olduğu bir dünyada ortaya çıkabilecek tartışmalar distopya türünde alışık olduğumuz pek çok örneğin aksine sakin bir şekilde ele alınmış. Gerek konusu gerek insanı anne olmaya dair düşündürmesi bakımından kitabı beğendim.

       Gece Yarısı Kütüphanesi bu ay okuduğum kitaplar arasında en sevdiğim kitaptı diyebilirim. Matt Haig paralel evrenler arasında dolaşan karakterini her seferinde bir kütüphaneye getirip istediği hayatı seçmesini sağlamış. Çoğu okurun aklından geçen bu fikri bir kitap olarak görmek ve içinde adeta karakter gibi kitapların yer alması çok hoşuma gitti. Kitaplardan bahseden kitapları seviyorum.

       Yaşlı Adam ve Deniz, Merhaba Kitap Kulübü üyesi arkadaşlarımla birlikte okuduğum kitaplardan biriydi. Kitabı okurken ayrı, toplantısını yaparken ayrı keyif aldım.

        İlahi Komedya son yıllarda pek çok yayınevi tarafından yayımlansa da ödüllü Rekin Teksoy çevirisini tercih ettiğim bir kitaptı ve Merhaba Kitap Kulübünün ek okuma listesindeydi. Öncelikle bu kitabı, bu özenli ve ödüllü çeviriyle okuduğum için çok şanslı hissediyorum. Dante Cehennem, Araf ve Cennet tasvirleriyle edebiyat dünyasına büyülü bir temel atmış dersem hiç de abartmış sayılmam. Tek kelimeyle harikuladeydi.

 

Benim ekim ayım bu güzel kitaplarla geçti. Umarım keyifli bir kasım ayı bizi bekliyordur.

Sevgiler

kitap mimarı ekim ayında okuduklarım okuma listem edebiyat kültür sanat merhaba kitap kulübü XX çığlık attığını kimse duymayacak ilahi komedya yaşlı adam ve deniz gece yarısı kütüphanesi
Kitap Alışverişi #7

Kitap Alışverişi #7

  Merhaba! Temmuz ayı bolca kitap satın aldığım ve bolca kitap okuduğum
Ayın Yazarı – Agatha Christie

Ayın Yazarı – Agatha Christie

Merhaba! 2020 ile birlikte kitapmimari.com’un
Kitap Alışverişi #11

Kitap Alışverişi #11

  Merhaba!          Kasım ayı kitaplığımın
Kasım Ayında Okuduklarım |2022

Kasım Ayında Okuduklarım |2022

    Merhaba! Bir ay gecikmeli olsa da kasım ayında okuduğum

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie