Kitap Mimarı Logo
10 Mart 2021

Rüzgâr, Bulut ve Yağmur 2 – Fatma Işık

Rüzgâr, Bulut ve Yağmur 2 – Fatma Işık

Rüzgâr, Bulut ve Yağmur; Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan yazar Fatma Işık’ın kaleme aldığı, Büşra Kaygın’ın resimleriyle zenginleştirdiği keyifli bir çocuk kitabı.

 


       Bildiğiniz gibi bu ay internet sitemde ve sitenin sosyal medya hesaplarında çocuk kitabı önerileri yapmaya başladım.

       Çocuk kitapları konusunda öneri bulmak hakikaten zor. Yetişkinler için binlerce internet sitesinde; yazar, tür ya da konu benzerliği taşıyan listelere ulaşmak mümkün. İş, çocuk kitaplarına geldiği zaman anne babaları ya da ilgili hala/dayı, teyze/amcaları uzun bir araştırma süreci bekliyor. Amacım bu eksikliği gidermek ve kitaplar arası benzerlikleri ortaya koyacak listeler ile ilerleyen günlerde küçük kitap kurtları için harika bir öneri havuzu oluşturmak.       Benim için oldukça yeni olan çocuk kitabı yorumlama sürecini başarıyla sürdürebilmek için ilk kitap önerilerimi, ortaokula giden yeğenime okulu tarafından verilen kitap listesinden seçmeye karar verdim. Yolum Rüzgâr, Bulut ve Yağmur ile bu şekilde kesişmiş oldu.

 

 

       “Cesur şövalye Rüzgâr’ın yaşam hakkında öğreneceği pek çok şey vardı. Anlamaya çalıştığı olaylar, bazen büyüklerin bile cesaretini kırabilecek zorluktaydı. Ama o; atı, maskesi ve kılıcı olan bir şövalyeydi. En cesur şövalyelerin kılıç ve maske kullanmayanlar olduğunu fark edecek kadar hayata dokunmuştu. Belirsizliklerden, yalnızlıktan hatta karanlıktan bile korkmuyordu. Onun için hayat, keşfedilmeyi bekleyen bir maceraydı.” paragrafıyla başlayan kitapta; Rüzgâr ilk önce anne, babası ve ablası Burcu ile yaşadıkları eve kalmaya gelen kuzeni Yağmur’un karşılandığı heyecanlı bir sabahta karşımıza çıkıyor. Yağmur bu ziyarete ‘evimizin yeni üyesi’ diye bahsettiği kedisi Pörtlek ile çıkmış. Kitap boyu kızın yanından bir an olsun ayrılmayan Pörtlek’in sevimli halleri o kadar güzel resmedilmiş ki Büşra Kaygın’ın yeteneğine hayran kaldım diyebilirim.

 

       Rüzgâr, sadık dostu Bulut’la beraberken dikkatini Demir Adam’ın sesini kaybetmiş olduğu çekiyor. Sessiz bir şekilde ormanda dolaşan Demir Adam, trenlerin raylarını değiştirmekten sorumlu ve daha önce pek çok çocuğun hayatına dokunmuş biri. Peki Demir Adam sesini neden kaybetti? Kitap boyu Rüzgâr ve Bulut’un bu gizemin peşinde koşmasına tanık oluyoruz. Bir süre sonra yardımlarına en az cevabını aradıkları soru kadar gizemli bir Fare yetişiyor. Toprak Altı Dinleme Ekibi Majörü olan Gizemli Fare’nin de eklenmesiyle üç kişilik bir maceraya dönüşen bu arayışa Yağmur ve Burcu akşamdan akşama Rüzgâr’ın anlattıklarını dinleyerek ortak oluyor.

 

“ - Kitaplar neden her zaman, her yaşta ilgi çeker Rüzgâr?
- Neden?
- Çözülmeyi bekleyen gizemlerle doludurlar da ondan. Bizim kitaplardan öğreneceğimiz şeyler hiç bitmez. Kim bilir belki bir gün bu gizemi çözen bir yazar çıkar. Biz de okuruz.”

 

       Kitabı gözümde anlamlı kılan şey yukarıdaki gibi detayların zenginliğiydi. Bu detaylar çoğunlukla Rüzgâr ve Bulut’un arasında geçen konuşmalarda verilmişti. Yazar Fatma Işık, çocuklara vermek istediği mesajları, sebep sonuç ilişkisinden ziyade hikayenin içine doğal bir şekilde yedirerek sunmuş.

 

       Macera dolu ve yer yer okurun yüreğine dokunan bu sıcak hikâye Rüzgâr ve Bulut serisinin ikinci kitabı. Kitap konu bağımsız ilerlediği için ayrı ayrı okunmasında bir sorun olmasa da her seri kitapta olduğu gibi karakterleri tanımak ve geçirdikleri değişimi tam olarak anlamak için sıralı okunmasını tavsiye ediyorum. Rüzgâr, Bulut ve Yağmur’un hitap ettiği okur kitlesi ise 8 yaş ve üzeri olarak belirtilmiş.

 

Diğer çocuk kitabı yorumlarım;
Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu - Laurence Yep & Joanne Ryder

kitap mimarı kitap yorumu Rüzgâr Bulut ve Yağmur 2 fatma ışık büşra saygın erdem çocuk yayınları çocuk kitabı kitap yorumu Rüzgâr Bulut ve Yağmur 2 kitap konusu kitap önerisi Rüzgâr ve Bulut Serisi
Dokuza Kadar On – Özdemir Asaf

Dokuza Kadar On – Özdemir Asaf

Şiire susadığım zamanlar haricinde uzunca bir dönem şiir kitabı okumadığımı fark ettiğimden
Karışık – Sharon M. Draper

Karışık – Sharon M. Draper

2019’un ilk aylarında yayımlanan Blended çok geçmeden dilimize çevrildi ve Karışık isimli
Masallar – La Fontaine

Masallar – La Fontaine

     Masal türünün akla gelen ilk isimlerinden Jean de La Fontaine, 1621- 1695
Gemina – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #2)

Gemina – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #2)

Amie Kaufman & Jay Kristoff’un kaleme aldığı, Illuminae Dosyaları

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie