Kitap Mimarı Logo
11 Şubat 2019

14 Şubat’a Özel 14 Kitap Önerisi

14 Şubat’a Özel 14 Kitap Önerisi

     Kökeni antik çağlara dayanan, günümüzdekine yakın haline 1800’lü yıllarda kavuşmuş aşk dolu bir gün 14 Şubat.
     Kim ne derse desin, en “Özel günler kapitalist sistemin bir dayatmasıdır.” diyenimizin bile kutlamaktan kendini alamadığı, kırmızı kalpli balonlarla sıkça karşılaşılan 14 Şubat’a sayılı günler kaldı. Kitap kurdu sevdiceğine henüz hediyesini hazırlayamamış olanlar için 14 kitaptan oluşan özel bir liste hazırladım.

     İşte karşınızda Sevgililer Günü’ne özel hazırladığımız 14 Şubat’a Özel 14 Kitap;

1. Aşk – Elif Şafak

Kitap ve aşk kelimeleri aynı cümlede buluşunca akla ilk sırada Elif Şafak’ın kaleminden Aşk romanı geliyor.

2. Aşk ve Gurur – Jane Austen

Kimi kitapevleri tarafından Gurur ve Önyargı olarak da isimlendirilen Aşk ve Gurur, Jane Austen’ın en sevilen romanlarından biridir.

 

3. Yüzbaşının Kızı – Alexandr Puşkin

En sevdiğim yazarlardan biri olan Alexsandr Puşkin’in kitleleri etkileyen eseri, sevdiğim kitaplar listemin 2. sırasında yer alıyor. (1. Monte Cristo Kontu) Kısaca kitap en olmadık zamanda aşkı hisseden bir subayın duygu yüklü hikayesi olarak anlatılabilir.

 

4. Kamelyalı Kadın – Aleksandr Dumas (Fils)

Tutkulu bir okur olmamı sağlayan Monte Cristo Kontu ile en sevdiğim yazar olan Aleksandr Dumas’nın, kendisiyle aynı ismi taşıyan oğlu, aşka dair derin bir tutkuyu kaleme aldığı Kamelyalı Kadın’da, yaklaşık 200 yıldır derin bir sevgiyi anlatıyor.

 

5. Leyla ile Mecnun – Burak Aksak

Türk televizyon tarihinin en sevilen dizilerinden Leyla ile Mecnun’un yaratıcısı Burak Aksak’tan aynı tadı yakalayacağınız İsmail Abi’li, Erdal Bakkal’lı kitap özellikle dizinin eski takipçilerini sevindirecektir.

 

6. Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten – John Gray

Kitap ismi her ne kadar iki cinsin farklılıklarını eleştiriyormuş gibi gözükse de bilmeyenler için söylemeliyim ki karşı cinsi anlamak için oluşturulmuş, bilimsel temellere dayanan bir başyapıt Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten. “Bazen seni anlamıyorum ama bunu düzeltebiliriz” demenin kibar bir yolu olarak hediye edilebilir.

 

7. Romeo Ve Juliet – William Shakespeare

Birbirine aşık iki gencin aşk dolu ve bir o kadar da hüzünlü hikayesi Shakespeare’in en ünlü oyunlarındandır. Aşk denince akla gelen en unutulmaz aşıklar sevdiceğinizin kitaplığında mutlaka boy göstermeli.

 

8. Yüreğim Seni Çok Sevdi – Canan Tan

Canan Tan’ın duygu yüklü kaleminden hangi eseri seçseniz hediye ettiğiniz kişi hayran kalacaktır ama madem konu aşk, yazarın en aşk dolu hikayesini listeye eklemek gerekir. Yüreğim Seni Çok Sevdi… Kitap ismi bile aşk dolu sizce de öyle değil mi?

 

9. Aynı Yıldızın Altında – John Green

İnsan sevdiğini üzmez fakat son on yılın en unutulmaz aşk hikayesinden de mahrum etmemeli. Kadın olsun, erkek olsun sevdiceğiniz kitabı okuduktan sonra biraz ağlayabilir ama olsun dozunda gözyaşı gözlere iyi gelir ^^

 

10. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

Daha önce Kitap Yorumları bölümümde ele aldığım ve “Ömür boyu süren bir aşkın hissettirebileceği her duyguya güçlü bir kadının gözünden değinen yazar, okuyucuyu da ister istemez aşka dair düşündürüyor.” diye tanımladığım kitap günün anlam ve önemine uygun bir diğer eser. (Kitap yorumuna ulaşmak için tıklayınız.)

 

11. Lavinia – Özdemir Asaf

Yüreği aşka düşüp Özdemir Asaf okumayanımız yoktur diye düşünüyorum. Kitabı “Aşka dair her sözde seni hatırlıyorum” derken takdim ederseniz koca bir gülümseme görebilirsiniz.

 

12. İnci Küpeli Kız – Tracy Chevalier

Seneler seneler önce okumuş olmama rağmen İnci Küpeli Kız’ın patronuna duyduğu aşk hala daha ilk günkü gibi tazedir aklımda. Muhtemelen benzer başka bir listede öneri olarak karşınıza çıkmaz ama büyük bir okuma keyfi yaşatacağından şüpheniz olmasın.

 

13. Alacakaranlık - Stephenie Meyer

Her sevdalı şiir sevecek değil. Eminim aramızda sevdiceği fantastik kitaplar sevenler de vardır. 10. Yılına özel yenilenen kapak tasarımıyla Alacakaranlık Efsanesi Serisi bence muazzam bir sevgililer günü hediyesi!

 

14. Sevda Sözleri – Cemal Süreya

Eminim bir çoğunuz listenin ilk sıralarında Sevda Sözlerini aramıştır.
Bir plan dahilinde sıralamadığım, 14 Şubat’a Özel 14 Kitap Önerisi listemi, usta şairimizin güzel sözleriyle sonlandırmak istedim. Hediye almak işin bahanesi aslında, sevdiklerimizin bize sarılmasından daha büyük bir hediye yok çünkü.

 

“Yan yanaydık
Ve şehir, böyle mucize görmemişti.”
–Cemal Süreya                  

tadımlık kitap mimarı 14 şubat kitap önerisi kitap hediyesi şiir roman öykü
Kitap Alışverişi #2

Kitap Alışverişi #2

Merhaba! Şubat ayında kitaplığıma eklediğim yeni kitaplarımı ay bitmeden paylaşmak
Aralık Ayında Okuduklarım |2022

Aralık Ayında Okuduklarım |2022

Merhaba! 2022 yılını gözden geçirmeden önce yılın son ayında hangi kitabı okuduğumdan
Temmuz Ayında Okuduklarım |2022

Temmuz Ayında Okuduklarım |2022

Merhaba!          Nihayet Temmuz ayında okuduğum kitapları
2021 Yılında Okuduğum En İyi 15 Kitap

2021 Yılında Okuduğum En İyi 15 Kitap

Merhaba!          2021

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie