Kitap Mimarı Logo
01 Eylül 2019

Ağustos Ayında Okuduklarım | 2019

Ağustos Ayında Okuduklarım | 2019

Merhaba, uzun yıllar ara verdiğim aylık okuma durumu güncelerimi yeniden paylaşmaya karar verdim. Bundan böyle Tadımlık bölümünde aylık okuma listelerime ulaşabilirsiniz ^^
 

     Bu geri dönüşün iki önemli sebebi var. İlk olarak bazı aylar okuduğum her kitabın yorumunu eklemem pek mümkün olmuyor. Çok sevmediğim ya da vakitsizlikten bir türlü yorumunu ekleyemediğim kitaplara kısa da olsa değinmek istediğimde bu listeler epey işimi kolaylaştıracak. İkinci sebebimse malum en tutkun okur bile zaman zaman kitap okumaktan uzaklaşabiliyor. Ben böyle dönemleri diğer okurların aylık okuma listelerini inceleyerek daha kolay atlatıyorum. Kim ne okumuş, koca bir ayı nasıl değerlendirmiş, kitaplığına hangi kitapları eklemiş inceleyince daha bir şevkle okuyorum ve kitaplardan uzaklaştığım süre kısalıyor. Umarım listelerim sizler için de faydalı olur.

 

Ağustos ayında sırasıyla;
· Kreutzer Sonat – Tolstoy
· Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie
· Adalet Öyküleri – Selim Gündüzalp
· Gulyabani – Hüseyin Rahmi Gürpınar
· 5. Cinayet – J.D. Barker
· Cennetin Çocukları – Joey Graceffa
· Mürebbiye – Stefan Zweig
· Ölüme Terk Edilmiş – Lisa Jackson
· Yarım Kalan Aşk – Vanessa St Clair
· Küçük Prens – Antonie de Saint Exupery
· Öyküler II – O. Henry
· S.E.C.R.E.T. – L. Marie Adeline kitapları olmak üzere toplamda 12 kitap okudum.


     Geçtiğimiz iki ayı çıtır çerez kitaplar okuyarak geçirdim. Yazın bunaltıcı sıcaklarından mıdır nedir elim pek kitaba gitmedi açıkçası. Aya güzel bir başlangıç yapmak adına ilk olarak Tolstoy’un Kreutzer Sonat kitabını okudum.

     Kreutzer Sonat, kadın ve erkek ilişkilerine dair oldukça düşündürücü bir eser. Özellikle kadınların mutlaka kitaplığına eklemesi gerektiğini düşünüyorum.

 

     Her ay mutlaka bir Agatha Christie kitabı okuyorum. Aslında 3-4 tane bile okunur bütün kitaplar oldukça akıcı ama zamana yayarak bütün eserlerini okumak istiyorum polisiyenin kraliçesini. Doğu Ekspresinde Cinayet muazzam bir kitaptı. Yorumuna ulaşmak için tıklayınız.

 

     Zafer Yayınları’nın Öyküler Serisi, kitap okumak istemediğim günlerde sık sık tercih ettiğim kitaplardan. Tüm ailenin okuyabileceği, 2 sayfalık kısa, derleme öykülerden oluşan kitap vakit geçirmek için ideal tercihlerden biri.

 

     Gulyabani, başarılı fil uyarlaması Süt Kardeşler ile hepimizin aklına kazınan bir hikaye. Aslında kitap ve film arasında dağlar kadar fark var. Eğer benim gibi kitabı okumayı erteleyenlerdenseniz daha fazla geç kalmadan okuma listenize eklemelisiniz.

 

     J. D. Barker, ilk kitap olan 4. Maymun’un sonunu öyle bir yerde bırakmıştı ki arayı uzatmadan 5. Cinayet’i okudum. Tırnaklarımı kemirdiğim, tansiyonumun normale dönmesi için ara vermek zorunda kaldığım oldukça yüksek tempolu bir okuma hali yaşadım 5. Cinayet ile. Seri konu bağlantılı ilerlediği için önce 4. Maymun kitabını okumalısınız. 4. Maymun kitap yorumuma ulaşmak için, tıklayınız.

 

     Cennetin Çocukları kitap yorumum için, tıklayınız.

 

     Stefan Zweig de her ay bir kitabına mutlaka okuma listemde yer verdiğim yazarlardan biri. Mürebbiye kitap yorumum için, tıklayınız.

 

     Lisa Jackson daha önce okumadığım bir yazardı ama okur yorumlarına güvenip, yakaladığım bir indirim sayesinde To Die Serisi’nin 5 kitabını satın almıştım. İyi ki almışım diyorum şimdi. Karakterleri, konusu, gerilimi her şey tam dozundaydı ve kitap öyle bir yerde bitti ki devam kitabını okumak için sabırsızlanıyorum.

 

     Yarım Kalan Aşk bu ay beni en az mutlu eden kitaptı ne yazık ki. Aslında kitabın konusu, kurgusu ya da akıcılığı ile alakalı bir sorun yok. Sadece benim yaşıma göre epey hafif kalan bir aşk hikayesi var. Genç okurların büyük bir keyifle okuyacağına eminim.

 

     Küçük Prens’i seneler sonra yeniden okudum ve yine aynı keyifle bir çok yeri alıntı defterime ekledim. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri Küçük Prens.

 

     O. Henry ile tanışma kitabımdı Öyküler derlemesi. Açıkçası Epsilon Yayınları’na ne kadar teşekkür etsem az. Bu dizisi sayesinde ilk olarak Aleksandr Puşkin’i kitaplığıma eklemiştim. Daha sonra Edgar Allan Poe’nun karamsar dünyasına göz atma şansım oldu. Şimdi de O. Henry’nin hayranıyım. Mutlaka diğer kitaplarını temin edip okuyacağım. Ne kadar övsem az kalır bu kitabı.

 

     S.E.C.R.E.T. okuduğum ilk erotik romandı. Tek bir kitap ile türü sevip sevmediğime karar vermem mümkün değil ama eğer bütün erotik romanlar bu kalitedeyse sık sık ekleyebilirim okuma listeme. Kitap +18 okuyucu kitlesine hitap ediyor ve dul bir kadının kendini ve hayattan beklentilerini keşfettiği bir yolculuğu içeriyor.

 

 

     Bir ay boyunca bana eşlik eden kitaplarım bu kadardı. Genel olarak memnun kaldığım ve oldukça çeşitli türlerde okumaya çalıştığım bir ay geçirdim. Umarım önümüzdeki ay daha keyifli ve bol kitaplı olur hepimiz için!

kitap mimarı kitap yorumu kitap önerisi kitap tavsiyesi kreutzer sonat gulyabani küçük prens cennetin çocukları ölüme terk edilmiş adalet öyküleri öyküler mürebbiye yarım kalan aşk s.e.c.r.e.t. 5. Cinayet
Temmuz Ayında Okuduklarım |2022

Temmuz Ayında Okuduklarım |2022

Merhaba!          Nihayet Temmuz ayında okuduğum kitapları
Nisan Ayında Okuduklarım |2021

Nisan Ayında Okuduklarım |2021

Merhaba!   Koskoca bir Nisan ayı geride kaldı. Hatta bu ayla birlikte
Eylül Ayında Okuduklarım |2022

Eylül Ayında Okuduklarım |2022

Merhaba!          Yılın son çeyreğine girdiğimize
Kitap Alışverişi #7

Kitap Alışverişi #7

  Merhaba! Temmuz ayı bolca kitap satın aldığım ve bolca kitap okuduğum

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie