Kitap Mimarı Logo
11 Temmuz 2021

Kalp Çarpıntısı Cilt 1 – Alice Oseman (Heartstopper #1)

Kalp Çarpıntısı Cilt 1 – Alice Oseman (Heartstopper #1)

 

Genç çizer Alice Oseman’ın henüz kitap haline gelmeden binlerce okura ulaşan; sıcak, samimi, gerçekçi ve aşk dolu çizgi roman serisi Heartstopper, Yabancı Yayınları’nın özverili çalışmasıyla dilimize kazandırıldı.

 

       Önceleri başka bir yayınevi tarafından yayımlanacağı duyurulan Kalp Çarpıntısı, gelen tepkiler(?) üzerine sessiz sedasız iptal edilmişti. Nick ve Charlie isimli iki gencin arkadaşlıktan aşka dönüşen hikayesini uzunca bir süre orijinal dilindeki online yayınlardan takip etmek zorunda kalmıştık. Bu arada belirtmeliyim ki İngilizce bilginiz başlangıç seviyesinde bile olsa günlük konuşma dilinde yazılan bu çizgi roman serisini rahatlıkla orijinal dilinde de okuyabilirsiniz.

 

 

       Pek çok okur gibi geçmişte yaşanan bu tatsız iptal süreci canımı sıkmıştı ama iki cilt arasındaki sürenin söz verdikleri gibi kısacık olması ve Yabancı Yayınları’nın baskı, istikrar, iletişim kalitesi göz önünde bulundurulunca serinin Yabancı Yayınları etiketi taşımasına çok memnun oldum. Hatta o kadar sevindim ki Yabancı Yayınları’ndan almayı ertelediğim bütün kitapları bir sepette toplayıp sipariş verdim. Bir okur olarak sevdiğimiz yayınevlerini, yazarları ve çevirmenleri kitaplarını satın alarak desteklememiz gerektiğini düşünüyorum. Biz ne kadar talep eder ve istekte bulunduğumuz serilerin tanıtımı için gönüllü bir çalışma içine girersek, yayınevleri de bizi sevdiğimiz kitaplarla kavuşturmaya Heartstopper örneğinde olduğu gibi daha bir hevesle girişir.

 

       Gelelim Kalp Çarpıntısı’nın büyülü ve sevimli dünyasına. Alice Oseman öyle güzel bir iş başarmış ki içinde ne ararsanız var. Eğlenceli bir dostluk hikayesi, romantik bir aşk, gerçekçi bir arayış, günümüz gençlerinin maruz kaldığı homofobik saldırılar ve zorbalıklar… Kısacası acısıyla tatlısıyla gerçekçi bir hikaye yatıyor bu çizgi roman serisinde ve okuru bu gerçekçiliği ile kalplerinden yakalıyor.

 

       Esas hikaye Charles ‘Charlie’ Spring ve Nicholas ‘Nick’ Nelson arasında geçse de renkli yan karakterler ile zenginleşen çizgi roman serisinin orijinal dilinde ilk 4 cildi yayımlandı. Beşinci ve son cildin 2022 yılında yayımlanması planlanıyor. Dilimize çevrilen ilk cilt ile 2021’in Haziran ayında buluştuk. İkinci cilt yayınevinin söz verdiği gibi çok kısa bir sürede 2021’in Temmuz ayında okurlarla buluştu. Seriyi orijinal dilinde okuduğum için iki cildi bir arada sipariş etmek için bekledim ve ilk cildin henüz bir ay dolmadan 2. Baskıyı yapmış olduğunu görünce çok sevindim.

 

       Kalp Çarpıntısı’nın özellikle genç okurlar tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum. Charlie ve Nick’in hikayesinde kendi arayışınıza yol gösterecek çok güzel anekdotlar bulabilirsiniz. Alice Oseman’ın Yazar Notu’nda da belirttiği gibi dünya genelinde binlerce takipçisi olan bu seriyi okumak için onlarca sebebiniz var. Gerçekçi bir aşk hikayesi, sımsıcak bir dostluk ve okurun kalbine dokunan dramatik çizimler.

 

       Seriyi uzun süredir takip edenler ve ilk cildi okuduktan sonra müptelası olacak yeni okur adayları için küçük bir müjdem var. Kalp Çarpıntısı çok yakında Netflix dizisi olarak ekranlarda yer alacak. (Dizi IMDb sayfası için tıklayınız.) 8 bölüm planlanan ve çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlanan Heartstopper dizisini seyretmek için şimdiden sabırsızlanıyorum. Eh, sabırsızlandığım bir diğer konu da 3. Ve 4. Cildin dilimize çevrilmesi. Umarım Yabancı Yayınları aynı hızla seriyi yayımlamaya devam eder ^^

 

Kalp Çarpıntısı Cilt 2 yorumum için tıklayınız.

kitap mimarı kitap yorumu kalp çarpıntısı heartstopper kalp çarpıntısı serisi kalp çarpıntısı cilt 1 alice oseman charlie ve nick heartstopper dizisi çizgi roman yabancı yayınları charlie spring nick nelson
Afet – Mehmet Anıl

Afet – Mehmet Anıl

     Bazı kitaplar vardır ya hani, bitirdiğiniz zaman suratınızın tam ortasına
Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu – Laurence Yep & Joanne Ryder

Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu – Laurence Yep & Joanne Ryder

Bir kitap okudum hayatım değişti derler ya hani, bir kitap okudum ve çocuk kitaplarına da internet
Buz Prenses – Camilla Läckberg

Buz Prenses – Camilla Läckberg

     Katıldığı yaratıcı yazarlık kursunda kaleme aldığı Buz Prenses
Machiavelli’nin Bahçesi – Büyük Yazarlardan Bahçe Kılavuzu

Machiavelli’nin Bahçesi – Büyük Yazarlardan Bahçe Kılavuzu

     Can Yayınları’nın Kırkmerak dizisinde;

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie