Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Genç Werther’in Acıları – Goethe

Genç Werther’in Acıları – Goethe

Genç Werther’in Acıları, Goethe ve İndigo Kitap ile tanışma kitabımdı. Bir internet sitesinin sepet tutarım karşılığında hediye olarak sunduğu 10 kitap arasından seçtim ve bu seçimi tanışmakta epey geç kaldığımı düşündüğüm Goethe’den yana kullandım. Ne kadar hızlı kitap okursak okuyalım yetişmekte zorlandığımız ve tanışmak için geç kaldığımız yazarlar olacak ne yazık ki. Bunu kabul etmek ve telafi etmeye çalışmaktan başka çaremiz yok.

 

Aslında kitabı bu kadar geciktirmemin bir sebebi vardı. Tanıtım bültenlerinde sıkça yer alan, kitaba dair “Yayımlandığı ilk günlerde Almanya’da pek çok intihar vakasına sebep olacak kadar gençleri derinden etkilemiştir.” benzeri cümlelerdi. Abartılı bir dram ve kasvetli bir roman çağrışımı yapan bu ve benzer tanıtımlar beni kitaptan uzaklaştırmıştı. Öncelikle belirtmeliyim ki evet bir dram var fakat insanın intihara sürükleyecek, okuru salya sümük ağlatıp, ruhu bunaltacak kadar değil.

 

Kitap, Werther isimli gencin, Willhelm adlı dostuna yazdığı mektuplarda ortaya döktüğü iç dünyasının yansımalarından oluşuyor. Yazarı büyük bir üne kavuşturan eserin, Goethe’nin hayatından izler taşıdığı ve içinde bulunduğu durumu Werther’e yükleyerek kelimelere döktüğü bilinmektedir. Werther yazdığı mektuplarda gün içinde başına gelen olayları ve onda derin hisler uyandıran umutsuz aşk hikayesini, dostu Willhelm’a kimi zaman tatlı betimlemeler kimi zamansa hiddetli bir şekilde aktarıyor.

 

Genç bir adamın umutsuz aşkı karşısında hissettiği derin tutkusu, iç dünyasında yaşadığı ahlaki çatışma, günlük hayattan koparırcasına kuşatan karamsarlığa sürüklendiği bu başyapıtı, bu kadar geç okuduğum için açıkçası pişmanlık duydum. Benzer bir geç kalmışlığı hissetmemeniz adına kitabı mutlaka temin etmenizi öneriyorum.

 

Genç Werther’in Acıları, başta belirttiğim gibi İndigo Kitap’tan da okuduğum ilk eserdi. Daha önce yaşadığım olumsuz tecrübeler beni belli başlı yayınevlerinin dışına çıkmayı tercih etmeyen bir okur haline getirdi. Yayınevi tercihini titizlikle yapan bir okur olarak, kaliteli çevirisi ve baskı kalitesiyle yayınevi beni memnun etti diyebilirim. Bundan sonra kitap seçimlerimin bir kısmını İndigo Kitap’tan yapacağım. Özellikle dokulu kitap kapağı, kitabı okurken oldukça keyifli bir okuma hali yaşattı ve kitaplığıma hoş bir tat kattı. Eğer siz de benim gibi belli başlı yayın evlerinin dışına çıkmaya korkan okurlardansanız, İndigo Kitap’a şans vermelisiniz.

kitap mimarı kitap yorumu kitap önerisi genç werther'in acıları genç werther'in acıları kitap yorumu indigo kitap goethe dünya edebiyatı roman
Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel – Banu Ertuğrul & Onur Ertuğrul

Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel – Banu Ertuğrul & Onur Ertuğrul

“Bazı kelimeler çok güzel… Tüm hikaye bunun ayırdına varmamızla
26. Seviye Karanlık Başlangıç

26. Seviye Karanlık Başlangıç

     Sürükleyici olmasına rağmen okurken sık sık ara verip bitmesini hiç
Üç Yanlış Üç Ceset – Agatha Christie

Üç Yanlış Üç Ceset – Agatha Christie

     Bu zamana kadar okuduğum en ilgi çekici Agatha Christie kitabı Üç
İt Dalaşı – Markus Zusak (Wolfe Brothers #2)

İt Dalaşı – Markus Zusak (Wolfe Brothers #2)

     Dili ağır ve okurken pek çok araştırma yapmamı gerektiren bir roman sonrası,

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie