Kitap Mimarı Logo
22 Ocak 2021

Evinizdeki Terapist – Dr. Dennis Greenberger & Dr. Christine A. Padesky

Evinizdeki Terapist – Dr. Dennis Greenberger & Dr. Christine A. Padesky

Çok bunaldım, artık hiçbir şeyden zevk alamıyorum! yazıyor kitabın arka kapağındaki ilk satırda. Ne kadar tanıdık ve duymaya alıştığımız bir söz öyle değil mi?

 

     Zorlu 2020 yılının ardından rahat bir nefese kavuşuruz umuduyla adım attığımız 2021, itiraf etmek gerekirse geçen yılı aratan bir başlangıç yaptı. Hala daha etkisi azalmayan salgın hastalığın yanı sıra neredeyse her gün dünyanın çeşitli yerlerinden doğal afet haberleri alıyoruz. Adeta klasikleşen şiddet haberleri de eklenince sağlıklı bir psikoloji git gide hayale dönüştü her birimiz için.

 

     Neredeyse bir senedir, kısa mesafeli yürüyüşler hariç evden dışarı çıkmıyorum ve tam karantina koşullarında yaşıyorum. Sosyalleşme, çok sevdiğim sanat galerilerini gezme ya da kitapçılarda dolaşma gibi deşarj olmamı sağlayan bütün aktivitelerden uzak koca bir sene geçirdim anlayacağınız. Salgın hastalık korkusunu o kadar yüksek seviyede yaşıyorum ve içinde bulunduğumuz koşullara adapte olmakta o kadar zorlanıyorum ki bir süredir normal hissedemediğimi fark ettim. Abartılı tepkiler, mutsuzluk, sakinleşememek ve sürekli hissetmeye başladığım endişe halinden o kadar yoruldum ki bu konuda bir şeyler yapmak istedim. Açıkçası niyetim hastalıkla karşılaştığım her durumda olduğu gibi işin uzmanına danışmaktı. Nasıl ki herhangi bir organımız ağrıyınca doktora gidiyorsak ben de psikolojik sıkıntılarım için bir uzmanla görüşme kararı verdim. Psikolog arayışındayken, danıştığım bir arkadaşım gittiği doktorun Evinizdeki Terapist kitabını önerdiğinden bahsetti ve kitapla yolum bu şekilde kesişmiş oldu.

 

     Pek çok kişisel gelişim kitabı okumuş olmama rağmen psikoloji alanında kitap okuma ihtiyacı hissetmemiştim. Daha önce okuduğum kitaplardan yola çıkarak, kitapların anlaşılır ve pratiğe dökülür kaleme alındığında işe yaradığını bildiğim için psikoloğa danışmadan önce kitabı okumak istedim. Şimdi geriye dönüp baktığımda, özellikle kitabı okumadan önceki ve sonraki dönemi gözden geçirdiğimde iyi ki diyorum ertelemeden hareket etmişim.

 

     Evinizdeki Terapist, birçok psikolojik bozukluğun tedavisinde kullanılan psikoterapi yöntemlerinden biri olan kognitif terapiyi anlatıyor. Kitabın, kognitif terapinin kültürümüze uygunluğundan tutun, nasıl uygulandığını rehber gibi anlatan kısa ama bilgilendirici sunuş bölümü bile o kadar doyurucu ki henüz kitabın ilk sayfalarındayken kitap seçimi konusunda doğru bir tercih yaptığınızı fark ediyorsunuz. 

 

     460 sayfalık kitap, 16 ana bölüm ve sayısız alıştırma formundan oluşuyor. Kitabın sunduğu en önemli fayda okuduktan sonra anlık notlar alabileceğiniz bölümler olması ve neredeyse her konu için özenle hazırlanmış, kolay anlaşılır alıştırma formları içermesi. Evinizdeki Terapist Size Nasıl Yardım Edecek? bölümü, kitabın ilk bölümü ve tabiri caizse kitabın kullanım kılavuzu. İlk bölümü okuduktan sonra kitaba nasıl devam edileceği okura bırakılmış. Kitabı ister sayfa sayısı takibi yaparak, isterseniz de daha çok ihtiyaç duyduğunuz bölüme direkt atlayarak okuyabiliyorsunuz. Ben sayfa sayısı takibiyle ilerledim ve karşıma çıkan her formu, her alıştırmayı üzerinde uzun uzun düşünerek doldurmaya çalıştım. Kitaptan beklentimin üzerinde verim alma sebebim, onu okurken gösterdiğim özen olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden kitabı standart okuma hızıma göre oldukça uzun sayılan bir sürede bitirdim ve hala daha bazı formları gözden geçiriyor, ruh halimi tanımlayamadığım durumlarda kitaptaki soruları cevaplıyor, duygusal açıdan kaybettiğim yolumu bulmaya çalışıyorum.

 

     Derdime çare aramak için elime aldığım kitap, bu zamana kadar gördüğüm en özenli çeviri örneği olarak hafızamda ayrı bir yer etti. Amerikan Profesyonel Psikoloji Kurulu’nun belgeli klinik psikologlarından olan Dr. Emel Stroup’un proje editörlüğünü üstlendiği kitabın çevirmeni Klinik Psikolog Deniz Dağyaran. Çeviri editörlüğünü Klinik Psk. Zülal Vatansever’in yaptığı kitabın redaktörünü Klinik Psk. Zülal Oğuz ve Psk. Meryem Güngör üstlenmiş. Alanında uzman kişilerin kaleme aldığı eseri, yine alanında uzmanlaşmış geniş bir kadro ile dilimize kazandırılmış. 

 

     Evinizdeki Terapist, kaygıyı yüksek seviyede hissettiğimiz şu günlerde hepimize yardımcı olabilecek güçte bir kitap. Öznel bir deneyim olduğu için her okurun kitaptan alacağı verim, gösterdiği özenle doğru orantılı olacaktır. Kitabın bu özelliğini göz önünde bulundurup, hangi sebepten ya da nasıl bir arayıştan sonra temin edip okuduğumu, diğer kurgu roman yorumlarımın aksine daha samimi bir şekilde dile getirmek istedim. Psikoloji alanında uzman kişiler kitabı pek tabi daha farklı ele alıp tanıtacaktır. Ben sadece kaygıdan parmaklarımı kemirmeye başladığım ve anlam veremediğim duygusal patlamalar yaşadığım, bana yabancı olan bir süreci anlamama yardımcı olduğunu ve özellikle ruh halimi anlama konusunda rehber özelliği taşıdığını söyleyebilirim. Olaylara verdiğim tepkilerin altında yatan sebepleri öğrendikçe, küçük ama etkili yöntemlerle durumu değiştirebileceğimi de Evinizdeki Terapist sayesinde fark ettim.

 

     Kendinizi anlamak ve kalıcı değişimler başlatmak için Evinizdeki Terapist’e mutlaka göz atmanızı öneririm.

kitap mimarı kitap yorumu evinizdeki terapist evinizdeki terapist kitap yorumu psikoloji kitapları altın kitaplar kitap tavsiyesi evinizdeki terapist konusu
Yarasalar Vadisi – Tuncel Altınköprü (Korku Tüneli #1)

Yarasalar Vadisi – Tuncel Altınköprü (Korku Tüneli #1)

Şimdilerde hasretle andığım uzak birer hatıraya dönüşen kitap fuarı gezilerimde, yeğenime
Mürebbiye – Stefan Zweig

Mürebbiye – Stefan Zweig

Stefan Zweig okuyup da sevmeyen okurla karşılaşmadım. Sıkça dile getirdiğim gibi kalemine
Çoğu Zaman Derbeder – Sophie Gonzales (Çeviren: Ömer Anlatan)

Çoğu Zaman Derbeder – Sophie Gonzales (Çeviren: Ömer Anlatan)

  Sophie Gonzales’in yazdığı Çoğu Zaman Derbeder, ülkemizdeki
Postacı Kapıyı Çalmayacak – Ava Dellaira

Postacı Kapıyı Çalmayacak – Ava Dellaira

     Mutlaka başınıza gelmiştir. Şampuan ya da eksik herhangi bir mutfak malzemesi

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie