Kitap Mimarı Logo
11 Şubat 2019

Trendeki Kız – Paula Hawkins

Trendeki Kız – Paula Hawkins

     Bir çok platformda okuyucular tarafından "Ocak 2015'in En İyi Kitabı" olarak seçilen, Paula Hawkins'in kaleminden dökülüp İthaki Yayınları sayesinde Türk okurlar ile buluşan Trendeki Kız / The Girl on the Train, her gün aynı saatte aynı treni kullanan Rachel'ın, ayrıldığı eşi ile yaşadığı eve oldukça yakın oturan bir çifti izlediği hoş bir yolculuk/izleme hali ile başlıyor.


     Eski eşine olan saplantıları, alkol sorunu, kilo problemi ve hayatın rutin sıkıntıları göz önünde bulundurulursa her sabah gözlemlediği ve hayali isimler ile seslendiği Jason ile Jess'in kusursuz gözüken hayatı, Rachel'ın gün içinde yüzünü gülümseten belki de tek sebep olmaya başlıyor bir süre sonra.

     Çifte dair kurduğu hayaller ve gözlemleyebildiği bir iki dakikanın öncesi/ sonrasına yönelik getirdiği yorumlar ile Jason & Jess gün geçtikçe Rachel'ın hayatında oldukça büyük bir yer edinmeye başlıyor.

 

     Rachel'ın göremediği günler hayal kırıklığı yaşayacak kadar saplantılı hale getirdiği çiftimiz Megan ile Scott ise izlendiğinin farkında olmadan, Megan'ın deyimiyle sıkıcı hayatlarına devam ediyorlar. Dışarıdan kusursuz gözüken çiftlerin yaygın özelliği olduğunu düşündüğüm çiftlerden birinin "ölesiye sıkıldığı" rutin hayatlarının içinde yol alan sıradan bir çift Scott ile Megan... Sıra dışı olan ise Megan'ın kapanan sanat galerisinden sonra oldukça büyük bir boşluk içinde kaybolmuş olması.

 

     Rachel, Megan ve Scott çiftinin başına gelen ve ülke çapında duyulan kaybolma haberlerinden sonra daha fazla izleyici olarak kalamıyor ve çiftin hayatına dahil olmaya karar veriyor. Rachel'a göre Megan'ı ondan daha iyi bilen biri yok ve Rachel'ın bunu iddia etmesi için gerçekten yeterli sebepleri var.

 

     Kitap 3 karakterin günlüğü gibi kurgulanarak kaleme alınmış. Kitapta iç dünyasına ve bazı olaylara onun gözünden baktığımız son karakter ise Rachel'ın eski eşinin yeni karısı Anna.


     Trendeki Kız, bu 3 karakterin kesişen yolculuğu gibi düşünülebilir. Kitapta olaylar o kadar hızlı ve tahmin edilemez bir şekilde gelişiyor ki elinizden bırakmanız gerçekten mümkün değil. Tahmin edilemez çarpıcılıktaki sonu ile okuyucuyu şaşırtan Trendeki Kız'ı okunacak kitaplar listenize mutlaka eklemelisiniz.

kitap mimarı kitap yorumu kitap önerisi trendeki kız paula hawkins the girl on the train ithaki yayınları roman
Kar Meleği – Glenn Beck

Kar Meleği – Glenn Beck

     Komplo Kapısı kitabı ile tanıştığım Glenn Beck’in
Mor Kaftanlı Selanik – Yılmaz Karakoyunlu

Mor Kaftanlı Selanik – Yılmaz Karakoyunlu

     Akıllarda ve yüreklerde yer eden siyasi ve toplumsal olayları romanlarında
Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum - Dr. Serkan Karaismailoğlu

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum - Dr. Serkan Karaismailoğlu

            Son yıllarda tıp dünyasında
Kuzuların Sessizliği (Hannibal Lecter #2)

Kuzuların Sessizliği (Hannibal Lecter #2)

Thomas Harris’in kaleme aldığı 4 kitaplık Hannibal Lecter Serisi’nin ikinci kitabı olan

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie