Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera, Birol İnan’ın Hep Sevgili Kalalım ve Bellek kitaplarından sonra yayımlanan üçüncü kitabı.

 

     “Hiçbir şey, tasarımın sıradanlığı kadar acı veremez bir mimara…” diye başlayan kitabın ana karakteri tıpkı yazar Birol İnan gibi mimar, ismi Sinan.

 

     Kitap boyu Sinan’ın ardında bırakacağı ustalık eseri sayılacak özel bir binanın tasarım sürecine ve bir yandan da sonu mavi yolculukla biten hayat hikayesine tanıklık ediyoruz.

 

     Sinan, sevip sevmediğimden emin olamadığım kitap karakterlerinden biri oldu. Açıkçası kitap boyu hissettiğim en güçlü duygu ikilemdi. Bence neredeyse her karakterin okuru şüphelendiren bir yanı var. Samimi mi sinsi mi? Duygusal mı duygusuz biri mi? Yaşanılan ilişki derin bir birliktelik mi yoksa yüzeysel bir şey mi kitap boyu bu gibi ikilemler karakterler hakkında daha sık düşünmeme neden oldu.

 

     Kalbim Pera’dan kısaca bahsetmek gerekirse yalnız bir adamın çıktığı kendini bulma yolculuğu olarak tanımlanabilir. Bu yolculuğa iki yakın arkadaş olan Sinan ve Murat’ın geçmişlerinden günümüze uzanan dostluğuna dair detaylar eşlik ediyor. Kitapta Sinan’ın duygu durumu ya da sorgulamaları kadar geniş bir yer tutan diğer şey muazzam detaylarla tasarlanmış bir evin inşası.
     Çoğu okurumun bildiği üzere peyzaj mimarlığı eğitimi aldım ve bu eğitimin bir parçası olarak temel mimarlık kavramlarına ve sanat tarihine yönelik pek çok ders gördüm. Bu sebeple Sinan’ın tasarladığı yapının gidişatı bir süre sonra kitapta en çok merak ettiğim konu haline geldi. Açıkçası temel mesleki eğitime sahip olmasaydım muhtemelen bu denli detaylı ve teknik bilgi gerektiren mimari terimlere sahip bir kitabı okurken kafamda canlandıramadığım için sıkılabilirdim. Kitabı okurken binaya dair detaylarda boğulduğunuzu hissetseniz bile okumaya devam etmenizi öneriyorum. Bina ve temsil ettiği soyut bazı kavramlar kitabın sonunda oldukça açıklayıcı bir şekilde tasvir ediliyor.

 

     Meslek etiği yüksek ama kendi hayatında bazı kuralları tanımayan Sinan’ın hayatı sorgulayan yolculuğu yer yer derin felsefi sohbet tadında ilerledi. Yine bana göre mavi tur ya da tasarlanan bina anlattıklarının ötesinde şeyleri temsil eden simgelerdi.

 

     Deniz kokusu esintisi taşıyan, aşk, dostluk gibi konularda düşündüren ihanet, sadakat ve iyilik dolu bu keyifli kitabı kitaplığınıza eklemenizi öneririm.

kitap mimarı kitap yorumu kalbim pera kalbim pera kitap yorumu birol inan mona yayınları roman
Savaş Sanatı – Sun Zi

Savaş Sanatı – Sun Zi

     Komutan ve aynı zamanda düşünür olan Sun Zi’nin savaş stratejilerini
Efsuncu Baba – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Efsuncu Baba – Hüseyin Rahmi Gürpınar

     Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Türk Edebiyatı Klasikleri
Infernaliana – Charles Nodier

Infernaliana – Charles Nodier

Charles Nodier, 1780-1844 yılları arasında yaşamış Fransız bir yazar. 1823 yılında Arsenal
Kızıl Ejder - Thomas Harris (Hannibal Lecter #1)

Kızıl Ejder - Thomas Harris (Hannibal Lecter #1)

Hannibal Lecter Serisi – Thomas Harris Edebiyat dünyasıyla sınırlı kalmayıp, başarılı

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie