Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Köpek Düşleri – Markus Zusak (Wolfe Brothers #1)

Köpek Düşleri – Markus Zusak (Wolfe Brothers #1)

     Kitap Hırsızı ve Hiç Kimse Sıradan Değildir gibi sevilen romanların yazarı Markus Zusak’ın genç yetişkinlere yönelik kaleme aldığı bir kitap Köpek Düşleri.

     Köpek Düşleri, aynı zamanda Wolfe Brothers Sersisi’nin başlangıç kitabı.
Wolfe Brothers Serisi Köpek Düşleri, İt Dalaşı ve Köpekler Ağladığında isimli üç kitaptan oluşuyor.

     Köpek Düşleri’nde Markus Zusak, Cameron Wolfe isimli erkek çocuğun ergenlik yıllarında yaşadığı duyguları, değişimleri ve sorgulamaları konu olarak ele almış. Bir erkeğin ergenlikte benzer ruhsal değişimler ya da sorgulamalar yaşayıp yaşamadığını bilemeyeceğim ama emin olduğum bir tek konu var ki Markus Zusak ne yazsa okunuyor!

     Kitabı okumaya uzun zaman önce karar vermiştim çünkü Markus Zusak’ın akıcı, etkileyici ve çarpıcı bir dili var. Basit kelimelerle büyülü bir dünya yaratabilen yazarın gençler için kaleme aldığı kitapta bile yetişkin okuyucusunu mutlu edecek nüanslar yaratmış olduğuna emin bir şekilde okuma listeme ekledim Wolfe Brothers Serisi’ni. Hüzünlü, tarihi ve okurken araştırma gerektiren bir kitap sonrası kısa bir soluklanma amacıyla aklıma gelen ilk kitap Köpek Düşleri oldu ve beklentimi fazlasıyla karşıladı.

     Cameron Wolfe, ağabeyi Ruben’le asla gerçekleştirmedikleri hırsızlıklar planlayarak sıkıldıkları hayatlarına renk katmaya çalışan ve neredeyse her konuda şikayet edebilen iki kardeş. Cameron ve Ruben’in Sarah adında bir ablaları ve diğer kardeşlere mesafeli duran Steve adında bir ağabeyleri var. 4 çocuklu Wolfe ailesinde, ergenliğin neredeyse her aşamasından bir erkek çocuk bulmak mümkün. Kitap Cameron’un ağzından kaleme alınmış ve ağırlıklı olarak onun başından geçenleri ele alıyor olsa da aslında bütün karakterler yeterince yer bulmuş. Markus Zusak başlangıç kitabı olarak karakterleri tanıtırken, dikkat çekici bir girişle Wolfe Brothers Serisini başlatmış ve sürükleyici bir kitaba imza atmış.

     Köpek Düşleri, Cameron’un başından geçenler ve sonrasında gördüğü kabus ya da rüyalardan oluşan 14 bölümden oluşuyor. Gerçek bir olay ve ardından görülen rüya kurgusuna başka hiçbir kitapta rastlamadım bu yüzden kitabı kurgusal açıdan da beğendim. Dilinin akıcılığı ve Cameron’un yer yer insanı düşündüren iç hesaplaşmaları kitapta hoşuma giden diğer detaylardandı.

     Puntosu büyük bir kitap olduğu için yetişkinler tarafından oldukça kısa sürede okunabilen Köpek Düşleri’ni, dünya ile hesaplaşması bitmemiş herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Neticede yaşımız kaç olursa olsun değişim devam ediyor ve etrafımızdaki dünyayı sorgulamaktan Cameron Wolfe gibi asla vazgeçmiyoruz…

 

 

kitapmimari.com'da Ayın Yazarı - Markus Zusak. İlgili yayına ulaşmak için tıklayınız.

kitap mimarı kitap yorumu köpek düşleri markus zusak wolfe brothers wolfe kardeşler serisi martı yayınları kitap kitap hırsızı hiç kimse sıradan değildir
4. Maymun – J.D. Barker (4MK Thriller #1)

4. Maymun – J.D. Barker (4MK Thriller #1)

Kitap tavsiyesinde bulunurken o kitabı nasıl bir ruh haliyle okuduğumu ya da okuduktan sonra neler
Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera, Birol İnan’ın Hep Sevgili Kalalım ve Bellek kitaplarından sonra yayımlanan üçüncü
Psikopat – Tami Hoag

Psikopat – Tami Hoag

     Polisiye kitaplara karşı kayıtsız kalamıyorum. Kalbimin ve kitaplığımın
Oblomov – İvan Aleksandroviç Gonçarov

Oblomov – İvan Aleksandroviç Gonçarov

Rusya’nın dünyaya kattığı kuşkusuz binlerce kıymetli değer vardır ama edebiyat dünyası

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie