Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Fahrenheit 451- Ray Bradbury

Fahrenheit 451- Ray Bradbury

     Bilim kurgu romanların vazgeçilmez yayınevi İthaki'nin okurlarla buluşturduğu muhteşem bir Ray Bradbury distopyası olan Fahrenheit 451'i neden okumalıyım diye soruyorsanız doğru yerdesiniz.

     Kitaba ismini veren 451 fahrenheit, kağıtların tutuşma ısısına denk gelmektedir. Yani kitabın ismi bile bilimsel bir temele dayandırılarak verilmiş. Genellikle anti-ütopya olarak tabir edilen distopik bir roman Fahrenheit 451.
Kötü bir dünya tasvir ederek içinde bulunulan koşulların eleştirisini sunan eserlerden sayılabilen ve daha önce hiç okumamış insana bile distopya türünü sevdirecek kitap ilk olarak 1951 yılında okuyucular ile buluşmuş.

     Guy Montag, görevi kitap yakmak olan bir itfaiye eridir. Mesleğini yıllardır sorgulamadan, hatta yakmanın hazzını hissederek icra eder. Bir gün kitapları ile birlikte yanmayı seçen bir kitap okuyucusu ile karşılaşır. Kadın, Montag'ın hayatında önemli bir dönüm noktası oluşturur ve itfaiye eri o güne kadar yakarken bir an olsun düşünmediği kitaplar hakkında düşünmeye başlar...

     "Kitaplarda bir şeyler olmalıydı, hayal edemeyeceğimiz şeyler, kadının yanan bir evde kalmasını sağlayacak bir şeyler; orada bir şeyler olmalı. Bir hiç için kalmazsın."

     Fahrenheit 451, kitap severlerin başucu kitaplığında yerini alacak eserlerden. Her okuduğunuzda yeni satırların altını çizmek isteyeceğiniz, zamanla anlamı artan kitaplardan olacak bu harikulade Ray Bradbury romanını mutlaka okumalısınız.

     Kitabın arka kapağında yer alan ve bendeki "Bu kitabı okumalıyım!" dürtüsünü harekete geçiren bir cümle var ki onu eklemeden geçemeyeceğim ;
     "Yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday, vazgeçilmez bir roman..."

     Ben roman sonrası, neden e-kitaplara bu kadar direniyorum bir kez daha düşündüm. Sanırım bir kitap kahramanı olarak ilk defa karşıma "kitap" çıkıyor oluşunun bir etkisiydi bu. Bence tek bir silme komutu ile yok edilebilir olmamalı kitaplar ve bir de yeni kitap kokusu saçabilen bir e-kitap okuyucu henüz üretilmedi öyle değil mi?

     "Mutlu olmak için ihtiyacımız olan her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Eksik bir şey var. Çevreme bakıyorum. Kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, son on ya da on iki yıldır yakmakta olduğum kitaplar." diyor Montag. Kitapların olmadığı bir dünyada yaşamaya çalışmanın nasıl bir şey olduğunu hayal edeceğiniz bir okuma hali isterseniz eğer Fahrenheit 451’i mutlaka kitaplığınıza eklemelisiniz!

Kitabı okuduktan sonra aynı ismi taşıyan 1966 yapım sinema filmini izleyerek keyfinizi ikiye katlamanızı öneriyoruz.

kitap mimarı kitap yorumu fahrenheit 451 ithaki yayınları ray bradbury distopya roman
Siyahlı Kadın – Kerry Wilkinson

Siyahlı Kadın – Kerry Wilkinson

     Kerry Wilkinson, yarattığı Jessica Daniel Serisi ile tüm dünyada olduğu
Genç Prens’in Dönüşü – A.G. Roemmers

Genç Prens’in Dönüşü – A.G. Roemmers

Antoine de Saint Exupéry’nin her yaştan okur tarafından sevgiyle bahsedilen, unutulmaz kahramanı
26. Seviye Karanlık Başlangıç

26. Seviye Karanlık Başlangıç

     Sürükleyici olmasına rağmen okurken sık sık ara verip bitmesini hiç
Trendeki Kız – Paula Hawkins

Trendeki Kız – Paula Hawkins

     Bir çok platformda okuyucular tarafından "Ocak 2015'in En

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie