Kitap Mimarı Logo
15 Aralık 2020

Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak – Stéphane Garnier

Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak – Stéphane Garnier

Uluslararası Çok satan etiketiyle raflarda boy gösteren, kapağındaki dokulu kedi figürüyle okuru daha kitaba dokunduğu an büyüleyen Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak, bu zamana kadar okuduğunuz en farklı kişisel gelişim kitaplarından biri olmaya aday.

 

Stéphane Garnier, kedisi Ziggy’ye ithaf ettiği kitabında, yine onun yardımıyla insanoğluna nasıl daha özgür, sakin, meraklı, gözlemci, ihtiyatlı, gururlu, zarif, sessiz ve karizmatik olunacağını gösteriyor. Örnek alınması gereken kedi davranışları, zaman zaman kedileri anlamak adına minik bir rehber olma özelliği sunsa da kitabın amacı kedilerin hiçbir çaba sarf etmeden mükemmel hayata ulaştıkları günlük rutinlerini insan hayatına nasıl adapte edileceğini göstermek.

 

Hayatını kedilerle paylaşan insanların çok iyi bildiği ama çoğumuzun kendi hayatına uygulamayı daha önce düşünmediği, kedilere özgü davranışları ortaya seren yazar; kedilerin kendini kabul ettirmeyi bilen ya da her şeyden önce kendisini düşünen davranışlarını neden örnek almamız gerektiğini ortaya koyuyor.

 

Diğer kişisel gelişim kitaplarının aksine, kitap bir kedi üzerinden ele alındığı için okuru hayat ve kedilerin doğal yaşamıyla alakalı düşündüren bir yanı var. Bu özelliğiyle kitabı hem kendinizi hem de kedinizi anlamak için okumayı tercih edebilirsiniz. Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak kitabının bana göre en keyifli yanı bölüm başlarında yer alan ünlü kişilerin kedilere dair sözlerini içeriyor olmasıydı. Geçmişten günümüze pek çok yazar, şair ve ünlü ismin kedilere dair söylediklerini derleyen Stéphane Garnier okura kedilere ve kendi iç dünyalarına dair düşünme fırsatını yine bir kedi rehberliğinde, bölüm sonlarında yer alan Kedinin Günlüğü bölümlerinde sunuyor.  

 

Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak, tüm aile üyelerince okunabilecek her yaşa uygun kitaplardan biri. Kolay okunabilir olması ve okuru yormayan içeriğiyle bir kaç saatte bitirebileceğiniz kitabı yoğun zamanlarınızda kısa bir mola vermek için tercih edebilirsiniz. Açıkçası ben bu özellikteki kitapları, iki ağır kitap arasında kafamı dağıtmak ya da kitap okuyamadığım günlerde hızlıca bir kitap bitirip, motivasyon sağlamak için tercih ediyorum.

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu kedi gibi düşünmek ve davranmak paloma yayınevi kedi gibi düşünmek ve davranmak kitap yorumu kişisel gelişim kitabı
Fahrenheit 451- Ray Bradbury

Fahrenheit 451- Ray Bradbury

     Bilim kurgu romanların vazgeçilmez yayınevi İthaki'nin okurlarla
Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum - Dr. Serkan Karaismailoğlu

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum - Dr. Serkan Karaismailoğlu

            Son yıllarda tıp dünyasında
Büyük Yazarların Gizli Hayatları – Robert Schnakenberg

Büyük Yazarların Gizli Hayatları – Robert Schnakenberg

     41 sevilen ve dünyaca tanınan yazar hakkında, muhtemelen daha önce hiç duymadığınız
İt Dalaşı – Markus Zusak (Wolfe Brothers #2)

İt Dalaşı – Markus Zusak (Wolfe Brothers #2)

     Dili ağır ve okurken pek çok araştırma yapmamı gerektiren bir roman sonrası,

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie