Kitap Mimarı Logo
28 Nisan 2022

Profilci – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #1) (Çeviren: Berk İlter)

Profilci – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #1) (Çeviren: Berk İlter)

       Profilci, Doğuştan Yetenekliler serisinin ilk kitabı. Orijinal adı The Naturals olan seri, genç yazar Jennifer Lynn Barnes tarafından yazılmış ve orijinal dilinde yayımlandıktan kısa bir süre sonra Berk İlter çevirisi ile dilimize Yakamoz Yayınları tarafından kazandırılmış.

 

 

       Profilci ilk başta, polisiye okurlarının ve suç dizisi müptelalarının aşina olduğu FBI Davranış Analizi Birimi (BAU) ile alakalı konusuyla dikkatimi çekti. Sanırım her bir polisiye okuru gibi gizemli davaları çözmek, kanıt peşinde koşmak ve yazarın ipuçlarından çok önce katilin kim olduğunu tahmin etmeye çalışmaktan hoşlanıyorum ve bunu BAU’nun koridorlarında koşuşan ajanlar eşliğinde yapmayı seviyorum. Tabi Profilci için salt bir FBI romanı demek doğru olmaz çünkü bu kitabın suç aydınlatma peşinde koşan kahramanları henüz birer ergen olan gençler.

 

 

       FBI Davranış Analiz Birimi, suçluları yakalamak için doğuştan yeteneklilerin peşine düşer ve yetenekli olduğunu düşündüğü gençleri FBI bünyesindeki bir evde yaşamak üzere ülkenin dört bir yanından toplar. Açıkçası kitapta bu yetenekteki kişilerin tam olarak nasıl keşfedildiği net bir çerçevede çizilmemiş ama üstün profil yeteneğine sahip gençleri çözümsüz kalan davalar için çalıştırma fikri kitaba farklı bir hava katmış.

 

 

       Kitap 17 yaşındaki Cassie’nin çalıştığı restoranda başlıyor ve annesi öldürüldükten sonra babaannesi ile yaşamaya başlayan Cassie çok geçmeden kalabalık evinden ayrılıp kendisi gibi yetenekli gençlerin yaşadığı eve yerleşiyor.

       Medyumluk yaparak geçinen annesinin, tutum, kişilik ve çevre konusunda gözlem yapması yönünde küçük yaştan beri eğittiği Cassie, insanların profilini çıkartmak konusunda profesyonel bir ajan kadar yeteneklidir. Tıpkı Cassie gibi profil yeteneği gelişmiş Dean, insanların duygularını okuma konusunda uzman Michael, zihni yalan makinesi gibi çalışan Lia ve ansiklopedi gibi bilgi dolu beyniyle etrafa istatistik veriler saçan Sloane ile yaşamaya başlayan Cassie’nin hayatı bir anda değişir.

 

 

       Doğuştan yetenekli çocukların büroya katılmasını öneren Ajan Tanner Briggs’in olay yerlerini canlandırmak için dış dünyadan kopuk bir kale gibi kurduğu evde yaşayan üstün yetenekli çocuklar, özlerinde birer ergen oldukları için zamanlarının çoğunu Doğruluk mu Cesaret mi? gibi oyunlar oynayıp öpüşerek geçiriyorlar :D Yani tamam bu kadar genç dolu bir evde bunların yaşanması çok doğal ama sıkı bir polisiye okuruysanız kitap sizin için büyüsünü bu sayfalarda yitirebiliyor.

 

       Gençlerin ev hayatı dışında kitap boyu süren soruşturma Cassie’nin etrafında şekilleniyor. Gizemli postalar, kaçırılan bir kız ve Cassie’nin annesinin faili meçhul kalan cinayetine çok benzer bir olay yeri…

 

 

       Açıkçası türün sıkı takipçisi polisiye okurlar için Profilci’nin pek de tatmin edici bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Karakterlerin altı boş yetenekleri ve bir temel üzerine oturtulmamış çoğu nokta okuru kitaptaki karakterlerle empati kurmaktan alıkoyuyor ama kitap tüm bunlara rağmen kendini birkaç saat içinde okutmayı başarıyor. Peki kitabı kime/neden öneriyorsun? diye soracak olursanız cevabım ‘polisiye türüne giriş yapmak isteyen genç okurlar için güzel bir başlangıç kitabı’ olur. Ya da benim gibi ‘kafam hiçbir şey almıyor hemen okuyup bitirebileceğim bir şey yok mu?’ arayışınız için de tercih edebilirsiniz.

 

       Normalde seri kitapları değerlendirirken karakter analizleri, kurgunun doyuruculuğu, yazarın özgün bir anlatım yakalaması gibi çeşitli noktaları göz önünde bulundurur, kitabı bir de buna göre değerlendirirdim ama bu kitap için bunları yapmak istemedim. Kitap benim gözümde zaman geçirmek için okunacak çıtır çerez kitaplardan biri. Tutkulu bir polisiye okuru olduğum için beni pek çok açıdan tam anlamıyla memnun etmese de çok hızlı okunduğu, kusursuz bir çeviri sunduğu ve okuru bariz hatalarla yormadığı için serinin diğer kitaplarını da kitaplığıma ekledim ve okuyup değerlendireceğim. Belki Jennifer Lynn Barnes okuru şaşırtacak büyük sürprizini serinin devam kitaplarına ayırmıştır, kim bilir?

 

The Naturals Serisi kitap sırası ve yorumlarım için tık tık:

Profilci – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #1)
Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2)
Ölümcül Oyun - Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #3)
Bad Blood - Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #4) /Türkçe çevirisi yok.

 

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu kitap yorum sitesi profilci Jennifer Lynn Barnes the naturals profilci kitap yorumu yakamoz yayınları polisiye doğuştan yetenekliler serisi doğuştan yetenekliler serisi okuma sırası seri kitap
Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir – Tuğba Dalkılıç

Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir – Tuğba Dalkılıç

İş yaşamı ve kişisel gelişim kitapları denince akla gelen en kıymetli yayınevi Elma Yayınevi’nin
Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

         “FBI’ın profil analizcileri ve sorgu memurları
Mürebbiye – Stefan Zweig

Mürebbiye – Stefan Zweig

Stefan Zweig okuyup da sevmeyen okurla karşılaşmadım. Sıkça dile getirdiğim gibi kalemine
Biliyordu Dönmeyecektim – Birol İnan

Biliyordu Dönmeyecektim – Birol İnan

Kalbim Pera adlı romanıyla okurlarını Ege Denizi’nin kıyılarına götüren Birol İnan, Biliyordu

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie