Kitap Mimarı Logo
28 Nisan 2022

Ölümcül Oyun - Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #3) (Çeviren: Zeynep Çelen)

Ölümcül Oyun - Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #3) (Çeviren: Zeynep Çelen)

 

 

       The Naturals Serisi’nin şimdilik sonuna geldim, mutluyum. Serideki diğer kitaplar dilimize çevrilene kadar Doğuştan Yetenekliler’in maceralarını okumayı dört gözle bekleyeceğim çünkü seri gittikçe çok daha güzel bir hal aldı ve özellikle Ölümcül Oyun aklımı başımdan aldı diyebilirim.

 

       İtiraf etmek gerekirse ilk kitaptan sonra verdiğim ilk tepki ‘Eh işte!’ olmuştu fakat konusunun ilgi çekici olması ve kendini kısa sürede okutması sebebiyle seriye devam etmiştim. The Naturals’e devam etme kararımda yazarın genç bir kalem olması ve gelecek vadeden bir seriye başlaması da epey etkili olmuştu. Üçüncü kitabın ardından söylemeliyim ki seri hakikaten tahmin edilemez bir yere gidiyor ve okuyucuyu sonuyla şaşırtmayı başarıyor. (Merak etmeyin sonuna yönelik herhangi bir spoiler vermeyeceğim, fakat yazının bu paragrafından sonraki kısımları Profilci ve Katilin İçgüdüsü kitapları hakkında spoiler içerecek.)

 

       Profilci kitabıyla hayatımıza giren Doğuştan Yetenekliler, Katilin İçgüdüsü ile aktif soruşturmalarda çalışmaya başlamıştı. Ölümcül Oyun’da her biri birbirinden farklı yeteneğe sahip gençlerimiz ilk defa güvenli evlerinden uzaklaşıp Las Vegas’a, gizemli bir cinayet zincirini çözmeye gidiyor.

 

       Cassie, Dean, Michael, Lia ve Sloane’den oluşan ekip onlardan sorumlu kişi olan Judd’un önderliğinde Vegas’ın ışıltılı kumarhanelerinde işlenen cinayetleri aydınlatmaya çalışıyor. Katile dair tek bir ipucunun olmadığı, farklı yöntemlerle öldürülen cesetlerin tek ortak noktasının, öldürülen kişinin bileğine bırakılan sayıdan ibaret olduğu soruşturma diğer kitaptakilerin aksine çok daha derin ve katmanlı.

 

       Ölümcül Oyun, Noel tatilini ailesinin yanında geçirmek için evine dönen Cassie’nin annesinin cinayetine dair aldığı beklenmedik bir haberle başlıyor fakat bu kez kitabın esas yıldızı Cassie değil.

 

“Şunu söylemeye çalışıyorum ki; elimizde, bir striptizciyle kaçıp gitmesi yalnızca tek yanlış karar uzaklıkta olan ve duygusal açıdan gitgide daha kötüye giden bir Michael var. Diğer yanda ise, buraya geldiğimizden beri Sloane için bile tuhaf sayılabilecek garip davranışlar sergileyen bir Sloane var. Yani görüyorsun ki sorun kapasitemizi fazlasıyla doldurduk Cassie. Üzgünüm ama şu anda kendini kaybetmenin hiç sırası değil. Şimdi senin sıran değil.”

 

       Ölümcül Oyun için, bu zamana kadar diğer karakterlerin gölgesinde kalan Sloane’in parladığı kitaptı diyebilirim. Hem yeteneğini konuşturduğu hem Doğuştan Yetenekliler Programı’na katılmadan önceki geçmişine dair sır perdesinin aralandığı kitabın yıldızı Sloane’dı.

 

       Tabii esas kızımız Cassie’de kendi hikayesinde epey yol kat etti. Hatta Michael, Dean, Lia ve hatta Judd bile kendi hikayelerinde beklenmedik gelişmelerle karşılaştılar. Ölümcül Oyun için tüm karakterleri derinlemesine tanıdığımız ve sır perdelerinin kalktığı bir kitaptı diyebilirdim fakat Jennifer Lynn Barnes öyle bir sonla okuru baş başa bırakmış ki serinin bundan sonrasına ne okuyacağımıza dair tahminde bulunmak çok zor.

 

       Bütün düğümlerin çözüldüğü ama ortaya çok daha karışık, çözmesi çok daha zor koca bir ip yumağı çıkan ve temposu git gide yükselen keyifli bir polisiye okuyayım diyorsanız eğer Ölümcül Oyun sizin için doğru seçim olur. Öncesinde karakterleri tanımak ve ‘Olaylar buraya nasıl geldi?’ sorularına cevap bulmak için Profilci ve Katilin İçgüdüsü’nü okumanızı tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar.


The Naturals Serisi kitap sırası ve yorumlarım için tık tık:

 

Profilci – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #1)

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2)

Ölümcül Oyun - Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #3)

Bad Blood - Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #4) /Türkçe çevirisi yok.

 

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu kitap yorum sitesi profilci ölümcül oyun ölümcül oyun kitap yorumu Jennifer Lynn Barnes the naturals profilci kitap yorumu yakamoz yayınları polisiye doğuştan yetenekliler serisi doğuştan yetenekliler serisi okuma sırası seri kitap
Süper İyi Günler – Mark Haddon

Süper İyi Günler – Mark Haddon

     Süper İyi Günler ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı,
Kor Sancısı – Lüset K. Fins

Kor Sancısı – Lüset K. Fins

Mart ayında Merhaba Kitap Kulübü üyeleri olarak Lüset Kohen Fins’in Kor
Gulyabani – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Gulyabani – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Gulyabani, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın sinemaya uyarlanan romanlarından biri. Yazarın Garaip
26. Seviye Karanlık Başlangıç

26. Seviye Karanlık Başlangıç

     Sürükleyici olmasına rağmen okurken sık sık ara verip bitmesini hiç

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie