Kitap Mimarı Logo
12 Ekim 2020

Ve Perde İndi – Agatha Christie

Ve Perde İndi – Agatha Christie

Kitap yorumları sekmesine şöyle bir göz attıysanız sıkça Agatha Christie kitaplarına yer verdiğimi fark etmişsinizdir. Polisiye türünü sevmeme rağmen, türün en unutulmaz kitaplarını kaleme alan ve Polisiyenin Kraliçesi olarak anılan Agatha Christie kitaplarıyla birkaç sene önce tanıştım.

 

 

Aramızdan ayrıldığında ardında 100’ü aşkın sonu tahmin edilemez roman bırakan yazarın, dev külliyatını uzun süre her ay bir kitap okuyarak kitaplığıma eklemeye başladım. Pandemi sebebiyle yaşadığım odaklanma sorunu yüzünden uzun zamandır kitap okuyamadığım için Christie’nin yarattığı büyülü dünyadan da mahrum kalmıştım ama neyse ki artık geri döndüm. Kaldığım yerden gizemli köşk cinayetlerini okumaya devam ediyorum.

 

 

Uzun bir aranın ardından Hercule Poirot serisinden bir kitapla kaldığım yerden devam etmek istedim. Aslında yazarın yayımlanan son kitaplarından biri Ve Perde İndi.

 

 

Kibar halleriyle okuyucuların zihninde unutulmaz yer edinen Belçikalı Dedektif Hercule Poirot karşımıza bu kez yaşlanmış ve güçten düşmüş bir şekilde çıkıyor. Sık sık bedeninin, zihnine ayak uyduramadığından yakınan Poirot, cinayet işleneceğinden emin olduğu ve geçmişte ziyaret ettiği ve son zamanlarda pansiyon olarak işletilen Styles Köşkü’ne bu kez müşteri olarak geliyor.  

 

 

Yazarın kitaplarına aşina olanlar bilir, gösterişli bir köşk, çok sayıda karakter ve ortada çözülmesi imkansız gözüken bir cinayet varken Hercule Poirot kibarlığından ödün vermeden katili yakalamaya çalışır. Fakat bu sonuca, çoğu zaman kulak misafiri olduğu konuşmalar ya da şöyle bir göz attığı anahtar deliklerinde gördüğü manzaralardan destekle kimseyi şüphelendirmeden ulaşır. Bu kez ilerleyen yaşı ve azalan gücüyle Poirot karşımıza tekerlekli sandalyede çıktığı için ona yardım etmesi için eski dostu Arthur Hasting’den yardım istiyor.

 

 

Poirot'nun "Son maceram" diye bahsettiği kitapta ona eski dostu Arthur Hastings eşlik ediyor ve heyecan yan konularla sürekli destekleniyor. Ben okuduğum bunca Agatha Christie romanına rağmen sonunu tahmin etmekte zorlandım. Yazar, okuru neredeyse her karakterden 'Katil mi?' diye şüphelendirmeyi nasıl başarıyor bilemiyorum ama okuduğum her kitapta yazara bir kez daha hayran kalıyorum.

 

 

Kısa sürede okuyacak, sürükleyici bir kitap arayışında olanlar için Ve Perde İndi kesinlikle çok doğru bir tercih. Bakalım bu gizemli pansiyonerler arasında katili bulabilecek misiniz?

 

Diğer Agatha Christie kitap yorumlarım için tıklayınız.

kitap mimarı kitap yorumu agatha christie ve perde indi ve perde indi kitap yorumu polisiye roman agatha christie kitapları hercule poirot altın kitaplar
Infernaliana – Charles Nodier

Infernaliana – Charles Nodier

Charles Nodier, 1780-1844 yılları arasında yaşamış Fransız bir yazar. 1823 yılında Arsenal
Savaş Sanatı – Sun Zi

Savaş Sanatı – Sun Zi

     Komutan ve aynı zamanda düşünür olan Sun Zi’nin savaş stratejilerini
Beş Küçük Domuz – Agatha Christie

Beş Küçük Domuz – Agatha Christie

Bu küçük domuz pazara gitti. Bu küçük domuz evde kaldı. Bu
Acaba Nasıl - Bilmeniz Gereken 500 Şey Gündelik ve Sıradışı Durumlar İçin Tarifler

Acaba Nasıl - Bilmeniz Gereken 500 Şey Gündelik ve Sıradışı Durumlar İçin Tarifler

     Derek Fagerstrom ve Lauren Smith’in önderliğinde kalabalık bir ekip tarafından

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie