Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Karışık – Sharon M. Draper

Karışık – Sharon M. Draper

2019’un ilk aylarında yayımlanan Blended çok geçmeden dilimize çevrildi ve Karışık isimli pembe minnoş bir kitap olarak raflarda yerini aldı. Tamamen tesadüf eseri yolumun kesiştiği kitaptan o kadar memnun kaldım ki,  genç arkadaşlarıma ve ebeveynlerine önermek için klavyemin başına geçtim. Gençler hazırsanız başlıyoruz!

 

     İçimdeki Müzik ile geniş okuyucu kitlesine ulaşan ve haftalarca çok satanlar listesinde yer alan Sharon M. Draper, Isabella’nın hikayesini işlediği Karışık ile hem kalplere hem de akıllara dokunuyor. Isabella anne ve babasının ayrılığından sonra iki eve bölünmüş bir hayat yaşayan, ortaokula giden ve piyano konserine hazırlanan bir kız.

 

     Isabella’nın iki ailesini yani anneler, babalar ve babanın yanına yerleşen bir abisini beraber gördüğü tek zaman dilimi kendi değimiyle değişim günü olan Pazar. Her pazar bir evden diğerine sürüklenen Isabella’nın baş etmek zorunda kaldığı bu bölünmüşlük yetmiyor gibi uğraşması gereken büyük bir sorunu daha var.

 

     Yıllarca etnik kökenine dair düşünmemiş beyaz bir anne ve siyahi bir babanın kızı Isabella. Kendisine yöneltilen ırkçı sorulara cevap veremiyor çünkü ne beyaz ne de siyah olarak tanımlanmak ona yetmiyor. O bazı özellikleriyle annesinin, bazı özellikleriyle de babasının kızı. Yani siyah ve beyazın muhteşem karışımı!
 

     Etrafındakilerin baskıya varan söylemleri Isabella’yı pek çok cevapsız soruyla baş başa bıraksa da kitap boyu büyük konser hazırlığına devam ediyor. Bir yere kadar yaşadıklarıyla baş edebilen Isabella’nın düşünceleri okulunda yaşadığı ırkçı saldırı sonrası sarsıcı bir şekilde değişiyor.

 

     Kitap o kadar gerçekçi bir kurgu ile kaleme alınmış ki hem düşündürüyor hem de insanı empati yapmaya zorluyor. Ülkemizde cilt rengine göre bir ayrım söz konusu olmasa da diğer başka pek çok açıdan ne yazık ki insanları kategorilere ayıran bir sosyal hayat yaşıyoruz. Maddi durum, memleket, ebeveynlerin sosyal statüleri gibi pek çok konuda acımasızca birbirini eleştiren çocuklarımız yok diyemeyiz ama sanırım bizde işler Karışık kitabındaki gibi çirkin boyutlara (en azından ortaokul, lise binalarında) ulaşmadı.

 

     İnsanların elinde olmayan, değiştiremeyeceği ve inkar edemeyeceği sebeplerden dolayı baskıya uğradığında hissettiklerine dair kalp ısıtan ve yer yer yüz güldüren sıcak bir hikaye okumak istiyorsanız eğer Karışık tam size göre!

kitap mimarı kitap yorumu karışı kitap yorumu karışık blended içimdeki müzik genç timaş gençlik romanı sharon m. draper
Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

     Yüz elli yılı aşkın süredir, büyük küçük herkes tarafından sevilerek
Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

         “FBI’ın profil analizcileri ve sorgu memurları
Gurebahane-i Laklakan – Ahmet Haşim

Gurebahane-i Laklakan – Ahmet Haşim

Adını dünyanın ilk hayvan hastanesi olan ve leylekler başta olmak üzere yaralı göçmen kuşların
Cari Mora – Thomas Harris

Cari Mora – Thomas Harris

Yarattığı Hannibal Lecter karakteriyle sadece edebiyat dünyasının değil,

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie