Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Geber Aşkım – Ariana Harwicz

Geber Aşkım – Ariana Harwicz

Geber Aşkım, eylül ayında okuyucularla buluşan ve kısa sürede baskı sayısını arttıran bir Ariana Harwicz kitabıdır.

 

     İsmine bakıp sonu hüsranla biten bir aşk hikayesi okuyacağını düşünen okurları peşinen uyarmalıyım ki kitap sandığınız gibi bir aşk romanı değil. Çok sık karşıma çıktığı için okumayı düşündüğüm kitaplardandı ve hediye olarak kitaplığıma katıldı. Kendimi spoiler yemekten korumak adına edindiğim alışkanlığım sayesinde ne okuyacağımı bilmeyerek başladığım kitabı “Az önce ne okudum ben böyle?” diyerek bitirdim.

 

     Geber Aşkım, alışılmışın dışında ve okuru zorlayan kitaplardan biri. Kitap yeni doğum yapan bir kadının anne olmak, bebeğinin kabullenmek, aşk, dizginleyemediği arzu, cinsellik ve pek çok açıdan cinnete sürükleyebilecek güçteki hisleri ve günlük olaylarla başa çıkmaya çalışmasını anlatıyor. Bu anlatım için, çalkantılı ruh halinin yüzlerce metreye ulaşan dalgalarıyla, bir yükselip bir dibe vurmak gibi okuru sürükleyen bir yolculuk şeklinde betimlemek daha doğru olur.

 

     Anneliğin kutsallığına değinen yüzbinlerce kitabın aksine Geber Aşkım doğum sonrası depresyonuna göz kırpan nadir kitaplardan. Gerçi kitap karakterinin içinde bulunduğu ve çarpıcı bir şekilde okura aktarılan karışık ruh hali, muhtemelen pek çok psikolojik rahatsızlığı beraber barındırıyordur.

 

     Kitabın okuru zorlayan kitaplardan olduğunu dile getirdim ama bu metinle alakalı ya da çeviri kopuklukları kaynaklı bir zorlanma değildir. Aksine kitap oldukça akıcı ve mola vermek zorunda kalmazsanız kısa sürede bitirebileceğiniz kitaplardan. Hatta kitaptaki sıçrayışlar ve metaforlar o kadar ustaca dilimize çevrilmiş ki bu konuda çevirmen Seda Ersavcı’nın katkılarını göz ardı etmek mümkün değil. Daha önce Kâğıt Ev kitabının çevirisine de hayran kalmıştım. O kitap da tıpkı Geber Aşkım gibi titiz bir çalışma ile çevrilmese okunamaz hale gelebilecek derinlikte bir eserdi.

 

     2018 yılında Man Booker Ödülü Adayı olan Ariana Harwicz’in, Geber Aşkım kitabını alışılmışın dışında bir kitap okumak isteyen herkese öneriyor ve küçük bir alıntıyla bugünlük yazımı noktalıyorum. Yeni kitap yorumlarım için internet sitemi ziyaret etmeyi unutmayın

 

    “Hakkımda ne düşünebileceğiyle ilgilenmiyorum. Onu dünyaya getirdim işte, yeterli değil mi bu. Otomatiğe bağlanmış bir anneyim ben. Mızmızlanıyor ve bu ağlamasından bile kötü. Onu havaya kaldırıyor, yapmacık bir şekilde gülümsüyor, dişlerimi sıkıyorum. Bebekten önce mutluydu anne. Şimdi anne her sabah bebekten kaçma arzusuyla uyanıyor ve bebek daha da çok ağlıyor.”

kitap mimarı kitap yorumu geber aşkım geber aşkım kitap yorumu ariana harwicz çınar yayınları dünya edebiyatı roman
Büyük Kadınların Aşk Mektupları

Büyük Kadınların Aşk Mektupları

     Ursula Doyle tarafından derlenen ve tarihte önemli bir
Büyük Yazarların Gizli Hayatları – Robert Schnakenberg

Büyük Yazarların Gizli Hayatları – Robert Schnakenberg

     41 sevilen ve dünyaca tanınan yazar hakkında, muhtemelen daha önce hiç duymadığınız
Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel – Banu Ertuğrul & Onur Ertuğrul

Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel – Banu Ertuğrul & Onur Ertuğrul

“Bazı kelimeler çok güzel… Tüm hikaye bunun ayırdına varmamızla
Ölüm İçin Seçilmiş – Lisa Jackson

Ölüm İçin Seçilmiş – Lisa Jackson

Ölüm İçin Seçilmiş, Lisa Jackson’ın kaleme aldığı ve orijinal dilinde 8. Kitabı yayımlanan

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie