Kitap Mimarı Logo
08 Mayıs 2021

Illuminae – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #1)

Illuminae – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #1)

Üç kitaplık Illuminae Dosyaları Serisi’nin ilk kitabı olan Illuminae, bu zamana kadar okuduğum en özgün baskıya sahip kitaptı.

 

       Amie Kaufman ve Jay Kristoff imzası taşıyan seri, gören her okura; yaşı, tür eğilimi ne olursa olsun kendini incelettirmeyi başarıyor. Normalde kitabın cildi, kapak tasarımı ya da ayraç/kutu gibi ek detaylarıyla ilgilenmeyen bir okur olmama rağmen, seriyi gördükten sonra konusunu bile incelemeden dış görünüşünü beğendiğim için satın aldım. Bunun gibi nadiren konu incelemeden yaptığım alışverişler genellikle hüsranla sonuçlansa da Illuminae’yi satın aldığım ve seriyi okumaya başladığım için gayet memnunum.

 

       Kitap yorumlarıma başlamadan önce kitabı nasıl bir ruh haliyle aldığımı belirtmeyi seviyorum. Bence kitaba karşı beklentimizin yüksek ya da nötr oluşu kitaptan aldığımız keyfin artmasını bire bir etkiliyor. Bahsettiğim gibi ben kitabı tamamen dış görünüşünden etkilenerek satın aldım ve kitaba karşı ne bir beklenti ne de bir önyargıya sahiptim. Kitabı okumaya başlayana kadar hakkında bildiğim tek şey bilim kurgu üçlemesinin ilk kitabı olmasıydı.

 

       Sadık okurlarımın bildiği üzere seri kitap başlangıçlarını da farklı bir gözle değerlendiriyorum. Diğer kitap yorumlarımın aksine seri başlangıçlarında görmeyi beklediğim ufak nüanslar ya da görmezden geldiğim bazı kusurlar olabiliyor. Illuminae’yi bu açıdan da ele alacağım. Hazırsanız başlayalım…

       Illuminae alışılmışın dışında yazılmış bir kitap. Klasik, anlatıcı olan ya da karakterin iç sesinden yola çıkarak olayların aktarıldığı bir roman değil. Tam da serinin ismi gibi dosya topluluğu demek mümkün bu kırmızı şömizli kitap için. Yaşadıkları uzay limanına düzenlenen saldırı sonucu yerle bir olan yerleşim yerlerini saniyeler içinde terk edip uzay gemilerine sığınan bir grup insanın uzay boşluğunda sürdürdüğü hayatta kalma mücadelesi olarak kısaca özetlenebilecek olan kitap alışılmışın dışında bir galaksiler arası yolculuk sunuyor. Yaşanan ani saldırı sebebiyle plansız ve kontrolsüz gerçekleştirdikleri tahliye ile aile üyelerinin bile farklı gemilere savrulduğu, kimin hayatta kaldığı kimin geride kalan ateş çukurunda yandığının tespit etmenin ilk etapta mümkün olmadığı bilinmezlikle dolu bir macera. 

 

       Kitap, aynı zamanda ana karakter olan Kady Grant ve Ezra Mason isimli iki gencin bir yetkili ile yaptığı görüşme notlarıyla başlıyor. Röportaj benzeri bu notlar yaklaşık 20 sayfa sürüyor ve kitabın bu kısmında neler yaşandığını anlamak biraz güç gelebilir. Mekan ve zamana dair netlik taşımayan bu görüşmelerden sonra karşımıza Wikipedia benzeri tasarlanmış bir Ünipedya sayfası çıkıyor ve yaşanan saldırının detayları, hayatta kalanların limanı nasıl terk ettikleri netlik kazanıyor.

 

       Illuminae, yazışmalar, raporlar, mailler, posterler, anonslar ve yer yer AIDAN isimli yapay zekanın iç sesine benzer kod satırlarından oluşuyor. Detaylı uzay gemisi çizimlerinin de yer aldığı kitapta zaman zaman karşınıza rotalar ya da uzay boşluğuyla dolu sayfalar çıkması mümkün. Açıkçası bu özgün iç sayfa tasarımı kitaba kolay okunan bir özellik katmış. Kitap 600 sayfalık biraz cüsseli bir eser olduğu için çoğu okurun gözünü korkutuyor olabilir. Sayfa tasarımı standart kitaplardan farklı olduğu için daha kısa sürede okuyacağınız bir eser olduğunu belirtmek isterim.

 

       Uzay boşluğunda süren, kimin dost kimin düşman olduğunun neredeyse son sayfaya kadar bilinmezliğini koruduğu bu hayatta kalma mücadelesi; kısa süre sonra hepimize tanıdık gelecek başka bir felakete dönüşüyor. Havada süzülen ve insandan insana bulaşan bir virüs salgını!

       Kurgu şirketler topluluğunun en acımasızları listeme yüksek sıradan giriş yapan BeiTech’in saldırıdan kurtulanları yok etmek adına her yolu denediği kitapta tüm bunlar yetmezmiş gibi kontrol edilemeyen ve görevi filoyu korumak olsa da düşmanca tavırlar sergileyen bir yapay zeka tutulması yaşandığını hatırlatmak isterim.

 

       Kısa sürede sığındığı uzay gemisinin hem içeriden hem de dışarıdan maruz kaldığı saldırılarla neredeyse tek başına savaşan Kady Grant’ın zeka dolu mücadelesine dönüşen Illuminae’de arka planda eşine az rastlayacağınız bir aşk hikayesi yaşanıyor. Saldırının gerçekleştiği gün ayrılık konuşması yapan Kady ve Ezra her ne kadar farklı uzay gemilerine sığınmış olsalar da Kady’nin hack becerileriyle iletişim kurmayı başarıyorlar. Ben bu aklı havada ve isyankar iki gencin samimi yazışmalarının kitaba farklı bir tat kattığını ve gerilimi yumuşattığını düşündüm ve çok sevdim.

 

       Gelelim bir seri kitap başlangıcı olarak Illuminae hakkındaki yorumlarıma. Seri kitaplardan beklentim, karakterleri tanıyıp geçmişleri hakkında kısa da olsa doyurucu bir bilgiye sahip olmak ve tüm bunların yanında beni sürükleyecek bir konunun olması. Illuminae’nin bu azımsanmayacak büyüklükteki beklentimi karşıladığını söyleyebilirim. Dediğim gibi kitabın özellikle ilk bölümlerinde karakterleri tanımak ya da geçmişte yaşananları algılamak biraz zordu ama kitabın bütünü göz önüne alındığında gayet keyifli bir yolculuk oldu.

 

       Illuminae’nin zeka dolu özgün bir macera olduğunu düşüyorum. Bilim kurgu tutkunları için kitabın bilim kurgu dozu hafif gelebilecek olsa da tasarım ve yazım şekli açısından emsaline az rastlanır bir kitap olduğu için türü seven sevmeyen her okurun mutlaka kitaplığına eklemesi gerektiğini düşünüyorum. İlk kitap soru işaretleriyle sonlandığı için serinin devam kitabı olan Gemina’yı okumak için sabırsızlanıyorum. Eğer benim gibi sabırsız okurlardansanız iki kitabı bir arada temin edebilirsiniz.


       Son olarak, baştan savma bir çeviri ile sunulmuş olsa kitap anlaşılamaz metinler topluluğundan öteye geçemezdi. Bu yüzden başta çevirmen Sevinç Seyla Tezcan olmak üzere, kitabın editörlüğünü yapan İlker Sönmez ve düzelti gibi çoğu yayınevi tarafından atlansa da okur zevkine büyük bir etki eden uğraşla ilgilenen Çiçek Eriş’e teşekkür ederim.

kitap mimarı kitap yorumu illuminae dosyaları serisi illuminae the illuminae files Illuminae kitap konusu Illuminae kitap özeti pegasus yayınları bilim kurgu amie kaufman ılluminae kitap serisi kitap blogu gemina obsidio
Kitap Aşkı – Debbie Tung (Çeviren: Ece Çavuşlu)

Kitap Aşkı – Debbie Tung (Çeviren: Ece Çavuşlu)

Merhaba!          Okumaya, yazmaya, Merhaba
Ölüm Diken Üstünde – Agatha Christie

Ölüm Diken Üstünde – Agatha Christie

“Doğrusu en beklenmedik yerlerde insanın karşısına çıkıyorsunuz, Mösyö Poirot.”
Vaiz – Camilla Läckberg

Vaiz – Camilla Läckberg

     Sevilen polisiye yazar Camilla Läckberg’in kaleme aldığı Fjällbacka

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie