Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten – John Gray

Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten – John Gray

     Başka bir kitap yoktur ki ismi bu kadar dillere pelesenk olsun, adeta slogan gibi günlük hayatın içinde kendine yer bulsun. Doğru tahmin ettiniz günün kitap önerisi Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten…

 

     John Gray’in 1992 yılında kaleme aldığı ve o günden bu yana milyonlarca okunan kitabı Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten karşı cins ile iletişimi geliştirmek adına adeta bir rehber niteliğinde hazırlanmış.

 

     Kitapta kadın ve erkek beyninin işleyişine dair bilimsel temelli yüzlerce bilgi yer alıyor. Aynı şekilde kadın ve erkek davranışlarının altında yatan temelleri de akıcı bir dille öğreten kitabın amacı karşı cinsi anlamak ve sorun çıkartabilecek yaklaşımları ortadan kaldırmak.

 

     Kadınlar Mars’tan, Erkekler Venüs’ten’i ilk olarak yaklaşık 10 sene önce okudum. Karşı cinsle duygusal ilişki kurmaya başladığım yıllardı ve benim için doğru bir yol göstericiye ihtiyacım vardı. Altı boş önerilerden ziyade bilimsel temelli yönlendirmelere güvendiğim için kitap tam da aradığım kaynaktı. Kitabı okuduktan sonra karşı cinsin düşünce yapısını öğreniyorsunuz hatta bazı sebepsiz gözüken davranışlarınızın altındaki sebepleri öğrettiği için kitabı kişisel bir rehber olarak da nitelendirebiliriz.

 

     Erkekler için karşı cins bilinmezliğini koruyor çünkü kadınlar olarak daha karmaşık bir yapımız var. Aynı şekilde erkeklere bazen bir şey anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor olabiliyor. Özellikle kadınların satır arasında verdiği mesajlar ne yazık ki karşı tarafa bir türlü geçmiyor. Doğru iletişim için bir erkeğin cümleleri nasıl anladığını kavramak ve cümleleri buna göre seçmek gerek.
     Kitabın bana kattığı en büyük özellik karşı cinse isteklerimi, kırgınlıklarımı ne şekilde aktarmam gerektiği oldu. Ayrıca tartışma sonrası yaşanan büyük sessizliğin sebebinin ilgisizlik olmadığını da öğrendim. Bir de dolaylı cümlelerden kaçınmanın sorunların %90’ını başlamadan bitirdiğine emin olabilirsiniz. Bu açıdan kitabın 9. Bölümü olan Tartışmalardan Kaçınmanın Yolları favorim diyebilirim. Bir çok örnekle nasıl doğru iletişime geçileceği anlaşılır bir şekilde ele alınmış.

 

     Kadın, erkek; ilişkisi olsun olmasın karşı cinsle iletişim halinde olan herkesin Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten’i okuması gerektiğini düşünüyorum. Bir erkek beyninin olaylara verdiği tepki ve düşünce zincirinin nasıl işlediğini öğrendikten sonra doğru iletişimi ister sevgilinizle, ister ebeveyninizle kiminle kurmak isterseniz kurabilirsiniz. Kitabı çift olarak okumaya eşinizi/sevgilinizi ikna edemezseniz öğrendiklerinizi tartışma yaşamadığınız zamanlarda karşınızdakine tatlı tatlı aktarabilirsiniz. Yaşanılan ve sebebi bilinmeyen birçok tartışma ya da yanlış anlaşılmanın temelinde yatanları öğrendikçe inanın ilişki daha sağlam ilerliyor ve John Gray yıllardır ilişki danışmanı olarak yüzbinlerce çiftin evliliğini kurtarıyor.

 

     “Seni seviyorum ama bazen seni anlamıyorum.” diyenlerdenseniz ya da karşı cinsin bazı davranışları sizin için koca bir bilmeceyse eğer kafanızdaki bütün soru işaretlerini ortadan kaldıracak ve ömür boyu doğru iletişim kurmanızı sağlayacak o kitap kesinlikle Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten!
Kitaplığınıza bir an önce eklemeyi unutmayın.

kitap mimarı kitap yorumu kitap tavsiyesi kitap edebiyat erkekler mars'tan kadınlar venüs'ten john gray altın kitaplar kadın erkek ilişkisi etkili iletişim dünya edebiyatı başvuru kitabı
Hannibal - Thomas Harris (Hannibal Lecter #3)

Hannibal - Thomas Harris (Hannibal Lecter #3)

Hannibal Lecter Serisi’nde sona yaklaşırken, tempo bir an olsun düşmüyor.   Seriye
Asi Kahraman – Rainbow Rowell (Simon Snow #2) (Çeviren: Gizem Yeşildal)

Asi Kahraman – Rainbow Rowell (Simon Snow #2) (Çeviren: Gizem Yeşildal)

  Asi Kahraman, Rainbow Rowell’ın yazdığı Simon Snow
Asla Vazgeçme – Rainbow Rowell (Simon Snow #1) (Çeviren: Gizem Yeşildal)

Asla Vazgeçme – Rainbow Rowell (Simon Snow #1) (Çeviren: Gizem Yeşildal)

Hayatıma ‘hayran kurgusu’ (fan fiction) türünü katan Simon Snow Serisi’nden
Geber Aşkım – Ariana Harwicz

Geber Aşkım – Ariana Harwicz

Geber Aşkım, eylül ayında okuyucularla buluşan ve kısa sürede baskı sayısını arttıran

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie