Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir – Tuğba Dalkılıç

Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir – Tuğba Dalkılıç

İş yaşamı ve kişisel gelişim kitapları denince akla gelen en kıymetli yayınevi Elma Yayınevi’nin Bilgi – İyilik – Gelişim Serisi kapsamında yayımladığı Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir, başarılı spiker Tuğba Dalkılıç imzası taşıyor.

 

Tuğba Dalkılıç, adeta bilimsel bir araştırma titizliğiyle kaleme aldığı kitabında; güzel konuşmanın herkes için mümkün olduğunu ve bazı tekniklerle konuşmamızı geliştirebileceğimizi, hayatın içinden örnekler ve çalışma metinleriyle okuyucuya sunmuş.

4 bölümden oluşan kitap; İletişim, Güzel Konuşma Sanatı, Güzel ve Etkili Konuşmada Beden Dilinin Önemi ve Hitabet Sanatı ana başlıklarını içinde barındırıyor. Özellikle konuşarak para kazanan mesleklerden birinde çalışıyorsanız kitabın size çok şey katacağını düşünüyorum.

 

Açıkçası, konuşma üzerine bir kitap okumanın ne kadar etkili olacağına dair soru işaretleri ile başlamıştım kitaba ama “Güzel Konuşma Sanatının Sırları” bölümünde yer alan egzersizler o kadar açıklayıcı ve aşamalı yazılmıştı ki kitabın genelindeki anlaşılırlık egzersizlerde de devam ediyordu. Başta belirttiğim gibi güzel konuşmanın herkesçe yapılabileceğini ve güzel konuşmamız halinde edineceğimiz saygınlığı yaşamın içinden örneklerle aktaran kitap günlük hayatımıza etki eder nitelikte.

 

Sadece meslek gereği değil, sosyal hayatta da güzel konuşmanın meyvelerini toplayabileceğimizi aktaran Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir’de en sevdiğim cümle “Söz söyleyenin neresinden çıkarsa, dinleyenin orasına varır; dudaktan çıkan kulak kepçesinde kalır, yürekten çıkan yüreği bulur.” oldu. İlk sayfalarda yer alan bu alıntı üzerine çokça düşündüm ve doğruluğundan emin olunca kitabı rehber gibi ele aldım.

 

Kitabın ikinci bölümünde yer alan egzersizleri öylesine okuyup geçmek yerine, sayfa sayfa uygulayarak ilerlemenizi öneriyorum. Aksi takdirde kitap “öylesine” okunmuş kitaplarınızdan biri olur size yeni bilgiler katar ama teoride kalan bu bilgiler konuşmanıza yansıtamazsınız.


Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir’e dair bir diğer dikkat çekici husus ise Tuğba Dalkılıç’ın, okunuşunda hata yaptığımız kelimelerin doğru okunuşuna da yer vermiş olmasıydı.

Dolaylı ya da doğrudan hayatınıza etki edecek, sizi güzel konuşmanın ayrıcalıklı ve üstün dünyasına taşıyacak, rehber niteliğinde bu kıymetli kitabı; mesleği konuşmakla alakalı olsun olmasın herkesin okuması gerektiğini düşünüyor ve tavsiye ediyorum.

kitap mimarı kitap yorumu herkes güzel ve etkili konuşabilir tuğba dalkılıç bilgi iyilik gelişim serisi güzel ve etkili konuşma elma yayınevi kişisel gelişim kitabı
Acı Kahve – Agatha Christie

Acı Kahve – Agatha Christie

     Acı Kahve, Polisiye Kraliçesi Agatha Christie’nin kalemiyle tanışma kitabımdı.
Hannibal - Thomas Harris (Hannibal Lecter #3)

Hannibal - Thomas Harris (Hannibal Lecter #3)

Hannibal Lecter Serisi’nde sona yaklaşırken, tempo bir an olsun düşmüyor.   Seriye
Tarihte Yaşanmamış Olaylar – Ülkü Tamer

Tarihte Yaşanmamış Olaylar – Ülkü Tamer

     2018 yılında kaybettiğimiz Ülkü Tamer şüphesiz
Soğukkanlılıkla – Truman Capote (Çeviren: Ayşe Ece)

Soğukkanlılıkla – Truman Capote (Çeviren: Ayşe Ece)

       İzlediğim bir suç belgeseli sonrası adını okumak istediğim kitaplar

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie