Kitap Mimarı Logo
28 Nisan 2022

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

 

       “FBI’ın profil analizcileri ve sorgu memurları vardı. Bu ajanlar eğitimli ve bu alanda deneyimliydiler. Bizde olmayan belki de milyon tane şeye sahiplerdi ama sahip olmadıkları tek şey bizdeki gibi içgüdülerdi. Bu programın bütün amacı buydu. Judd’ın, FBI’ın bizi aktif davalarda kullanmasından korkma sebebi de buydu, bir kere başladıklarında duramazlardı.”

 

       Sanırım Jennifer Lynn Barnes’ın yarattığı The Naturals Serisi’ni en iyi tanımayan cümle bu.

 

       Doğuştan Yetenekliler hayatımıza ilk kitap Profilci ile girmişti ve ilk kitapta daha çok Cassie Hobbes’un programa dahil olma sürecine tanık olmuştuk. Ayaklı yalan makinesi Lia, istatistik dehası Sloane, insanların hissettiklerini bir bakışta anlayan Michael ve tıpkı Cassie gibi profil analizcisi Dean ile ilk kitapta tanışmış olsak da bütün karakterler hakkında derin bir bilgi alamamıştık. Katilin İçgüdüsü’nde hem program hem de karakterlere dair daha geniş bir perspektiften bakma şansı buluyoruz. Bu açıdan ele alınca kitabın ilk kitaba göre daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 

 

       The Naturals Serisi’nin ikinci kitabı olan Katilin İçgüdüsü’nde oklar bu kez Dean Redding’e çevriliyor. Dean, Doğuştan Yetenekliler Programı’na katılmadan önce yani küçük yaşlarda seri katil babası tarafından pek de hoş olmayan şeyler yapmaya zorlanmış bir çocuktu. Onun hikayesine Profilci’de az da olsa değinilmişti ama okurlar olarak Dean’i tanıdığımız kitap Katilin İçgüdüsü oluyor. Aynı şekilde Lia ve Michael’ı da bu kitapta daha yakından tanıyoruz. (Akıllara Criminal Minds’taki efsane karakter Dr. Spencer Reid’i getiren Sloane’ı tanımak için serinin üçüncü kitabını beklememiz gerek.)

 

       Katilin İçgüdüsü’nde, doğuştan yetenekli gençlerimiz, Dean’in yakından şahit olduğu cinayetlere benzer cinayetler işleyen taklitçi bir seri katilin peşine düşüyor. FBI ardında kanlı olay yerleri bırakan seri katili yakalamak için tüm imkanlarını seferber ediyor ve gizli silahı olarak ortaya yetenekli gençleri sürüyor. Gençler koruyucuları Judd’ın tüm karşı çıkışlarına rağmen ilk kez aktif bir davada görev alıyor.

 

        Yeteneklerine tecrübeli FBI ajanları tarafından başvurulan gençler sahadaki ilk görevlerinde kendilerini büyük bir tehlikenin içinde buluyorlar ve Katilin İçgüdüsü’nde yaşananlar Doğuştan Yetenekliler Programını kritik bir sürece sokuyor. Tabii tüm bu aksiyonlu seri katil avının yanı sıra ikili ilişkilerde de tüm dengeleri alt üst eden adımlar atılıyor.

 

       The Naturals’in hızlı okunur bir seri olduğunu ilk kitapta da belirtmiştim. Katilin İçgüdüsü’nü de kısa sürede bitirdim ve Profilci’ye nazaran daha çok sevdim.

 

       Profilci yorumumu “Jennifer Lynn Barnes okuru şaşırtacak büyük sürprizini serinin devam kitaplarına ayırmıştır, kim bilir?” sorusuyla bitirmiştim. Serinin üçüncü kitabını okuduktan sonra bu yorumu hazırladığım için gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki her kitapta konu ve işleniş derinliği artıyor. Eh o zaman lafı daha fazla uzatmayayım, serinin şimdilik dilimize çevrilmiş son kitabı olan Ölümcül Oyun’da görüşmek üzere!

 

The Naturals Serisi kitap sırası ve yorumlarım için tık tık:

 

Profilci – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #1)

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2)

Ölümcül Oyun - Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #3)

Bad Blood - Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #4) /Türkçe çevirisi yok.

 

 

 

kitap mimarı kitap yorumu kitap yorum sitesi kitap blogu profilci katilin içgüdüsü ölümcül oyun Jennifer Lynn Barnes katilin içgüdüsü kitap yorumu yakamoz yayınları polisiye the naturals serisi doğuştan yetenekliler serisi the naturals serisi kitap sırası doğuştan yetenekliler serisi sırası
Avcunuzdaki Kelebek – Ahmet Şerif İzgören

Avcunuzdaki Kelebek – Ahmet Şerif İzgören

Okurun içini ısıtan, en az kitap okuyan kişinin bile hızlı kitap okuma rekoru kırmasını
Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

Illuminae ile başlayıp Gemina kitabıyla devam eden gezegenler
Sarmaş Dolaş – Catana Chetwynd

Sarmaş Dolaş – Catana Chetwynd

  Ufak Tefek Aşk Halleri ile ikili ilişkilerin sıcak ve samimi
Ve Kızın Adı Gece – Ertürk Akşun

Ve Kızın Adı Gece – Ertürk Akşun

“Ölmeye değecek bir hayatın, uğruna ölünecek fikirlerin ve insanların

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie