Kitap Mimarı Logo
11 Şubat 2021

Ölüm İçin Seçilmiş – Lisa Jackson

Ölüm İçin Seçilmiş – Lisa Jackson

Ölüm İçin Seçilmiş, Lisa Jackson’ın kaleme aldığı ve orijinal dilinde 8. Kitabı yayımlanan Alvarez & Pescoli Serisi’nin ikinci kitabı. Dilimize henüz 5 kitabı çevrilen seriye Ölüme Terk Edilmiş ile başlamış ve kurgu seri katiller arasındaki en tuhaf karakterlerden biriyle gizem dolu bir tanışma yaşamıştık.

 

     Ölüme Terk Edilmiş’le hayatıma giren ve adını iki kadın dedektifin soyadlarından alan Alvarez & Pescoli serisi, pek çok açıdan akılda kalan ve emsaline rastlamadığım bir seriydi. Kadın dedektif sayısı çokluğu ve polisiye soruşturmaların odağındaki seri katilin kendine has yöntemleri seriyi okumaya başladığımda adeta içinde kaybolmamı sağlamış, kitabı okurken büyük bir keyif almıştım. İlk kitap, okuru merak içinde bırakan bir sonla bitmiş olsa da okuma hızımın düşeceği günler için ertelediğim seriye bu yıl kaldığım yerden devam ettim.

 

     Normalde seri kitapları peş peşe okur, araya uzun yıllar girmesine müsaade etmem. Araya neredeyse koca bir yıl girmiş olsa da Ölüm İçin Seçilmiş’i okurken, ilk kitaba dair hiçbir ayrıntıyı unutmadığımı fark ettim. Lisa Jackson’ı bu açıdan oldukça başarılı buluyorum. İlk kitaba dair yorumumda belirttiğim gibi seriye hem hızlı hem de karakterleri tanımak adına yeterince yer vererek başlamıştık ve ikinci kitapta adeta ilk kitabın üstüne kata kata ilerliyoruz.

 

     Ölüm İçin Seçilmiş kitabının konusuna geçmeden önce Alvarez & Pescoli Serisi’nin konu bağımlı ilerleyen bir seri olduğunu ve kitapların sıra gözeterek okunması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. İkinci kitap ilk kitabın bittiği yerden başlıyor ve karakterlere birkaç ekleme hariç büyük bir değişiklik yaşanmıyor. Aslında yazar ilk kitabın önemli noktalarına değinen kısa hatırlatıcılar eklemiş serinin devam kitabına. Bu hatırlatıcı notlar o kadar yerinde ve sınırlı sayıdaydı ki kitabın akışını bozmadan, temposunu düşürmeden hikayenin içine yedirilmişti. Tek başına bu kitabı alıp okuyamaz mıyım? Diye soracak olursanız, eğer ilk kitabı temin edemiyorsanız yine de Ölüm İçin Seçilmiş’i okuyabilirsiniz ama sıralı okursanız seriden alacağınız keyfin 3-4 kat artacağını bir kez daha hatırlatmak isterim.

 

     Gelelim kitabın konusuna; Ölüm İçin Seçilmiş, ilk kitapta soruşturmalardaki başarısıyla karşımıza çıkan Regan Pescoli ve Selena Alvarez’i daha yakından tanıma şansı sunuyor. İlk kitapta Pescoli’yi iki başarısız evlilik yapmış, iki çocuklu yalnız bir kadın olarak bırakmıştık ve özel hayatındaki tüm zorluklara rağmen ne kadar başarılı bir dedektif olduğuna tanık olmuştuk. Selena Alvarez ise yalnızlığı tercih eden ama gizemli bir geçmişin üzerine başarılı bir kariyer inşa eden kadın olarak karşımıza çıkmıştı. İki ajanın birbirinden pek haz etmeyen bazı kafa sesleriyle karşılaştığımız seri başlangıcında bu iki dedektife karşı yakınlık duyma şansı bulamamıştım. Bu açıdan Ölüm İçin Seçilmiş kitap karakterlerini sevdiğim bir devam kitabı oldu diyebilirim.

 

     Ölüme Terk Edilmiş’te tanıdığımız ve sıkça sapkın ritüellerine tanık olduğumuz Yıldızlı Katil, seçtiği rastgele kadınların arabasına ateş edip kaza yapmalarına sebep oluyor ve sonrasında kurtarıcıları gibi karşılarına çıkıp onları iyileştirirken güvenlerini kazanıyordu. Kurbanların kendine güvenini sağladığı ve bir nevi hayranlık uyandırdığı anda ise şeytani planını devreye sokup onları çıplak bir şekilde karla kaplı ormanda ağaca bağlayıp yıldız kazılı notlar bırakarak ölüme terk ediyordu. Açıkçası serinin içinde sanki bir karakter gibi yer bulan zorlu kış şartları altındaki karlı ormanlar ve kapanan yollar bu kitapta da karşımıza çıkıyor.

 

     Yıldızlı Katil, sebebini uzun sayfalar boyu anlayamadığımız cinayetler için yeni kurban arayışındayken gözünü kendi soruşturmasında çalışan Regan Pescoli’ye dikiyor. Regan’ı, iki çocuğunun babalarında yaşamak üzere evi terk ettiği gün avlayan Yıldızlı Katil’in dehşet odasında bu kez Regan’ı ve kaderi Regan’ın vereceği kararlara bağlı başka bir kayıp kızı görüyoruz. Regan Pescoli Yıldızlı Katil olarak anılan psikopatın elinde türlü işkenceler çekerken, Selena Alvarez ortağını kurtarmak için büronun bütün imkanlarını ortaya koyuyor. Bir yerden sonra Regan’ın sevgilisi Nate Santana’nın da yardımlarıyla adeta kasabada Yıldızlı Katil avı başlıyor.

 

     Pescoli’nin çocuklarıyla sevgilisini içeren sevdiklerini yakından tanıma şansı bulduğum kitapta Regan Pescoli’ye karşı büyük bir sempati duymaya başladım. Ölüm İçin Seçilmiş aynı zamanda mesai arkadaşını kurtarmak için uyku bile uyumadan soruşturma yürüten Selena’yı sevdiğim kitap oldu. Gerçi bu kitapta da yazar Lisa Jackson, Selana’nın geçmişine dair detayları hala daha saklı tutmuş. Kim bilir belki serinin bir sonraki kitabında gizemin perdeleri bu kez Dedektif Alvarez için aralanır da geçmişten gelen ve Alvarez’i yalnızlığa mahkûm eden olaylar silsilesini öğrenme şansımız olur.

 

     Ölüm İçin Seçilmiş gerilimin her sayfada zirveye tırmandığı, zihinler arası geçişlerle dolu, akıcı, anlaşılır ve temposu yüksek bir polisiye gerilim romanıydı ve sonuyla pek çok okur gibi beni de epey bir şaşırttı. Soluksuz okunacak bir seri arayışındaysanız Alvarez & Pescoli Serisi’ni kitaplığınıza eklemenizi öneriyorum.

 

Serinin ilk kitabı olan Ölüme Terk Edilmiş kitap yorumum için tıklayınız.

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu ölüm için seçilmiş kitap yorumu ölüm için seçilmiş ölüm için seçilmiş kitap konusu regan pescoli selena alvarezlisa jackson alvarez ve pescoli serisi alvarez & pescoli serisi polisiye gerilim sonsuz kitap yakamoz kitap ölüme terk edilmiş selena alvarez regan pescoli to die serisi
Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

         “FBI’ın profil analizcileri ve sorgu memurları
Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir – Tuğba Dalkılıç

Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir – Tuğba Dalkılıç

İş yaşamı ve kişisel gelişim kitapları denince akla gelen en kıymetli yayınevi Elma Yayınevi’nin
Manastır – Chris Culver

Manastır – Chris Culver

Chris Culver’i haftalar boyu satış listelerinin zirvesine taşıyan ve satış
Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

Illuminae ile başlayıp Gemina kitabıyla devam eden gezegenler

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie