Kitap Mimarı Logo
26 Eylül 2020

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu – Eleanor Coerr

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu – Eleanor Coerr

Her şeye rağmen umudunu yitirmeyen Sadako’nun gerçek yaşam öyküsü ön kapak yazısıyla tanıtılan Sadako kitabıyla yolum Hannibal Lecter Serisi’nin son kitabındaki bir alıntıyla kesişti. Kurgu karakterlerin en korkunç olanı Hannibal’ın, çocukluğunun anlatıldığı Hannibal Doğuyor kitabındaki çarpıcı bir cümle beni kitabı okumaya itti diyebilirim.

 

“Chiyoh’un Hiroshima’da Sadako adında bir kuzeni var,” diye açıkladı Leydi Murasaki. “Radyasyon zehirlenmesi yüzünden ölüyor. Sadako, bin tane kağıt katlarsa kurtulacağına inanıyor. Gücü sınırlı olduğu için biz de her gün kağıt katlayarak ona yardım ediyoruz. Katladığımız kağıtlar onu iyileştirmese bile, her gün onu ve savaşın zehirlediği öbür insanları düşünmüş oluyoruz. Sen de bizim için bunu yap Hannibal, biz de senin için yapalım. Hep birlikte de Sadako için kağıt katlayalım.” Hannibal Doğuyor kitabında yer alan Leydi Murasaki’nin dediği gibi, Sadako için katlanılan kağıtlar onu iyileştirmeye yetmese de yıllar içinde turna kuşları barış sembolü haline geldi.

 

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu, Japonya’da yaşayan küçük bir kızın gerçek yaşam hikayesi. Kısa ömrüne büyük umutlar sığdıran ve her gün güzel şeyler olacağını ümit eden Sadako’nun hikayesi kısa sürede okuyacağınız ama uzun yıllar hafızanızdan çıkmayacak çarpıcılıkta.

 

Yazar Eleanor Coerr, Sadako’nun ölümü ardından, ailesi ve arkadaşlarınca kaleme alınan ve Sadako’nun umut aşılayan hikayesini içeren Kokeşi isimli, zımbayla tutturulmuş kağıtlardan oluşan ve Sadako’nun okulunca çoğaltılıp dağıtılan metne sadık kalarak geliştirdiği kitabıyla tüm dünya insanlarına barış mesajı iletmeyi amaçlamış. “Sanki onun hikayesini yazmak için doğmuştum.” diyen yazar Coerr, hikayeyi abartısız bir dille, aslından kopmadan ve yalın bir çarpıcılıkla kaleme aldığı için kısa sürede neredeyse tüm dünya çocuklarına Sadako’nun hikayesini ulaştırmış.

 

Sadako Sasaki’nin 1000 adet yaparsa dileğinin kabul olacağına inandığı turna kuşları günümüzde hala barışın, umut etmenin ve atom bombası yüzünden hayatını kaybeden kişilere karşı bir saygı göstergesinin simgesi olarak kabul ediliyor. Kitabın sonunda yer alan kılavuz sayesinde siz de bir turna kuşu yapıp, Sadako’nun başlattığı umut ve barış zincirini devam ettirebilirsiniz.

kitap mimarı kitap yorumu sadako ve kağıttan bin turna kuşu sadako kitap yorumu çocuk kitabı elenaor coerr sadako ve bin turna kuşu kitap yorumu kitap edebiyat sadako özeti
Hatırlanmayan – Emma Healey

Hatırlanmayan – Emma Healey

     Bu yıl okuduğum kitaplar içinde konusu bakımından en ilginç bulduğum roman
Ve Perde İndi – Agatha Christie

Ve Perde İndi – Agatha Christie

Kitap yorumları sekmesine şöyle bir göz attıysanız sıkça Agatha Christie kitaplarına yer
Hannibal Doğuyor - Thomas Harris (Hannibal Lecter #4)

Hannibal Doğuyor - Thomas Harris (Hannibal Lecter #4)

4 kitaplık Hannibal Lecter Serisi’nin temposu en düşük kitaplarından biri olmasına rağmen,
Doktor Ox’un Deneyi – Jules Verne

Doktor Ox’un Deneyi – Jules Verne

          Eserlerinin sadeleştirilmiş basımlarıyla bir çok okuyucunun

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie