Kitap Mimarı Logo
01 Şubat 2019

Ayın Yazarı - Tess Gerritsen

Ayın Yazarı - Tess Gerritsen

     Ailesinin “yazarsan para kazanamazsın” endişesiyle doktor olmaya zorladığı, güçlü kalemi sayesinde tıp kariyerini ardında bırakarak hayatına yazar olarak devam etmeyi seçmiş, 1953 doğumlu bir kadın Tess Gerritsen.

     Özellikle tıbbi gerilim türünde kaleme aldığı kitaplar ile her geçen gün okuyucu kitlesini genişleten yazar, okuyucularının beklentisini karşılamak ve daha çok yazabilmek için doğum iznindeyken mesleğini bırakma kararı almış. Sahip olduğu tıp bilgisi ve çocukluğundan beri polisiyeye olan merakının bir sonucu olarak yazar eşine az rastlanır, kanla bezeli bir gerilim sunuyor okuyuculara.
     Kitaplarında detaylı betimlemeler ile bilgilendirici metinler sunan yazarın dili akıcı ve 90’lı yıllarda kaleme aldığı eserleri bile günümüzde popülerliğini hala korumakta.

     Hasat / Harvest kitabı ile okuma listelerine ilk sıralardan sıkı bir giriş yapan yazarın Rizzoli & Isles Serisi ile yakaladığı başarıyı üst sıralara taşıdığı görülmektedir. 2018 yılı itibariyle 12 kitaptan oluşan seri aynı adı taşıyan bir dizi ile televizyon ekranlarına uyarlanmış ve yazarın daha geniş kitlelere ulaşmasına olanak sağlamıştır.

     Eserlerinin 33 dile çevrildiği bilinen yazarın ülkemizde de oldukça geniş bir okuyucu kitlesi bulunmakta. Sık sık ülkemizde düzenlenen imza günleri ve kitap fuarlarına katılan Tess Gerritsen zaman zaman hayranları ile buluştuğu organizasyonlara da katılıyor.
     Neredeyse her yıl yeni bir kitabı yayımlanan yazar okuyucuların ilgiyle takip ettiği üretken yazarlardan.

     Rizzoli & Isles Serisi’nde kitap karakterlerini kadınlardan seçen yazarın, seriye adını veren kitap kahramanları dedektif Jane Rizzoli ve adli tıp uzmanı Maura Isles. Okuyucuları tarafından tıbbi gerilim türünün kraliçesi kabul edilen Tess Gerritsen’in yarattığı güçlü kadın karakterler de polisiye dünyasının az rastladığımız sevilen kadın kitap karakterlerinden.

     Tıbbi gerilim haricinde romantik gerilim türünde de hatırı sayılır sayıda kitap yazan Tess Gerritsen okuyucuya gerçekçi bir romantizm sunuyor. Cinayet mahalli, polis merkezi ve morg arasında geçen kötü adamlarla çevrili bir ortamda aşkı öyle sıradan ve naif işliyor ki; gerilimin doruğa ulaştığı sayfalarda okuyucuya sevgi dolu bir soluklanma şansı tanıyor.

     Daha önce hiç Tess Gerritsen kitabı okumadıysanız eğer yazarı Rizzoli & Isles Serisi ile tanımanızı öneririm. Özellikle Cerrah gerilimi iliklerinize kadar hissedeceğiniz ve son sayfasına kadar tansiyonun düşmediği bir macera ve Jane Rizzoli’yi tanımak adına rehber niteliğinde.
     Serinin en azından ilk 3 kitabının sıralı okunması gerektiğini düşünüyorum. Cerrah’ın neredeyse bütün seri boyunca etkilerini görmek mümkün. İlk olarak onu okuyabilirsiniz.
     4. Ve 8. Kitapları sıralamaya uymayarak karışık okudum ve bir sorun yaşamadım. Seri birbirinden bağımsız cinayet soruşturmaları ile ilerlediği için bir yerden sonra illaki seriyi takip etmenize gerek kalmıyor. Dediğim gibi yeni bir okuyucuysanız sıralama ile gitmek daha avantajlı olacaktır fakat sıralamaya uymamak bir dezavantaj yaratmıyor.

     Belirtmeliyim ki Rizzoli & Isles Serisi’nde kimi polisiye serilerde olduğu gibi uzun uzun bir önceki kitabın konusunu tekrar etmiyor yazar. Genellikle üçlemelerde karşımıza çıkan ve seriyi peş peşe okuyan okuyucuların okuma hızını düşüren bu duruma Tess Gerritsen sebep olmamış ve gerek duyulmadıkça yüzeysel atıflar dışında bir önceki kitaba okuyucuyu yönlendirmemiş.

     Yazarla tanışma kitabım Kan Gölü’ydü. Bu yüzden Kan Gölü’nün benim için yeri hep ayrı olacak. Betimlemelerin zenginliği, kitabın akıcı bir dil ile yazılmış olması, çözülmesi imkansız gibi gözüken sorular kitap boyunca artan bir gerilimle devam ediyor ve kitap adeta sinema filmi izliyormuşçasına okuyucunun gözlerinin önünde akıyor. Bu yüzden sadece Rizzoli & Isles Serisi’ni değil yazarın bütün kitaplarını okumanızı tavsiye ediyorum.

Gelelim yazarın bugüne kadar yayımlanmış kitaplarına…

     Rizzoli ve Isles Serisi, orijinal kitap ismi ve basım yılları ile;

Cerrah – The Surgeon (Rizzoli & Isles #1) 2001
Çırak – The Apprentice (Rizzoli & Isles #2) 2002
Günahkar – The Sinner (Rizzoli & Isles #3) 2003
İkiz Bedenler – Body Double (Rizzoli & Isles #4) 2004
Siliniş – Vanish (Rizzoli & Isles #5) 2005
Mefisto Kulübü – The Mephisto Club (Rizzoli & Isles #6) 2006
Ruh Koleksiyoncusu – The Keepsake (Rizzoli & Isles #7) 2008
Buz Gibi Soğuk – Ice Cold (Rizzoli & Isles #8) 2010
Sessiz Kız – The Silent Girl (Rizzoli & Isles #9) 2011
Sona Kalan – Last to Die (Rizzoli & Isles #10) 2012
Diriliş – Die Again (Rizzoli & Isles #11) 2014
Bir Sırrım Var – I Know a Secret (Rizzoli & Isles #12) 2017

Rizzoli & Isles yazarın tek serisi değil. Yazar, romantik gerilim türünde iki kitaplık Tavistock Ailesi Serisi’ne de imzasını atmış. Seriye ait kitaplar, orijinal isimleri ve basım yılı ile;

Karanlığın Ayak İzleri – In Their Footsteps (Tavistock Family #1) 1995
Gölgesizlerin Tutkulu Dansı – Thief of the Hearts (Tavistock Family #2) 1995

     Diğer Tess Gerritsen kitapları, orijinal kitap ismi ve basım yılları ile;

Gece Yarısından Sonra – Call After Midnight 1987
Bıçak Sırtı – Under the Knife 1990
Asla Arkana Bakma – Never Say Die 1992
Proje: Ölümcül Virüs – Whistleblower 1992
Masumiyetin İçin Savaş – Presumed Guilty 1993
Aşk Ölümden Uyanıştır – Keeper of the Bride 1996
Hasat – Harvest 1996
Gece Nöbeti – Life Support 1997
Kan Gölü – Bloodstream 1998
Yörünge – Gravity 1999
Kemik Bahçesi – The Bone Garden 2007
Ruhundaki Zehirle Yüzleş – Girl Missing 2014
Ateşin Şarkısı – Playing with Fire 2015

kitap mimarı kitap yorumu ayın yazarı tess gerritsen rizzoli & isles tavistock ailesi serisi tess gerritsen kimdir polisiye tıbbi gerilim
Ayın Yazarı – Agatha Christie

Ayın Yazarı – Agatha Christie

Merhaba! 2020 ile birlikte kitapmimari.com’un
Temmuz Ayında Okuduklarım |2021

Temmuz Ayında Okuduklarım |2021

  Merhaba! Temmuz ayı tahammülü zor sıcak hava dalgaları sebebiyle
2021 Yılında Okuyacağım Kitaplar

2021 Yılında Okuyacağım Kitaplar

Merhaba!      2021’in ilk günlerini, bu yıl okumayı düşündüğüm
En Sevdiğim 5 KİTAP

En Sevdiğim 5 KİTAP

Merhaba, 2020 yılı için özel bir seri hazırladım. “En Sevdiğim 5”

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie