Kitap Mimarı Logo
03 Mart 2021

Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu – Laurence Yep & Joanne Ryder

Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu – Laurence Yep & Joanne Ryder

Bir kitap okudum hayatım değişti derler ya hani, bir kitap okudum ve çocuk kitaplarına da internet sitemde yer vermeye başladım diyebilirim.
Okur hayatımda yeni bir dönem başlatan kitap, Laurence Yep ve Joanne Ryder’ın kaleme aldığı Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu kitabı.

 

      Dikkat çekici ismiyle merakımı cezbeden kitabın kapak tasarımını da çok sevdim. Hatta gözlerimi kapaktaki, ışıkta renk değiştiren ejderhadan alamadım diyebilirim. Kitabı gördüğüm an aklımdan geçen ilk şey ortaokula giden yeğenime hediye etmek oldu ama kitap elime ulaşınca okumaktan kendimi alamadım.

 

      Aslında uzun zamandır genç kitap kurtları için kitap önerileri hazırlama konusunu düşünüyordum. Yeğenim kitap okumayı seviyor ve okula giderken genellikle ödev olarak verilen kitapları okuyor. Ona yaz tatili ya da hafta sonu gibi kısıtlı zamanlarda okuyacağı kitaplar önerebilmek için yıl boyu çocuk kitabı arayışında oluyorum ve çok öneri bulamıyorum. Umarım genç kitap kurtları için yorumlayacağım kitaplarla daha fazla küçük kitap kurdunu beğeneceği kitaplarla buluşturabilirim.

 

      Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu’na gelecek olursak kitap fantastik bir eser ve ortaokul seviyesinden itibaren her okur tarafından okunabilir. 3000 yaşındaki ejderha Bayan Drake’in gözünden anlatılan kitap, Drake’in Pofuduk ismini verdiği evcil insanı Amelia’yı kaybetmesiyle başlıyor. Amelia ile birlikte yaşadıkları şatonun mahzenindeki odasında, ona dair anılarını düşünüp inciye dönüşen gözyaşlarıyla yas tutan Bayan Drake, kısa süre sonra karşısında 10 yaşındaki Winifred’i buluyor.

 

      Kitapta kısaca Winnie olarak bahsedilen çocuk, uzun yıllar Amelia Hala’sından aldığı ejderha hikayesi dolu mektupları masal zannederek okumuş. Aldığı son mektup ile Bayan Drake’in gerçek olduğundan haberdar olan Winnie ve annesi şatoda yaşamaya başlıyor.

 

      Winnie sevimli, sıcak kanlı ve çok zeki bir kız. Bayan Drake ise bir o kadar huysuz, mutsuz ve memnuniyetsiz bir ejderha. Yaşlı ejderha ilk başta Winnie’yi kendisinden uzak tutmak için uğraşsa da küçük yaşta babasını kaybeden kızın kararlı halinden etkileniyor ve Winnie sihirli bir dünyaya adım atıyor.

 

 

      15 bölümden oluşan kitap, sayfa sayısı arttıkça heyecanın yükseldiği keyifli ve sihirli bir maceraya dönüşüyor. Ejderhalar İçin Evcil İnsan Bakım Kılavuzu “Eğer mutluluğunuza ve akıl sağlığınıza değer veriyorsanız, hiç acele etmeyin ve evcil hayvanınızı akıllıca seçin.” önerisiyle başlıyor ve buna benzer öneriler her bölüm başında yer alıyor. Bir de kitabı zenginleştiren ve yine bölümlerin ilk sayfasında yer alan çizimler var. Kimi, sihirli yaratıkları; kimi Winnie ve Bayan Drake’in o bölümdeki halini tasvir eden resimler çok sevimli ve kitaba ayrı bir zenginlik katmış.

 

      30 yaşında bir okur olmama rağmen kitabı keyifle okudum. Küçük kitap kurtlarının da severek okuyacağına eminim.

 

kitap mimarı kitap yorumu ejderhalar için evcil insan bakım kılavuzu ejderhalar için evcil insan bakım kılavuzu yorumu altın kitaplar çocuk kitapları gençlik kitapları laurence yep & joanne ryder fantastik kitap A Dragon's Guide to the Care and Feeding of Humans ejderha günlüğü serisi
Fahrenheit 451- Ray Bradbury

Fahrenheit 451- Ray Bradbury

     Bilim kurgu romanların vazgeçilmez yayınevi İthaki'nin okurlarla
Kilitli – Kerry Wilkinson

Kilitli – Kerry Wilkinson

     Kerry Wilkinson'ın kaleme aldığı ve Jessica
Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood

Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood

Geçtiğimiz aylarda açıklanan Book Prize'ın bu yılki sahiplerinden biri olan Margaret Atwood’un
Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir – Tuğba Dalkılıç

Herkes Güzel ve Etkili Konuşabilir – Tuğba Dalkılıç

İş yaşamı ve kişisel gelişim kitapları denince akla gelen en kıymetli yayınevi Elma Yayınevi’nin

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie