Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Siyahlı Kadın – Kerry Wilkinson

Siyahlı Kadın – Kerry Wilkinson

     Kerry Wilkinson, yarattığı Jessica Daniel Serisi ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de beğeniyle okunan bir yazar. Orijinal dilinde yayımlanmış 13 kitabı olan serinin dilimize çevrilen ilk 3 kitabı, Kilitli, İnfazcı ve Siyahlı Kadın.

     Kitap ismini şehrin en işlek caddelerine kesik el bırakan siyah pelerinli bir kadından alıyor. Jessica Daniel’in ilgilendiği soruşturmanın ana konusu şehrin çeşitli yerlerine bırakılan kesik erkek ellerinin sahiplerini ve pelerinli kadını bulmaktı. Manchester Polis Teşkilatı Cinayet Masası ekibinin geri kalan üyelerinin, kaçırılan bir milletvekili eşini bulmaya yönelik yürüttüğü soruşturma sebebiyle Jessica, çoğunlukla yeni atanan dedektif Izzy Diamond ile kendi soruşturmasını yürüttü. Seriye yeni katılan ve hikayeye sevimli diyaloglar eklenmesini sağlayan Izzy’i sevdim. Bence yan karakterlerin de en az Jessica Daniel kadar ön planda olduğu bir kitaba imza atmış Kerry Wilkinson.
 

     Jessica Daniel Serisi’nin dikkatimi çeken bir diğer özelliği de kadın karakter bolluğuna sahip olması. Emsallerinde en fazla 1-2 kadın dedektifle karşılaşırken Siyahlı Kadın’da yaşı, medeni hali ve olaylara bakış açısı birbirinden farklı en az 3 kadın dedektif yer alıyor.
 

     Amirlerinin yoğun çalışma programı sebebiyle neredeyse her adımı ilk kez tek başına tasarlayan Jessica’nın keskin zekasıyla çözüme ulaştırdığı soruşturma, kimi zaman ikinci soruşturmanın gölgesinde kalsa da geçmişten gelen büyük bir sırla daha gizemli bir hale doğru ilerliyor.
Konu bağımsız bir seri olmasına rağmen Jessica Daniel Serisi’ni sıralı okumanızı tavsiye ederim, çünkü yer yer geçmiş kitaptaki olaylara atıfta bulunuluyor.

 

     Kilitli’nin yeri sanırım hep ayrı olacak benim için. Kerry Wilkinson’ın kalemi  ve Jessica Daniel Serisi ile tanışma kitabım olan Kilitli’yi daha büyük bir heyecanla okumuştum. Açıkçası Siyahlı Kadın’da beni diğer kitaplara nazaran biraz daha az büyüleyen şey yan konuların bolluğuydu. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumda da Siyahlı Kadın önerdiğim kitaplar arasında yerini aldı. Eğer dilimize çevrilirse serinin diğer kitaplarını hevesle okuyacağımdan eminim.

kitap mimarı kitap yorumu siyahlı kadın kerry wilkinson jessica daniel serisi polisiye edebiyat roman optimum kitap
Soğuk Kalp – Tami Hoag

Soğuk Kalp – Tami Hoag

     Kaleme aldığı 4 farklı seriyle Tami Hoag, en çok seri üreten
Cennetin Çocukları – Joey Graceffa

Cennetin Çocukları – Joey Graceffa

Cennetin Çocukları kapak tasarımıyla dikkatimi çekip tanıtım yazısını bile incelemeden
Psikopat – Tami Hoag

Psikopat – Tami Hoag

     Polisiye kitaplara karşı kayıtsız kalamıyorum. Kalbimin ve kitaplığımın
Tarihte Yaşanmamış Olaylar – Ülkü Tamer

Tarihte Yaşanmamış Olaylar – Ülkü Tamer

     2018 yılında kaybettiğimiz Ülkü Tamer şüphesiz

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie