Kitap Mimarı Logo
12 Ekim 2020

Ve Perde İndi – Agatha Christie

Ve Perde İndi – Agatha Christie

Kitap yorumları sekmesine şöyle bir göz attıysanız sıkça Agatha Christie kitaplarına yer verdiğimi fark etmişsinizdir. Polisiye türünü sevmeme rağmen, türün en unutulmaz kitaplarını kaleme alan ve Polisiyenin Kraliçesi olarak anılan Agatha Christie kitaplarıyla birkaç sene önce tanıştım.

 

 

Aramızdan ayrıldığında ardında 100’ü aşkın sonu tahmin edilemez roman bırakan yazarın, dev külliyatını uzun süre her ay bir kitap okuyarak kitaplığıma eklemeye başladım. Pandemi sebebiyle yaşadığım odaklanma sorunu yüzünden uzun zamandır kitap okuyamadığım için Christie’nin yarattığı büyülü dünyadan da mahrum kalmıştım ama neyse ki artık geri döndüm. Kaldığım yerden gizemli köşk cinayetlerini okumaya devam ediyorum.

 

 

Uzun bir aranın ardından Hercule Poirot serisinden bir kitapla kaldığım yerden devam etmek istedim. Aslında yazarın yayımlanan son kitaplarından biri Ve Perde İndi.

 

 

Kibar halleriyle okuyucuların zihninde unutulmaz yer edinen Belçikalı Dedektif Hercule Poirot karşımıza bu kez yaşlanmış ve güçten düşmüş bir şekilde çıkıyor. Sık sık bedeninin, zihnine ayak uyduramadığından yakınan Poirot, cinayet işleneceğinden emin olduğu ve geçmişte ziyaret ettiği ve son zamanlarda pansiyon olarak işletilen Styles Köşkü’ne bu kez müşteri olarak geliyor.  

 

 

Yazarın kitaplarına aşina olanlar bilir, gösterişli bir köşk, çok sayıda karakter ve ortada çözülmesi imkansız gözüken bir cinayet varken Hercule Poirot kibarlığından ödün vermeden katili yakalamaya çalışır. Fakat bu sonuca, çoğu zaman kulak misafiri olduğu konuşmalar ya da şöyle bir göz attığı anahtar deliklerinde gördüğü manzaralardan destekle kimseyi şüphelendirmeden ulaşır. Bu kez ilerleyen yaşı ve azalan gücüyle Poirot karşımıza tekerlekli sandalyede çıktığı için ona yardım etmesi için eski dostu Arthur Hasting’den yardım istiyor.

 

 

Poirot'nun "Son maceram" diye bahsettiği kitapta ona eski dostu Arthur Hastings eşlik ediyor ve heyecan yan konularla sürekli destekleniyor. Ben okuduğum bunca Agatha Christie romanına rağmen sonunu tahmin etmekte zorlandım. Yazar, okuru neredeyse her karakterden 'Katil mi?' diye şüphelendirmeyi nasıl başarıyor bilemiyorum ama okuduğum her kitapta yazara bir kez daha hayran kalıyorum.

 

 

Kısa sürede okuyacak, sürükleyici bir kitap arayışında olanlar için Ve Perde İndi kesinlikle çok doğru bir tercih. Bakalım bu gizemli pansiyonerler arasında katili bulabilecek misiniz?

 

Diğer Agatha Christie kitap yorumlarım için tıklayınız.

kitap mimarı kitap yorumu agatha christie ve perde indi ve perde indi kitap yorumu polisiye roman agatha christie kitapları hercule poirot altın kitaplar
Gurebahane-i Laklakan – Ahmet Haşim

Gurebahane-i Laklakan – Ahmet Haşim

Adını dünyanın ilk hayvan hastanesi olan ve leylekler başta olmak üzere yaralı göçmen kuşların
26. Seviye Karanlık Başlangıç

26. Seviye Karanlık Başlangıç

     Sürükleyici olmasına rağmen okurken sık sık ara verip bitmesini hiç
5. Cinayet – J.D. Barker (4MK Thriller #2)

5. Cinayet – J.D. Barker (4MK Thriller #2)

4MK üçlemesinin ikinci kitabı olan 5. Cinayet’te ilk kitaptaki gibi tempo bir an olsun düşmüyor.    
Fahrenheit 451- Ray Bradbury

Fahrenheit 451- Ray Bradbury

     Bilim kurgu romanların vazgeçilmez yayınevi İthaki'nin okurlarla

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie