Kitap Mimarı Logo
12 Haziran 2022

Yasak Aşkın Kanıtı – Taylor Jenkins Reid (Çeviren: Ece Çavuşlu)

Yasak Aşkın Kanıtı – Taylor Jenkins Reid (Çeviren: Ece Çavuşlu)

‘Bu hikâyede kim haklı?’ sloganıyla dikkatimi çeken Yasak Aşkın Kanıtı, Taylor Jenkins Reid’in mektup yazışması şeklinde kaleme aldığı akıcı bir kitap.

 

       Aldatıldığını, kocası Ken’in evrak çantasında bulduğu ‘cinsel tabiatlı bir ilişkiye işaret eden’ mektuplardan öğrenen Carrie; kocasının yazdığı mektuplara ulaşmak için çaresizce bir yabancıya mektup yazar. Mektup yazdığı kişi Ken’in sevgilisi Janet’in kocası David’dir ve David ilk başlarda inkâr etse de aldatıldığı gerçeğini Carrie’nin yazdığı mektuplardan öğrenir.

 

       David ve Carrie, birbirini tanımayan iki yabancıdır ama aynı zamanda birbirini anlayabilecek dünya üzerindeki tek kişilerdir. Adeta yaşadıkları ihanet onları görünmez bir bağla birbirine bağlamıştır. Kitap 70’li yıllarda geçiyor ve o yıllardaki evlilik bakış açısını da arka planda okura sunuluyor.

 

       İlk başlarda eşlerinin ne kadar zamandır birlikte olduklarını çözmek için yazışmaya başlayan David ve Carrie çok geçmeden yakın iki arkadaş oluyor. Evlilikleri ve ebeveynlik hakkında sürdürdükleri yazışmalar bir süre sonra yalnızlık anlarının paylaşıldığı samimi itiraflara dönüşüyor. Açıkçası kitabın mektuplaşma şeklinde kaleme alınması, okurların iki karaktere de derin bir empati duymasını sağlıyor.

 

       Yasak Aşkın Kanıtı farklı bir türde yazılsa emsalleri arasından sıyrılması zor olabilirdi. İhanet, ihanete uğrayanların zamanla gelişen sıkı dostluğu, yasak aşkın cazibesi gibi konularda binlerce romanla karşılaşabiliyorken bu konuyu mektuplar derlemesiyle kitap haline getirilmiş örnek bulmak neredeyse imkânsız. Kitabın başarının biraz da bu metin seçiminden kaynaklandığını düşünüyorum.

 

       Kalabalık ve gürültülü plajlarda yani odaklanmanın güçlükle sağlandığı yerlerde, kitap okumak en sadık okurlar için bile zor olabiliyor. Bu yüzden çoğu okur yaz tatiline çıkmadan önce plajda okuyabileceği çıtır çerez kitap arayışına giriyor. Tabi siz böyle bir odaklanma problemi yaşamıyorsanız bol betimlemeli, onlarca karakterli büyük bir külliyatı da yanınızda götürebilirsiniz ama benim gibi Plajda Okunacak Kitaplar listesi hazırlamaya ihtiyaç duyan okurlardansanız Yasak Aşkın Kanıtı’nı yaz alışverişi listenize eklemenizi öneriyorum.

kitap mimarı kitap yorumu yaz tatiline özel kitap önerileri yasak aşkın kanıtı yasak aşkın kanıtı kitap yorumu kitap yorum sitesi yabancı yayınları taylor jenkins reid Evidence of the Affair
Ömer’in Çocukluğu – Muallim Naci

Ömer’in Çocukluğu – Muallim Naci

Muallim Naci’nin çocukluk anılarını kaleme aldığı eseri Ömer’in Çocukluğu Türk Edebiyatı
Organik Bozukluk – Şenay Aydemir

Organik Bozukluk – Şenay Aydemir

     21. Yüzyılda Tembellik Hakkı alt başlığıyla sunulan Organik Bozukluk,
Aisopos – Masallar

Aisopos – Masallar

Sabahattin Eyüboğlu, La Fontaine’in Masallar kitabının önsözünde “Bütün ünlü yazarlar
Çoğu Zaman Derbeder – Sophie Gonzales (Çeviren: Ömer Anlatan)

Çoğu Zaman Derbeder – Sophie Gonzales (Çeviren: Ömer Anlatan)

  Sophie Gonzales’in yazdığı Çoğu Zaman Derbeder, ülkemizdeki

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie