Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Ölüme Terk Edilmiş – Lisa Jackson

Ölüme Terk Edilmiş – Lisa Jackson

Lisa Jackson’ın 8 kitaplık To Die Serisinin ilk kitabı olan Ölüme Terk Edilmiş, başarılı seri kitap başlangıç kitaplarından biriydi. Dilimize ilk 5 kitabın çevrildiği seri sırasıyla; Ölüme Terk Edilmiş, Ölüm İçin Seçilmiş, Ölüme Doğan Beden, Ölüme Giden Yol ve Ölüme Hazır Ruh kitaplarından oluşuyor.

 

     5 kitabı da geçtiğimiz aylarda büyük bir indirimdeyken görünce satın almıştım. Ölüme Terk Edilmiş’in ilk sayfalarında seri sıralamasının yer aldığını görünce doğru bir karar verdiğimi anladım. Açıkçası seri sıralaması paylaşmak şöyle dursun daha önce başka yayınevinden basılan kitabı alakasız bir isimle sanki yeni yazılmış gibi piyasaya sunan yayınevlerinin küçük kurnazlıklarının yanında “Bu seri bir kitaptır” uyarısı oldukça şık bir hareket.

 

     Kitap yorumuma geçmeden önce serinin konu bağlantılı ilerlediğini hatırlatmak istiyorum. Mümkünse sıralamayı takip ederek okumanız gerekiyor.

 

     Ölüme Terk Edilmiş, Montana’da ortaya çıkan ve rastgele seçtiği kadınları karlı ormanlara terk eden bir seri katille karşılaştığımız akıcı bir polisiye. Zeki, soğuk kanlı ve profesyonelce işlediği cinayetlerle katil, polisiyelerde karşımıza çıkan emsalleri gibi gözükse de pek çok açıdan diğerlerinden farklı bir profile sahip. Cinayet sebebi, kurban seçimi, avlanma sahasının genişliği ve işkence yöntemi göz önüne alınırsa yazar Lisa Jackson sıra dışı bir seri katil yaratmış.

 

     Seri kitap başlangıçlarını farklı bir gözle değerlendiriyorum. Karakterleri tanırken ilgi çekici bir kurgu içinde kaybolmak özellikle dikkat ettiğim hususlardan. Bazı yazarlar ne yazık ki ilk kitapta bu dengeyi sağlayamıyor. Kitabın kurgusunu beğenirsem seriye devam ediyorum ama başlangıç kitabında karakterleri sevmiyorsam genelde o serinin devamını getirmiyorum. Bu açıdan değerlendirince To Die serisini uzun vadede de olsa tamamlama kararı aldım.

 

     Ölüme Terk Edilmiş kadın karakter bakımından oldukça zengin bir polisiyeydi. Dedektiflerin neredeyse hepsi kadındı. Katil kurbanlarını kadınlar arasından seçiyordu ve bu durum kitabı bu zamana kadar okuduğum en bol kadın karakterli polisiye yaptı.

 

     Selena Alvarez ve Regan Pescolli birbirinden farklı hayatlar süren iki cinayet dedektifi. Özellikle Regan’ın hayatı iki çocuğunun sorumluluğu, eski eşi ile yaşadığı problemler göz önünde bulundurulursa ortağı Selana’ya göre oldukça zorlu gözüküyor.

     Kitap iki dedektifin geçmişine dair detayları içeren kısımlar, polis soruşturmasının yer aldığı bölümler ve son olarak Jillian Rivers’ın esir tutulduğu bölümlerden oluşuyordu.

 

     İlk eşi Afrika’da çıktığı gezide ortadan kaybolan Jillian Rivers, ayrıldığı ikinci eşinin yaşadığı Montana’dan gelen bir mektupla adeta sarsılıyor. Yıllar önce ardında bir dolu alacaklı bırakarak kayıplara karışan ve öldüğü düşünülen ilk kocasının yer aldığı fotoğrafları araştırmak için Montana’ya doğru yol alan Jillian, bir süre sonra kendisini ölüm kalım oyununun içinde buluyor.

 

     Kitap, dostun düşmanın kim olduğunu ayırt edilemediği ve şüphe duygusunun her sayfada güçlendiği keyifli bir polisiyeydi. Tahmin edilemez sonuyla okuyucuyu bir sonraki kitaba adeta sürükleyen Ölüme Terk Edilmiş’i mutlaka kitaplığınıza ekleyin.

kitap mimarı kitap yorumu ölüme terk edilmiş lisa jackson ölüme terk edilmiş kitap yorumu sonsuz kitap to die serisi polisiye seri kitap
Saraybosna Marlborosu – Milenko Yergoviç

Saraybosna Marlborosu – Milenko Yergoviç

Şair Milenko Yergoviç’in ilk düzyazı eseri olan Saraybosna Marlborosu, her biri akılda kalan
Sesler - Arnaldur Indridason

Sesler - Arnaldur Indridason

     Avrupa’nın en iyi polisiye yazarları listesinin 1 numarasında gösterilen
Vaiz – Camilla Läckberg

Vaiz – Camilla Läckberg

     Sevilen polisiye yazar Camilla Läckberg’in kaleme aldığı Fjällbacka
Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

     Yüz elli yılı aşkın süredir, büyük küçük herkes tarafından sevilerek

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie