Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Miss Marple’ın Son Maceraları – Agatha Christie

Miss Marple’ın Son Maceraları – Agatha Christie

Miss Marple, Agatha Christie’nin yarattığı unutulmaz karakterlerden biri. Bir diğer Christie karakteri olan Hercule Poirot’a nazaran dedektiflik meselelerini daha acemice gerçekleştirse de kendine has akıl yürütme becerisi, insanları gözlemleme başarısı ve sevimli halleriyle pek çok okurun favori kitap karakteri olan bu tonton hanımefendiye Miss Marple’ın Son Maceraları kitabı ile veda ediyoruz.

 

     İlk kez 1930 yılında, Ölüm Çığlığı kitabıyla merhaba dediğimiz Miss Marple’ın hikayeleri,1979 yılında yayımlanan Miss Marple’ın Son Maceraları kitabıyla sona erse de okurların kitaplığına konuk olmaya hala daha devam ediyor. İlgiyle takip edilen serinin toplamda 13 kitabı var. Son kitaplar 1930’lu yıllarda yazılmış olsa da Agatha Christie’nin ölümünden sonra yayımlanabilen kitaplarından olmuş. Miss Marple’ın Son Maceraları’na geçmeden önce isterseniz seri sıralamasını bir kez daha hatırlayalım.     Agatha Christie’nin Miss Marple Serisi kitapları sıralaması, orijinal adı ve yayımlanma tarihi ile;

Ölüm Çığlığı, Murder at the Vicarage – 1930
Cinayet Kulübü, The Thirteen Problems - 1932
Cesetler Merdiveni, The Body in the Library – 1942
Esrarengiz Parmaklar, The Moving Finger -1942
Cinayet İlanı, A Murder Is Announced -1950
Zarif Bir Cinayet Gecesi, They Do It with Mirrors -1952
Porsuk Ağacı Cinayeti, A Pocket Full of Rye – 1953
16:50 Treni, 4:50 from Paddington -1957
Ve Ayna Kırıldı, The Mirror Crack'd from Side to Side - 1962
Ölüm Adası, A Caribbean Mystery – 1964
Cinayetler Oteli, At Bertram's Hotel – 1965
Ölüm Meleği, Nemesis – 1971
Uyuyan Ölüm, Sleeping Murder – 1976
Miss Marple’ın Son Maceraları, Miss Marple's Final Cases – 1976
Miss Marple: The Complete Short Stories – 1985


     Miss Marple Serisi ve diğer Agatha Christie kitaplarının aksine Miss Marple’ın Son Maceraları çok sayıda kısa öyküden oluşuyor. Tapınak, Tuhaf Bir Şaka, Mezura Olayı, Kahya Kadın, Kusursuz Hizmetçi, Miss Marple Bir Öykü Anlatıyor, Terzinin Bebeği, Karanlık Sularda, Greenshaw’s Folly isimli 9 öyküden oluşan kitabın farklı bir özelliği daha var. Kitapta yer alan öykülerin hepsi polisiye değil. Aralarında gizemli olaylar ve esrarengiz meselelere değinen adeta gerilim romanı tadında iki öykü de var. Özellikle Terzinin Bebeği ve Karanlık Sular uzun uzun yazılsa gerilim romanı olabilecek öyküler. Aslında bu uzun uzun yazılsaymış fikri neredeyse bütün öyküler için geçerli. Diğer kitapların aksine daha çok öykü barındırdığı, Miss Marple’ın başarılı insan ilişkileri ve küçük detaylarla sonuca ulaştırdığı soruşturmalar ve yazarın her kitabında karşımıza çıkan merak unsuru kitabı en sevdiğim Agatha Christie kitapları listeme yerleştirdi. Miss Marple’ın kimi zaman oturduğu yerden aydınlığa kavuşturduğu olayları barındıran kitabın yazar ile tanışma kitabı olarak seçilip seçilmemesi konusunda biraz kararsızım.

 

     Miss Marple’ın Son Maceraları, yazarın kalemini tanımak adına sunduğu 9 öykü ile başarılı bir tanışma kitabı olabilir. Bir yandan da diğer kitapların aksine bu kitaba özel cinayet soruşturması içermeyen öyküler, yazarın diğer kitaplarına karşı önyargılı olmanıza neden olabilir. Christie’nin cinayet soruşturması içeren kitabıyla Agatha Christie okunmaya başlansa daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu durumda karar sizin. Yazdığı her kitap baş döndürücü sürükleyicilikte ve tahmin edilemez sonlarla dolu olduğu için genel anlamda bütün Agatha Christie eserlerini kitaplığınıza eklemenizi öneriyorum.

 

Instagram hesabımı takip etmeyi ve önerimle okuduğunuz kitaplara #kitaplığınaekle etiketini eklemeyi unutmayın.

kitap mimarı kitap yorumu miss marple'ın son maceraları miss marple serisi agatha christie altın kitaplar miss marple series books miss marple serisi sıralaması polisiye roman kitap tavsiyesi
Mürebbiye – Stefan Zweig

Mürebbiye – Stefan Zweig

Stefan Zweig okuyup da sevmeyen okurla karşılaşmadım. Sıkça dile getirdiğim gibi kalemine
Yarasalar Vadisi – Tuncel Altınköprü (Korku Tüneli #1)

Yarasalar Vadisi – Tuncel Altınköprü (Korku Tüneli #1)

Şimdilerde hasretle andığım uzak birer hatıraya dönüşen kitap fuarı gezilerimde, yeğenime
Martı - Anton Çehov

Martı - Anton Çehov

2019 okuma listemi incelediğimde
Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera, Birol İnan’ın Hep Sevgili Kalalım ve Bellek kitaplarından sonra yayımlanan üçüncü

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie