Kitap Mimarı Logo
16 Eylül 2020

Hannibal Doğuyor - Thomas Harris (Hannibal Lecter #4)

Hannibal Doğuyor - Thomas Harris (Hannibal Lecter #4)

4 kitaplık Hannibal Lecter Serisi’nin temposu en düşük kitaplarından biri olmasına rağmen, kendini merakla okutan kitabı Hannibal Doğuyor’da okuru Hannibal’ın geçmişine uzun bir yolculuk bekliyor.

 

 

Hannibal’ın belki de tüm dünyanın en azılı ve acımasız seri katili haline gelmesini sağlayan olayların aydınlatıldığı kitap, okura intikam duygusuna dair düşüncelerini bir kez daha gözden geçirme şansı sunuyor. Açıkçası Hannibal’ı daha yakından tanıma şansı sunan kitap, serinin ilk sayfalarından beri saygı duyduğum karaktere dair pek çok konuyu düşünme fırsatı sundu.

 

Henüz 8 yaşındayken karşımıza çıkan Hannibal’ı, masum ve sevgi dolu bir çocukken görüp, ilk infazlarına sessiz bir kabullenişle tanık oluyoruz. Dünyanın en azılı ve insafsız suçlusu olarak tanımlamayı seçtiğim kitap karakterini, serinin son kitabında masum bir çocukken görmek, yazar Thomas Harris’in keskin zekasına bir kez daha hayran kalmamı sağladı.

 

Kızıl Ejder, Kuzuların Sessizliği ve Hannibal kitaplarında karşımıza çıkan, zihin sarayı gibi detayların ilk günlerine yaptığımız bu yolculuk, dünyanın en azılı suçlusu Hannibal mıydı? diye sormama neden oldu.

 

Hannibal’ın zihin sarayının kurulduğu günlere yapılan bu yolculuk, sonlara doğru infaz sahneleriyle serinin bütün kitaplarında yer alan dehşet duygusunu canlı tutsa da kitap Leydi Murasaki’nin de etkisiyle naif bir hal almış.

 

Korkunç bir katil olmadan önce, amcasının eşi Leydi Murasaki tarafından ince zevkler ve güzel ritüellerle yetiştirilen Hannibal’ın acı dolu çocukluğu ve tıp fakültesinde geçirdiği günlere dair detayları okudukça, serinin önceki kitaplarına dair bazı gizemlerini ortadan kalkıyor.  

 

Yemek ve şarap zevki, kibar konuşmaları, resim sanatındaki yeteneği, tıp bilimine olan merakı derken Hannibal’ın iç dünyasına çıkılan bir yolculuk gibi ilerleyen Hannibal Doğuyor kitabı okuru intikam duygusuna dair çokça düşündüren ve Thomas Harris’in kalemine hayran bırakan akıcı bir eser. Seri boyu hissettirdiği duygu gerilim ve yer yer dehşet olsa da zekası ve kibar halleri içten içe saygı duygusu uyandıran Hannibal, unutulmaz kitap karakterleri listesinde yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

 

Serinin diğer kitaplarına dair yorumlarımı aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz;

Kızıl Ejder

Kuzuların Sessizliği

Hannibal

kitap mimarı kitap yorumu hannibal doğuyor kitap yorumu hannibal lecter serisi hannibal serisi sıralaması gerilim seri kitap kızıl ejder hannibal hannibal doğuyor kuzuların sessizliği hannibal lecter hannibal lecter kitap serisi thomas harris
Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Ne zaman Agatha Christie okuduğumu görseler ya da konu bir şekilde dönüp dolaşıp Agatha kitaplarına
Mürebbiye – Stefan Zweig

Mürebbiye – Stefan Zweig

Stefan Zweig okuyup da sevmeyen okurla karşılaşmadım. Sıkça dile getirdiğim gibi kalemine
Aisopos – Masallar

Aisopos – Masallar

Sabahattin Eyüboğlu, La Fontaine’in Masallar kitabının önsözünde “Bütün ünlü yazarlar
Psikopat – Tami Hoag

Psikopat – Tami Hoag

     Polisiye kitaplara karşı kayıtsız kalamıyorum. Kalbimin ve kitaplığımın

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie