Kitap Mimarı Logo
02 Mayıs 2021

Yarasalar Vadisi – Tuncel Altınköprü (Korku Tüneli #1)

Yarasalar Vadisi – Tuncel Altınköprü (Korku Tüneli #1)

Şimdilerde hasretle andığım uzak birer hatıraya dönüşen kitap fuarı gezilerimde, yeğenime kitap hediye etmek için onun yaş grubundaki okurların ilgi gösterdiği stantlara mutlaka göz atardım. Genç Hayat yayınevi ile bu sayede, yeniden çocuk kitabı okumaya başlamadan çok çok önce tanışmış oldum.

 

       Kitap fuarlarının; okumak gibi çoğu zaman tek başına yapılan bir eylemin en kalabalık haliyle icra edildiği, yazarlarla tanışma şansı sunan, okurlarla ayak üstü sohbetler edilebilen, birkaç kitap ismi verip okuma zevkimize benzer kitap önerileri alabildiğimiz benzersiz bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar son yıllarda pandemi sebebiyle düzenlenemiyor olsa da uzun yıllar okurlar ile yeni kitapları buluşturan harika bir deneyim sunan kitap fuarları; aynı zamanda büyük bir gözlem fırsatını da beraberinde getiriyor. Özellikle farklı yaş gruplarından okurların hangi yazarların eserlerine ilgi gösterdiğini anlamak için durup etrafınıza şöyle bir bakmak yetiyor.

 

       Bu günlerde kitap fuarlarını ziyaret etme şansım olmasa da bir zamanlar yapmış olduğum gezilerden aklımda kalan ve daha sonra yeğenimin de yorumlarıyla bir kez daha beğenildiğinden emin olduğum Korku Tüneli Serisi’ni ertelemeden kitaplığıma ekledim. Çocuk kitapları okumak gündemden uzaklaşmak için son zamanlarda başvurduğum harika bir hobiye dönüşürken, daha önce karşılaşmadığım kitaplarla karşılaşınca daha bir seviniyorum.

 

       Yarasalar Vadisi, okura seçim şansı sunan ve hikayenin tam merkezine götüren harika bir kitap. Bu kitabın kahramanı yok, hikaye tamamen sizin elinizde şekilleniyor ve verdiğiniz kararlarla kitap sizi sayfalar arasında gezintiye çıkartıyor. Henüz 2-3 sayfa okumuşken yanlış bir karar verip hikayenin kötü sonlarından biriyle karşılaşmanız mümkün. Cesaretinizi ortaya koyup, akıllıca kararlar alıp hikayeyi uzun bir süre devam ettirmeniz de… Kısacası kitabın ve maceranın nasıl gelişeceği tamamen sizin elinizde.

       Okura kitap kahramanı gibi seçimler yapma şansı sunan, yaptığımız seçimlere göre değişen sonlar içeren bir kitap daha önce okumamıştım ama yetişkinler için benzer şekilde yazılmış kitap serileri olduğunu biliyordum. Açıkçası bu kurgunun çocuklara kitap sevgisi kazandırmak adına fark edilir bir etkisi olacağı kanısındayım. Özellikle kitap okuma alışkanlığını henüz kazanamamış kitap okurları için Yarasalar Vadisi’ni mutlaka incelemenizi öneririm.

 

       Yarasalar Vadisi, en büyük korkusu yarasalar olan kitap kahramanının, şehir dışındayken evinde çıkan yangında dedesini kaybetmesi gibi trajik bir olay ile başlıyor. Yanan evden geriye büyük bir hüzün ve dedenin yıllardır sır gibi sakladığı üzeri yarasa kabartmalı tunç bir kutu kalmış. Yangından zarar görmeden kurtulan bu kutunun içinde ise sizi Hayalet Dağları, Yasak Orman, Kara Bataklık, Korku Dağları gibi her biri birbirinden ürkütücü isimlere sahip yerler var. Haritanın arkasında ise Altın Tapınak’a dair kısa bir şiir sizi bekliyor. Eh eviniz yanmış, eğitiminize devam edebilecek pek bir şansınız kalmamışken bu hazineye ulaşmanın hayati bir önem taşıdığını düşünüp kendinizi büyük bir maceranın içinde buluyorsunuz.

 

       Maceranın ne kadar zorlu olacağı tamamen size ve kitabı okurken verdiğiniz kararlara bağlı. Tek seferde, kitaptaki tek mutlu sona ulaşmanız da mümkün defalarca deneyip kitabın içinde sayfadan sayfaya savrulmanız da. Ne mutlu ki aynı zamanda bir psikolog olan Yazar Tuncel Altınköprü, yaptığınız seçimlerin doğurduğu kötü sonuçların sebebini kısaca bölüm sonlarına özlü sözler olarak eklemiş. Bu açıdan kitabın yanlış seçimlerden çıkartılacak derslerle dolu eğitici bir yanı olduğunu düşünüyorum.

 

       Dört kitaplık Korku Tüneli Serisi’nin başlangıç kitabı olan Yarasalar Vadisi’nin, küçük kitap kurtları için unutulmaz bir macera sunduğunu düşünüyorum. Kendinizi kitabın kahramanıymış gibi hissedeceğiniz bu cesaret gerektiren yolculuğa çıkmak için zaman kaybetmeden kitaplığınıza Yarasalar Vadisi’ni eklemenizi öneririm.

Korku Tüneli Serisi Kitapları;
Yarasalar Vadisi

Canavarlar Adası

Korkunç Palyaçolar

Tehlikeler Evi

 

kitapmimari.com’da yer alan diğer çocuk kitapları;
Sherlock Sam ve Kaybolan Robot – A.J. Low

 

Rüzgâr, Bulut ve Yağmur 2 - Fatma Işık

 

Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu - Laurence Yep & Joanne Ryder
 

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu kitap önerisi çocuk kitabı çocuk kitabı önerisi tuncel altınköprü yarasalar vadisi korku tüneli serisi yarasalar vadisi kitap yorumu yarasalar vadisi kitap konusu genç hayat yayınları korku tüneli serisi kitap sıralaması canavarlar adası korkunç palyaçolar tehlikeler evi
Gulyabani – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Gulyabani – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Gulyabani, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın sinemaya uyarlanan romanlarından biri. Yazarın Garaip
Soğukkanlılıkla – Truman Capote (Çeviren: Ayşe Ece)

Soğukkanlılıkla – Truman Capote (Çeviren: Ayşe Ece)

       İzlediğim bir suç belgeseli sonrası adını okumak istediğim kitaplar
Yasaklı – Ted Dekker & Tosca Lee

Yasaklı – Ted Dekker & Tosca Lee

Ted Dekker ve Tosca Lee'nin ortaklaşa kaleme aldığı,Faniler Kitabı Üçlemesi ilgi çekici konusu
Ve Kızın Adı Gece – Ertürk Akşun

Ve Kızın Adı Gece – Ertürk Akşun

“Ölmeye değecek bir hayatın, uğruna ölünecek fikirlerin ve insanların

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie