Kitap Mimarı Logo
19 Şubat 2021

Ölüm Diken Üstünde – Agatha Christie

Ölüm Diken Üstünde – Agatha Christie

“Doğrusu en beklenmedik yerlerde insanın karşısına çıkıyorsunuz, Mösyö Poirot.”

     Dedektifler ikiye ayrılır, cinayet dosyaları önüne gidenler ve kendini gizemli bir cinayetin ortasında bulanlar. Müfettiş Japp’ın da dediği gibi Hercule Poirot’un ikinci grupta yer aldığını artık hepimiz biliyoruz.

 

     Ölüm Diken Üstünde, yaklaşık 50 kitaplık Hercule Poirot Serisi’nin 12. kitabı. Bu kitapta başarılı dedektif karşımıza La Bourget’den, Croydon’a giden bir uçakta çıkıyor.
     Poirot, sıkıntı yaşadığı uçak yolculuğunu en az hasarla atlatmak için koltuğunda uyuklarken, uçağın geri kalanında yolcuların çoğunda derin bir sohbet hakim. Mesleki heyecanla derin bir sohbete dalan baba oğul iki arkeolog, piyangodan kazandığı parayla küçük bir kumar kaçamağına çıkan Janet Grey’le, Janet’in güzelliğinden onu görür görmez etkilenen ve kumarhaneden sonra bir kez de uçakta karşısına çıkan genç adam Norman Gale, Kont Horbury’nin pek de ona uygun olmayan karısı Cicely Horbury ve Kont Horbury’nin eski dostu ve komşusu olan soylu Lady Venetia Kerr… Bu ikili gruplar arasında sohbet sürerken uçağın geri kalan koltuklarında, yolculuğu Poirot gibi sükûnetle sürdüren diğer yolcularsa; dedektif romanları yazarı Daniel Clancy, doktor Roger Bryant, iş adamı James Ryder, Kontes Horbury’nin oda hizmetçisi, Madam Gisselle ve hizmetçisiydi. Az sayıda yolcusuyla uçak inişe geçmek üzereyken iki uçak garsonu müşterilerine dağıttığı hesap pusulalarını tahsil etmek için hareketli bir çalışma içindeydiler. İşte ne olduysa o sıra oldu ve yolculuğun son yarım saatinde uyukladığı düşünülen Madam Gisselle’in koltuğa yığılmış cesedi garson tarafından fark edildi.

 

     Garson, daha önce sık sık misafir ettiği müşterisi Madam Gisselle’in öldüğünü fark edince uçaktaki doktordan ilk muayeneyi yapması için yardım istiyor. Poirot’da gözlem yeteneği ve olağanüstü durumlarda etrafındakileri yatıştırma özelliğiyle Madam Gisselle’in muayenesinde doktora yardım ediyor.

 

     Açıkçası kitabın bundan sonrası klasik bir Agatha Christie gizemi. Madam Gisselle’in ölümüne dair her bulgu arı sokmasını işaret ederken Poirot, kadının İran bölgesinde bulunan zehirli bir ok ile öldürüldüğünü keşfediyor. Uçakta sayılı insan varken gerçekleşen bu cinayete dair soru işaretleri, sayfa sayısı ilerledikçe yapılan soruşturmanın derinleşmesiyle birlikte artış gösteriyor.

 

     Agatha Christie romanlarının vazgeçilmez unsurlarından biri olan ve onlarca roman okumama rağmen doyamadığım bir diğer detay, bir süre sonra neredeyse her karakterden şüphelenmeye başlamamız. Ölüm Diken Üstünde kitabında da yazar, karakterleri bu cinayeti işleyecek sebeplerle karşımıza çıkartmış.

 

     Ölüm Diken Üstünde’de dikkatimi çeken ve beğendiğim bir diğer nokta bazı karakterlerin, çözülmemiş cinayet soruşturmasında zanlılardan biri oldukları için yaşadıkları değişiklikler oldu. Bazıları bu cinayete karışmış olmanın popülerliğini kısa sürede paraya çevirirken, bazılarıysa müşterilerini tek tek kaybedip adını temize çıkartmanın kestirme yollarını aramaya başladı.

 

     Uçak yolculuğunda başladığı soruşturmasını titizlikle detaylandıran Hercule Poirot, cinayet soruşturmasının peşini bırakmadı ve okuru beklenmedik sona doğru adım adım ilerletti.  

 

     2021 yılında, tüm dünyada yapılan #ReadChristie etkinliği kapsamında her ay bir Agatha Christie romanı okumaya devam edeceğim. Sizler de bu etkinliğe katılmak istiyorsanız @officialagathachristie ‘den ya da @altınkitaplar ‘dan etkinlik detaylarına ulaşabilirsiniz.

 

Diğer Agatha Christie kitap yorumlarım;

Acı Kahve

Üç Yanlık Üç Ceset

Doğu Ekspresinde Cinayet

Miss Marple'ın Son Maceraları

Ve Perde İndi

Beş Küçük Domuz

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu kitap tavsiyesi agatha christie ölüm diken üstünde altın kitaplar hercule poirot ölüm diken üstünde kitap konusu ölüm diken üstünde kitap yorumu polisiye roman
Cerrah – Tess Gerritsen

Cerrah – Tess Gerritsen

Gerilimi ilk sayfadan itibaren damarlarınızda hissedeceğiniz bir Tess Gerritsen kitabı Cerrah… Tıbbi
Üç Yanlış Üç Ceset – Agatha Christie

Üç Yanlış Üç Ceset – Agatha Christie

     Bu zamana kadar okuduğum en ilgi çekici Agatha Christie kitabı Üç
Asla Vazgeçme – Rainbow Rowell (Simon Snow #1) (Çeviren: Gizem Yeşildal)

Asla Vazgeçme – Rainbow Rowell (Simon Snow #1) (Çeviren: Gizem Yeşildal)

Hayatıma ‘hayran kurgusu’ (fan fiction) türünü katan Simon Snow Serisi’nden
Köpek Düşleri – Markus Zusak (Wolfe Brothers #1)

Köpek Düşleri – Markus Zusak (Wolfe Brothers #1)

     Kitap Hırsızı ve Hiç Kimse Sıradan Değildir gibi sevilen romanların yazarı

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie