Kitap Mimarı Logo
15 Mayıs 2019

Vaiz – Camilla Läckberg

Vaiz – Camilla Läckberg

     Sevilen polisiye yazar Camilla Läckberg’in kaleme aldığı Fjällbacka serinin ikinci kitabı Vaiz’de olaylar ilk kitap Buz Prenses’ten çok daha karmaşık ilerliyor.

 

     On kitaplık serinin başlangıcını biyografi yazarı Erica’nın doğup büyüdüğü Fjällbacka’da kendisini hiç beklemediği bir şekilde cinayet soruşturmasının ortasında bulmasıyla yapmıştık malum. İlk kitapta Patrik Hedström, Erika ile yaşadığı aşk dolu dakikalarla aklımızda kalsa da aslında bu polisiye serinin Dedektifi Patrik ve Vaiz’de sahne tam anlamıyla onun!

 

     Buz Prenses, Fjällbacka serisinin olduğu kadar benim de okuduğum ilk Camilla Läckberg kitabımdı ve isimler alışılmışın dışında gelmişti. İlk başlarda not alarak ilerlemiştim ve bu sorunu ortadan kaldırmıştım. Hatırlatmak isterim ki Vaiz’de isimler daha alışık olduğumuz şekilde Jacop, Linda gibi cinsiyeti anlaşılır. Ama ama ama o kadar çok karakter girip çıkıyor ki kitaba bir süre sonra bu kimdi, kimin kardeşiydi, bu kız kimin baldızıydı, o bunun mu eltisiydi derken işler çığırından çıkabiliyor. Hele ki ara verip okursanız toparlamanız zor olabilir diye klasik İsveçli yazar okuma püf noktamı hatırlatmak istiyorum. İsimleri kısa açıklamalarla not alın a dostlar!

 

     Vaiz’de karakter sayısı standart bir polisiyeye göre oldukça kalabalıktı ve aile üyeleri arasında neredeyse 20 yıldır süren bir husumet vardı. Okuyucular olarak, Erica’nın yaşadığı hamilelik ile biraz geri planda kaldığı soruşturmayı yürüten Patrik’e eşlik ettik çoğunlukla.
Kitap küçük bir çocuğun şövalye oyunu oynamak için evden uzaklaşmasıyla başlıyor. Küçük çocuğun bulduğu ceseti inceleyen olay yeri inceleme ekibi ceseti taşırken iki kadın iskeletiyle daha karşılaşıyorlar. 20 yıl önce ortadan kaybolan iki genç kızın iskeletiyle soruşturmanın rengi bir anda değişiyor.... 
     Geçmişten gelen bu kemikler kayıp 2 kızın cinayetini aydınlatmaya yetiyor mu? Parkta bulunan cesetle iskeletler arasında bir bağlantı var mı? Ve işin en ilginç yanı bir vaizin bu cinayetlerle arasında ne gibi bir bağlantı olur bütün cevaplar kitapta.

 

     Erica’nın ikinci planda kalmasına rağmen kitaba kattığı rengi sevdim. Patrik’de ana karakter olarak soruşturmasını ustalıkla sürdürdü ve kıvrak zekalı kararları ile herkesi şaşırtan adımlar attı ama kitap Buz Prenses’e kıyasla biraz vasat geldi bana. Yine, geçmiş gelecek sıçramalı olay örgüsüne tanık olduk ama bilinmezin kattığı heyecan karakter bolluğunun gölgesinde kalmış diyebilirim. Zaten çok sayıda karakter kullanan yazarın bir de Erica’nın misafiri olarak 10 farklı kişiyi kitaba dahil etmesini pek beğenmesem de eh işte diyeceğim bir okuma hali yaşadım. Sırf Patrik’i daha yakından tanımak ve dedektiflik yeteneklerine tanık olmak adına bile okunabilir Vaiz.

 

     Son bir hatırlatmam var. Her ne kadar bir seri kitabın ikincisi olsa da polisiye serilerin genelinde olduğu gibi konu bağımsız bir seri olduğu için ilk kitabı okumamış olsanız bile Vaiz’i okuyabilirsiniz.
     

Serinin ilk kitabı olan Buz Prenses kitap yorumum için tıklayınız.

 

kitap mimarı kitap yorumu kitap önerisi buz prenses Camilla Läckberg doğan kitap polisiye Fjällbacka roman vaiz vaiz kitap yorumu
Psikopat – Tami Hoag

Psikopat – Tami Hoag

     Polisiye kitaplara karşı kayıtsız kalamıyorum. Kalbimin ve kitaplığımın
Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Ne zaman Agatha Christie okuduğumu görseler ya da konu bir şekilde dönüp dolaşıp Agatha kitaplarına
Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

     Yüz elli yılı aşkın süredir, büyük küçük herkes tarafından sevilerek
Hiç ve Her Şey – Bülent Özdemir

Hiç ve Her Şey – Bülent Özdemir

Roman ve öykünün aksine şiir ne kadar öznel bir tür, sizce de öyle değil mi? Öyküden çıkartılacak

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie