Kitap Mimarı Logo
15 Şubat 2022

Kitap Aşkı – Debbie Tung (Çeviren: Ece Çavuşlu)

Kitap Aşkı – Debbie Tung (Çeviren: Ece Çavuşlu)

Merhaba!

 

       Okumaya, yazmaya, Merhaba Kitap Kulübü sayesinde kitaplar hakkında uzun uzun konuşmaya devam ediyordum ama 2021 yılının temmuz ayından beri kitap yorumu hazırlamamıştım. Bu upuzun ve planlamadığım aranın bir sebebi yoktu. ‘Olur bazen böyle şeyler!’ dedim ve akışına bıraktım ve kitap yorumu yazmaya verdiğim o koskoca arayı Kitap Aşkı’ndan bahseden sevimli bir karikatür kitabıyla sonlandırmaya karar verdim. Kısacası “Geri geldim a dostlar!”.

 

       Karikatür bakmayı/okumayı sevdiğim bir tür olduğu için son yıllardaki pek çok karikatüristi, çizimleri daha kitap haline gelmeden takip etmeye başlıyordum. Benim için bu süreç; çizeri takip etmek/desteklemek, orijinal dilde yayımlanan karikatür kitabının dilimize çevrilmesini dört gözle beklemek ve kitabı kitaplığıma eklemekle sonuçlanan tatlı bir bekleyişle ilerliyordu. Kitap Aşkı’nda tüm rutinim bozuldu diyebilirim! Daha önce hiç karşılaşmadığım ve sadece kitaplar hakkında karikatürler içeren bir kitapla karşılaşınca küçük sevinç çığlıkları attım. Gerçekten çok uzun zamandır çizgisine, konusuna aşina olmadığım bir karikatür kitabıyla karşılaşmamıştım. Debbie Tung karikatürlerini gözden kaçırdığıma hayıflansam da beni bekleyen bu hazine için heyecanlanıp daha fazla ertelemeden 2021’in son günlerinde yayımlanan Kitap Aşkı’nı kitaplığıma ekledim.

 

       Kitap Aşkı, kitap kurdu olmanın tüm inceliklerini sayfalarında bulabileceğiniz bir eser.
       Debbie Tung zarif ve minimal çizimleriyle kitaplara dair hissettiğimiz her bir tutkulu duyguyu karikatür haline getirmiş. Artık herkesçe bilinen; ayraç kullanma hassasiyeti, kitap ödünç verememe sorunu, kitapçıda/kütüphanede saatlerce zaman geçirme hali, kokusuna müptela olunduğu için sadece basılı kitap okuyabilmenin yanı sıra pek çok okurun zaman zaman yaşadığı; sevdiği karakter ölünce hüzünlenme, okuduğu kitapla sesli bir kavgaya tutuşma, sarsıcı bir kitap bitirdiğinde bir süre boşlukta savrulma gibi okur olmanın getirdiği bazı duygusal tepkilere de bolca değinmiş.

 

       Okur olmaya dair alışkanlıkların daha önce pek çok karikatürist tarafından çizildiğini görmüştüm ama okur olmanın hissettirdiği duygularla ilk defa karşılaşıyorum. Kitap Aşkı işte tam da bu sebepten her okurun kitaplığında yer almayı her bir sayfasıyla hak ediyor.

 

       Kolay okunabilir olması bir yana Kitap Aşkı göz alıcı çizimleriyle okura ara verme şansı tanımayan bir solukta okunacak kitaplardan. Göz alıcı, kalp ısıtan karikatür kitapları ve çizgi romanları ülkemize getiren Yabancı Yayınları’nın, Ece Çavuşlu çevirisiyle dilimize kazandırdığı Kitap Aşkı; tekrar tekrar okuyabileceğiniz, tüm aile fertlerince okunabilecek ve kitap okuma durgunluğu yaşadığınız zamanlarda okuyabileceğiniz kitaplardan biri. Bu yüzden bir an önce kitaplığınıza eklemenizi ve okuduktan sonra kolay ulaşabileceğiniz bir rafa yerleştirmenizi öneriyorum.

 

Sevgiler!

 

Diğer kitap yorumlarım için tıklayınız.

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu kitap yorum sitesi kitap aşkı kitap aşkı kitap yorumu kitap aşkı debbie tung yabancı yayınları karikatür book love ece çavuşlu
Ivan Isaenko’nun Görünmeyen Yaşamı – Scott Stambach

Ivan Isaenko’nun Görünmeyen Yaşamı – Scott Stambach

  Kitapların, başka kitaplara benzetildiği ön kapak sloganlarına pek itibar etmesem
Profilci – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #1) (Çeviren: Berk İlter)

Profilci – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #1) (Çeviren: Berk İlter)

       Profilci, Doğuştan Yetenekliler serisinin ilk kitabı.
Psikopat – Tami Hoag

Psikopat – Tami Hoag

     Polisiye kitaplara karşı kayıtsız kalamıyorum. Kalbimin ve kitaplığımın
Cerrah – Tess Gerritsen

Cerrah – Tess Gerritsen

Gerilimi ilk sayfadan itibaren damarlarınızda hissedeceğiniz bir Tess Gerritsen kitabı Cerrah… Tıbbi

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie