Kitap Mimarı Logo
04 Ekim 2020

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır 2 – Ahmet Şerif İzgören

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır 2 – Ahmet Şerif İzgören

2012’de yolum, Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır ile kesiştiğinde kitap, 10. Yılını doldurmuş, 75. Kez okurlarıyla buluşmuştu.

 

 

Hatırlıyorum da o yıllar kitabın üzerinde gördüğüm “Ahmet Şerif İzgören’in kitaplarından herhangi birini okudunuz ve beğenmediyseniz, iade edebilir ve ödediğiniz ücreti yayınevimizden geri alabilirsiniz.” uyarısını epey iddialı bulmuştum. Düzenli kitap okuyan – okumayan neredeyse herkesin kısa sürede bitirdiği iki kapaklı mutluluk ve samimiyet kapsülünü bir çırpıda okumuş, çok geçmeden Elma ağacından yazarın diğer kitaplarını toplamıştım.

 

 

Geçen yılların ardından, kendimi kötü hissettiğim zamanlarda sayfalarına sığındığım, bütün aile üyelerime sırayla okuttuğum eski dostu yeniden görmek kendi yaşam yolculuğumu da gözden geçirmemi sağladı. Kısacası Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır 2, onlarca yıl görmeseniz bile karşılaşınca bıraktığınız yerden sohbete devam edebildiğiniz esaslı dostluklar gibi; samimi, açık sözlü ve sohbetine doyulmuyor…

 

 

İlk kitabı okumayanlar için kitap içeriğinden kısaca bahsetmek istiyorum. Kitap 20 bölümden oluşuyor. Her bölüm, farkındalık yaratan, iç ısıtan ve size yeni bakış açıları sunan, çoğu Şerif Bey’in hayatından örneklerle pekiştirilmiş kısa bölümlerden oluşuyor. Tavsiye niteliğinde, kulağa küpe olan ve kalıcı değişim yaratan bu bölümlerin ardından konu başlığıyla alakalı bir iki sayfalık derleme hikayeler/anılar var.  

 

 

Ahmet Şerif İzgören, sık sık okur yorumlarına yer verdiği kitabında, neredeyse her okurun kalbine aynı sıcaklıkla dokunduğunu göstermiş. Kitabı okuyan yakın çevrem dahil olmak üzere, kulağa küpe olan sözler, yüz gülümseten hikayeler ve fark yaratacak o ilk adımı atmak için gereken cesareti veren gerçek yaşam öyküleri herkesin kalbinde aynı etkiyi yaratmış. Neredeyse her konuda köşelere çekildiğimiz, bitmek bilmeyen şuncular / buncular karşılaşması gibi hayatlar sürdürdüğümüz son yıllarda, bir kitap sayfasında da olsa ortak duyguyu paylaştığım insanlar olduğunu bilmek beni mutlu etti.

 

 

Tutku, güven, saygı, şükretmek, adalet, değer katmak, bilgi, etik, cesaret, mutluluk, dostluk, emek, vatan, hedef, gençlik, yardımlaşma, tüketmek, karakter, yönetmek ve iyiyi görmek başlıklarıyla ele alınsa da bir bütün olarak hayatı işleyen Şu Hortumlu Dünyada Yalnız Bir Hayvandır 2, tüm aile üyeleri tarafından okunacak kitaplardan biri. Hatta kitabı seven okurların sıkça yaptığı gibi hayatınızın farklı dönemlerinde tekrar okuyup, kitaptan daha öncekinden daha derin bir keyif almanız mümkün. Kimi zaman teselli eden, kimi zaman mutluluk ve umut veren, her satırı iyilikle yoğrulmuş bu harika kitabı siyah ya da yeşil kapak tercihiyle zaman kaybetmeden kitaplığınıza eklemenizi dilerim.

 

Not: Önsözde “İyi bir yazar mıyım bilme şansım yok ama iyi bir insan olma çabam var.” diyen Ahmet Şerif İzgören, bir okurunun annesiyle birlikte onu yaşayan Barış Manço ilan ettiklerinden bahsetmiş. Karşılaştığım her platformda anonim sanılan söz ve hikayelerini görünce, belirtmemişsiniz ama bu söz Şerif İzgören’e ait diyen, sevdiği yazarın kıymetini ve şükranını onu kaybetmeden En Sevdiğim 5 YAZAR listemde göstermeye çalışan okurları olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Abi sen ne dersen de, Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır 3’ü bekleyeceğiz.

kitap mimarı kitap yorumu şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır 2 ahmet şerif izgören şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır 2 kitap yorumu elma yayınevi bilgi iyilik gelişim serisi kişisel gelişim kitabı edebiyat kültür sanat
Güzel Yazmanın Püf Noktaları – Stephen Wilbers

Güzel Yazmanın Püf Noktaları – Stephen Wilbers

            Pay Kitap’ın okuyucularla buluşturduğu
Büyük Kadınların Aşk Mektupları

Büyük Kadınların Aşk Mektupları

     Ursula Doyle tarafından derlenen ve tarihte önemli bir
Yörünge – Tess Gerritsen

Yörünge – Tess Gerritsen

     Tess Gerritsen kitaplarını çok sevdiğim bir yazar.
En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini – Grady Hendrix

En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini – Grady Hendrix

Parlak taytlar, kabarık saçlar ve kasetçalarlar hazır mı? 80’lere doğru şeytani bir yolculuğa

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie