Kitap Mimarı Logo
09 Haziran 2022

Güney Kitap Kulübü’nün Vampir Avlama Rehberi – Grady Hendrix (Çeviren: Elif Dinçer)

Güney Kitap Kulübü’nün Vampir Avlama Rehberi – Grady Hendrix (Çeviren: Elif Dinçer)

 

Grady Hendrix, IKEA Katalogu gibi gözüken Horrorstör ve 80’lerden kalma bir VHS Kaset görünümlü En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini ‘nden sonra verdiği nispeten uzun arayı bozdu ve yeni bir korku kitabıyla okurların karşısına çıktı.

 

       Güney Kitap Kulübü’nün Vampir Avlama Rehberi, alışılmışın dışında uzun kitap ismiyle ilk bakışta dikkatleri üzerine çekiyor. Kitap, diğer Hendrix kitaplarındaki gibi korku öğelerini günlük hayatın içindeki sıradan insanlarla karşılaştırıyor. Türün diğer örneklerinin aksine Grady Hendrix’in yarattığı atmosfer, kitabı huzursuzca okuyacağınız kadar gerilim yüklü değil. Bu açıdan ele alınca kitapların korku/gerilim türünü yeni okumaya başlayan okurlar için de ideal olduğunu düşünüyorum.

 

       Hendrix, tıpkı En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini kitabındaki gibi 80’li yıllarda geçiyor. Bir devam kitabı olmadığı Yazarın Notu bölümünde belirtilmiş olsa da iki kitabın aynı dönemde geçmesi ve şeytani varlıklarla savaşan sıradan insanları konu alması sebebiyle benzer esintiler hissettirdiğini söyleyebilirim. Kısacası En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini’ni beğendiyseniz Güney Kitap Kulübü’nün Vampir Avlama Rehberi’ni kaçırmamalısınız.

 

       Kitabın konusuna gelecek olursak, bu kez ana kahramanlarımız çocuklarını kasabalarına gelen vampirin tehlikeli dişlerinden korumaya çalışan ev kadınları. Toplumda kadının yerinin, şimdikinin aksine geri planda kaldığı, kadınlara sadece ev işleri ve anneliğin yakıştırıldığı yıllarda geçen kitapta alttan alta bir dönem eleştirisi yer alıyor.

 

       Kitap boyu temizlik rutinlerinden gerçek suç romanları okuyarak kaçmaya çalışan ev kadınlarının kitap kulübü toplantılarına konuk oluyoruz. Bir grup güneyli kadının sıkıcı günlük hayatlarından kaçmak için başlattıkları kitap toplantıları bir süre sonra Patricia’nın James Harris’ten şüphelenmeye başlamasıyla adeta cadı avına dönüyor.

 

       Patricia ihtiyar komşusu tarafından saldırıya uğrayıp, güvenli kasabasındaki bahçesinde yenmeye çalışıldıktan sonra hayatına yamyam komşusunun yeğeni James Harris giriyor. James, yaşlı halası kötüleşince ona bakmak için kasabaya gelen gizemli bir adam. Gündüzleri dışarı çıkamayan, bir çanta dolusu nakit parası olan ve kocası tarafından görmezden gelinen tüm erdemli davranışlarını takdir ettiği için Patricia’nın ilgisini çeken James kısa sürede kasabanın tanıdığı ve sevdiği simalardan biri haline geliyor.

 

       Önce kendi ailesine daha sonra da tüm kasabaya tanıştırdığı James’in vampir olduğunu düşünen Patricia’nın şüphelerini kimse ciddiye almaz. Herkes onun okuduğu kitaplardan ve uğradığı saldırıdan etkilendiğini düşünür. Tehlike tüm kasabaya sessizce yayılır ve komşu kasabadaki küçük çocuklar ortadan bir bir kaybolurken kitap kulübündeki arkadaşları Patricia’nın şüphelenmekte haklı olduğunu anlar ve kitap kulübünün üyeleri; çocuklarını korumak için üzerlerine düşen görevi canları pahasına yapmayı göze alırlar.

 

       Güney Kitap Kulübü’nün Vampir Avlama Rehberi tıpkı diğer Hendrix kitaplarındaki gibi sakin ilerleyen bir kitap olmasına rağmen merak unsurunun yoğun olması sebebiyle kısa sürede kendini okuttu diyebilirim. Açıkçası korku türünde bu sakinlik hoşuma giden bir unsur. Canavarın ne olduğunu ilk sayfadan (hatta kitap isminden) anladığınız, okuru daha çok mücadeleci ruhlu karakterleriyle fetheden, arka planda 80’li yılların sosyal normlarına da ışık tutan, alışılmışın dışında bir vampir romanı okumak istiyorsanız Güney Kitap Kulübü’nün Vampir Avlama Rehberi’ni kitaplığınıza mutlaka eklemelisiniz.

 

kitap mimarı kitap yorumu kitap yorum sitesi kitap blogu edebiyat polisiye güney kitap kulübü'nün vampir avlama rehberi vampir avlama rehberi güney kitap kulübü'nün vampir avlama rehberi kitap yorumu grady hendrix horrorstör en yakın arkadaşımın şeytan çıkarma ayini gerilim ithaki yayınları
Evinizdeki Terapist – Dr. Dennis Greenberger & Dr. Christine A. Padesky

Evinizdeki Terapist – Dr. Dennis Greenberger & Dr. Christine A. Padesky

Çok bunaldım, artık hiçbir şeyden zevk alamıyorum! yazıyor kitabın arka kapağındaki ilk
Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

         “FBI’ın profil analizcileri ve sorgu memurları
Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston (Çeviren: Çınar Demir)

Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston (Çeviren: Çınar Demir)

  2019 yılında Goodreads okurlarının oylarıyla En İyi Çıkış Yapan Kitap
Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

Illuminae ile başlayıp Gemina kitabıyla devam eden gezegenler

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie